Reklama

Siły zbrojne

T-90 i BMP-3 dla Azerbejdżanu

Fot. Witalij Kuźmin/CC 3.0/Wikipedia.com
Fot. Witalij Kuźmin/CC 3.0/Wikipedia.com

Trwają dostawy rosyjskiego uzbrojenia do Azerbejdżanu, obejmujące między innymi czołgi T-90 i bojowe wozy piechoty BMP-3.

Szczegóły kontraktu o wartości ok. 1 mld USD nie są znane. Jak donosi agencja TASS wiadomo jednak, że zakładał dostarczenie Azerbejdżanowi ok. 100 czołgów T-90, podobnej liczby pojazdów BMP-3M, 18 samobieżnych armatohaubic 2S19 Msta-S kalibru 152 mm, 18 wieloprowadnicowych wyrzutni 9A52 Smiercz kalibru 300 mm, 18 samobieżnych moździerzy 2S31 Wena i od sześciu do 19 samobieżnych, rakietowych miotaczy ognia TOS-1A. Umowa miała również obejmować dostawę amunicji, w tym pocisków przeciwpancernych 9M117 Bastion.

Z raportu SIPRI wynika, że w minionym roku Azerbejdżan otrzymał już czołgi, bojowe wozy piechoty i samobieżne wyrzutnie rakietowe. Media rosyjskie informują, że zakończenie całości dostaw przewidziane jest na rok bieżący.

Raport SIPRI stwierdza, że Rosja pozostaje niezmiennie drugim co do wielkości sprzedaży światowym eksporterem broni (po USA), która sprzedała w minionym roku broń o wartości 27% ogólnego wolumenu transakcji tego rodzaju na całym świecie.

Reklama

Komentarze (9)

 1. Riddler

  Ktoś wie, jakie wersje T90 mają Syryjczycy? Kilka sztuk, ale zawsze. Ostatnio pojawiło się wideo ze spotkania T90 z TOW. Wygląda na to, że T90 wytrzymał, co dobrze o nim świadczy.

  1. Zenio

   Żadnych T-90 Syryjczycy nie mają. To spotkanie to był rosyjski T-90A

  2. Kot

   To juz trzecie video, Riddler. Niewatpliwie T-90 jest dobrym czolgiem a Ameykanie martwia z pewnoscia martwia sie ze ich Abrams ( in yemen ) sa niszczone przez stary PTRK Fagot ( 1963 ) jak zabawki papierowe.

  3. gosc

   Bylo spotkanie T90 ze starym typem TOW, bo tylko te stare typy broni dali Syryjczykom rebeliantom. Gdyby dostali nowsze TOW-2B specjalnie zmodernizowane do niszczenia ruskich czolgow to T90 nie mialby szans.

 2. ytuyt

  Oni są w sojuszu z Rosją ??? co na to Armenia ??

  1. PiotrEl

   Armenia na to nic bo to Rosja gwarantuje jej granice a nie UE czy NATO - tak że nie ma obawy. Natomiast taka ilość sprzętu dla Azerów zwisa im i powiewa (Rosjanom)...

 3. mirr

  rosja tracac kase z ropy rozkreca wojenki w roznych miejscach by min.sprzedawac bron -to zle sie skonczy

  1. MenVis

   Popatrz na cenę zestawu to po kosztach jest

 4. Magazynier

  Co na to Armenia?

 5. hiena

  Pytanie brzmi; czy zamiast wydawania blisko 2,5 mld zł ( wstępnie ) na modernizację zajeżdżonych Leo nie lepiej trochę dodać i kupić za 1 mld $ powyższy zestaw sprzętowy ???

  1. Hammer

   LEPIEJ O NIEBO ALE JESZCZE WAŻNIEJSZA JEST KWESTIA POLITYCZNA A TA MÓWI NIE

  2. Realista

   Nie bo nie pasuje do reszty w Nato i jak bedą nas atakowali rosjanie to pewnie wyłączą coś tam i wszystko stanie

  3. Davien

   T-90 nie jest wcale lepszy od Leo2A4 więc po co nam one?

 6. Marcin327

  "W latach 2010-2015 Polska wydała na wojsko ok. 50 mld zł" ja rozumiem, że w to wchodzą zarówno pensje dla żołnierzy jak i np. zakup nowych hełmów czy namiotów, które to zakupy są trochę mniej efektywne niż zakup czołgów, ale biorąc pod uwagę wielkość Azerbejdżanu i jego PKB to na mnie liczba zakupionego przez nich sprzętu i jego różnorodność, w porównaniu do polskich zakupów, robią duże wrażenie. Nam oczywiście jest potrzebna dużo większa liczba BWP niż 100, ale taki Azerbejdżan będzie miał nowocześniejsze czołgi niż my w tym momencie (przed modernizacją Leopardów) i nowocześniejszą artylerię i zastanawiam się z czego ta różnica pomiędzy nami a Azerbejdżanem wynika.

  1. laik

   W tych latach polska wydala 50 mld, ale USD, i tak, sa w tym pensje i emerytury i wszystko co zwiazane w wojskiem. Roznica jest taka ze azerowie tocza prawie ze wojne z ormianami o gorski karabach. W stanie wojny dialogi, opracowania itd schodza na dalszy plan. Pozatym Azerbejdzan to w 70% ropa naftowa, a wiadomo ze te pieniadze sie wydajhe bardzo latwo.

 7. Tomek

  I znów bez dialogów technicznych, offsetu i wypracowywania założeń. Dlaczego inne kraje nie chcą korzystać z przodującej myśli i rozwiązań Polskiego MONu ?

  1. fsdfdsfsd

   Bo do wyboru mają uzbrojenie tylko z kilku Państw? Przecież kraje NATO nie sprzedadzą im uzbrojenia z racji tego, że Azerbejdżan jest w rosyjskiej strefie wpływów. Poza tym im offset nie potrzebny bo nie mają producentów uzbrojenia, więc w razie wojny nic nie wyprodukują.

  2. TakJest

   Dlatego że są tak obrzydliwie bogate i krótkowzroczne że mogą kupować gotowe produkty co de facto uzależnia ich od dostawcy całkowicie, albo mogą sobie pozwolić na dużą autonomię produkcji właśnie przez offsety, licencje jak np. Turcja, czy Szwecja...

 8. Kbkak

  Na zakup takiej ilości uzbrojenia nasz MON rozpisał by kontrakty na jakieś 15 lat.

 9. Vvv

  T-90 jakiej wersji?

Reklama