Reklama

Siły zbrojne

T-15 Armata z nowym uzbrojeniem kalibru 57 mm

T-15 Armata. Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
T-15 Armata. Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Jak podaje agencja TASS zdalnie sterowany moduł uzbrojenia DUBM-57 "Kindżał" opracowany przez Uralwagonzawod (UWZ) dla bojowego wozu piechoty T-15 Armata przejdzie wstępne testy jeszcze w tym roku.

Jak możemy przeczytać w corocznym raporcie UWZ "Produkcja prototypów zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia DUBM-57 jest zakończona, a armaty automatyczne kal. 57 mm przeszły niezależne testy ogniowe".

W dokumencie tym napisano, że prototypowy moduł zaprezentowano na forum Armija-2018, wzbudzając znaczące zainteresowanie wśród uczestników i gości, w tej chwili ma być przygotowywany do wstępnych testów, jakie odbędą się jeszcze w tym roku.

Głównym uzbrojeniem systemu "Kindżał" jest nowa armata automatyczna kalibru 57 mm o szybkostrzelności powyżej 80 pocisków na minutę. Może ona korzystać z różnego rodzaju amunicji i razić siłę żywą, wozy bojowe i statki powietrzne. Według rosyjskich deklaracji armata ta może przebić 120 mm pancerz z odległości 1,5 km.

Projekt integracji modułu DUBM-57 z ciężkim transporterem opancerzonym T-15 Armata jest wspólnym wynikiem prac przedsiębiorstw wchodzących w skład UWZ — Centralnego Instytutu Badawczego "Buriewiestnik" i Uralskiego Biura Projektowego Budowy Maszyn Transportowych.

Dotychczas prezentowane publicznie na defiladach i wystawach prototypy były wyposażone w wieżę bezzałogową uzbrojoną m.in. w nie najnowszą już armatę automatyczną 2A42 kal. 30 mm, analogiczną jak w nowym, lżejszym bojowym wozie piechoty Kurganiec. System ten jest zdecydowanie za lekki i dysponuje zbyt małą siłą ognia jak na tego typu klasy pojazd. Z tego powodu opracowanie nowego systemu wieżowego wyposażonego w potężniejsze uzbrojenie lufowe, stanowiło tylko kwestię czasu. Uzbrojenie T-15 Armata w nowy zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z armatą automatyczną kal. 57 mm pozwoli zdecydowanie podnieść siłę ognia tego pojazdu, a co za tym idzie jego wartość bojową.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.