Reklama

Siły zbrojne

Szwedzkie rakiety przeciwko rosyjskim śmigłowcom

Fot. Saab
Fot. Saab

Łotewskie ministerstwo obrony zamówiło w szwedzkiej spółce Saab kolejne rakiety przeciwlotnicze krótkiego zasięgu RBS-70, które mają zostać dostarczone do końca 2016 r.

Łotwa zakupiła pierwsze rakiety RBS-70 jeszcze w 2004 r. Obecna dostawa ma zwiększyć możliwości łotewskiej obrony przeciwlotniczej, szczególnie w odniesieniu do zagrożenia ze strony śmigłowców i samolotów szturmowych. Zakup o wartości 3,6 miliona euro obejmuje również niezbędne wyposażenie i szkolenie.

Nie ujawniono dokładnego zakresu transakcji. Oficjalny komunikat informuje jedynie o pociskach, ale przypuszcza się, że dostawa obejmie również wyrzutnie. To właśnie z nich operator oświetla cel wiązką laserową, na którą naprowadzają się rakiety RBS-70. Zasięg systemu z pociskami BOLIDE to około 8 km, a pułap - 5000 m. Istnieje również nowa generacja zestawów - RBS 70 NG.

Szwedzi informują, że dotychczas ich produkt kupiło już 19 państw - łącznie do odbiorców trafiło ponad 1600 wyrzutni i 17 000 rakiet.

Łotwa zdecydowała w ostatnim czasie również o zakupie przenośnych wyrzutni Stinger oraz radarów wykrywania i śledzenia celów powietrznych. W związku z kryzysem na Ukrainie podwyższono łotewskie wydatki obronne.

Reklama

Komentarze (11)

 1. gf

  Zgadzam się, Polska ma być (i jest) zaściankowym i nic nieznaczącym krajem UE, dla bogatych i wysoko rozwiniętych krajów ma być zapleczem taniej siły roboczej oraz buforem przed ewentualna ekspansją rosyjską

 2. gość

  Przestańcie nieustannie piać peany o tej naszej superbroni zwanej GROM. To się zaczyna robić śmieszne, poczytajcie wypowiedzi ekspertów z tej dziedziny, to szmelc, głęboka modernizacja sowieckich zestawów z lat 60 XX w. Nie ma jak dobry pijar Mesko.

 3. ryszard56

  a kiedy My zakupimy taki sprzęt??? Panowie z MON?????

  1. vvv

   a po co nam on? do niszczenia smilgowicow osy sa najelpsze

 4. bagi

  GROMy sie sprawdziły w Gruzji tak wiec o co wam chodzi?? Gromy niszczyły helikoptery i mysliwce rosyjskie z bardzo duzą skutecznoscia

  1. Gottard

   To jest info wyssane z palca PR-owców z Mesko, powtarzane jak za panią matką przez Szeremietiewa po wszystkich mediach. Jedyne zestrzelenia w Gruzji to ciężkie i średnie systemy OPL jak Neva-M, Buk, Osa, Spyder. i i omyłkowe własne przez sowietów. Taka sama sytuacja jest na Ukrainie, jedyne zestrzelenia z manpada to zapalenie zbiornika z paliwem, lecącego na pułapie 500m Mi-8 z gen. Kulczyckim

 5. Pinokles

  Czyli na inne śmigłowce oprócz rosyjskich te rakiety nie działają? Ale szmelc.....

  1. tomat

   Nie szmelc ale właśnie są NAJlepsze.

 6. daria

  A dlaczego w Polsce nikt nie produkuje takich pożytecznych urządzeń? Jak widać można na nich sporo zarobić.

  1. Gottard

   Bo Polska nie ma mieć żadnej prawdziwej broni, dlatego nie mamy nic co by było groźne dla Rassiji- długie łapy Kremla pilnuja tego w MON. Łotwa po dekomunizacji i czystkach agenturalnych wybrała zakup prawdziwej zabójczej broni jaką jest RBS-70

 7. Wacieńka

  To specjalistyczna broń przeciwko śmigłowcom. Wymagająca w obsłudze ale piekielnie skuteczna. Przeciwko szybkim celom takim jak np.myśliwiec na niskim pułapie, bezradna ze względu na konieczność ciągłego śledzenia celu przez osobę obsługującą wyrzutnię.

  1. pisar

   no i? przecierz maja tez Stingery (fire and forget)

 8. ADAS

  A nie chcą od nas kupić super nowoczesnych i wydajnych działek 23mm? są takie zabójcze, nowoczesne, za chwilę wprowadzimy je w systemie pilica, tyle lat już na to czekamy. Amunicja tania jak barszcz i dosłownie wokoło jej pełno, nawet w lasach w skrzynkach leży, prosta, nie programowalna, poradzą sobie z jej obsługą. Jest smiertelnie zabójcza, niszczy nawet rakiety balistyczne. U nas 23mm jest wszędzie, na lądzie w powietrzu i na morzu, podobno nawet nowe okrety tez będa miały ten kaliber. ZDECYDOWANIE POLECAMY.

  1. dwadwa

   23 mm w porownaniu do rbs nie sa takie zle, w rbs70 musisz caly czas trzymac wskaznik na danym celu - sledzic go, szybko lecacy samolot jest prawdopodobnie niemozliwy do zestrzelenia za to na helikoptry da rade. najnowsze odmiany zsu 23mm (pilica) z helikopterem tez sobie poradza, natomiast na samolot maja groma, ktory zapewnia jakiestam szanse zestrzelenia.

 9. Gottard

  Dobry wybór. Pocisk RBS-70 jest śmiertelnie skuteczny wobec każdego samolotu czy śmigłowca bo uderza precyzyjnie głowicą kumulacyjną bezpośrednio w kadłub jak głowica granatnika ppanc.w czołg. Natomiast śmieszne manpady GROM mają malutką głowice odłamkową która wybucha w okolicy celu. Przykłady z wojny na Ukrainie pokazują ze nie są w stanie zagrozić niczemu więcej poza latającej nisko i wolno, nieopancerzonej stodole typu heli Mi-8/17. Mi-24 mimo trafienia nic sobie z tego nie robią, lecą sobie dalej. Su-25, Mig-29 czy Su-27 latają w ogóle nie zagrożone. RBS-70 to zabójczy wymiatacz a nasz GROM to przy nim raca + petarda hukowa dla dzieci. Dlatego bez przeszkód rozwijany w Polsce jak i nieuzbrojone patrolowce, nieuzbrojone poławiacze min Kormoran, czołgi bez amunicji, przekroje karabinów czy repliki AEG Beryl itd. Sorry, taka widać mamy doktrynę, aby nikogo prawdziwym uzbrojeniem nie drażnić.

  1. sorbi

   do Gottard "śmieszne manpady GROM mają malutką głowice odłamkową która wybucha w okolicy celu" PIerwsze słyszę, żeby głowica Groma fragmentowała obok celu. Kompletnie mijasz się z prawdą. Grom nie posiada zapalnika zbliżeniowego. Grom uderza bezpośrednio w cel i to jest uważane za jedną z jego wad. Dlatego Piorun ma mieć już nową głowicę, która może detonować obok celu.

  2. sorbi

   do Gottard "Mi-24 mimo trafienia nic sobie z tego nie robią, lecą sobie dalej." Powiedz to sowieckim załogom MI-24, które zginęły w nich w Afganistanie sprowadzane na ziemię za pomocą - jeszcze niedopracowanych wówczas - Stingerów. Można znaleźć filmiki jak MI-24 obrywa w silnik, czy kabinę pilota i wali się do ziemi jak stalowa trumna. A porównywanie RBS70 i Groma mija się z celem.

  3. drutkolczasty

   będę wdzięczny za owe..."przyklady"? Link, źródło...cokolwiek? I jeszcze jedno - robiąc za fachofca warto sprawdzić do czego dedykowane są poszczególne systemy uzbrojenia...

 10. sorbi

  Dlaczego pisze, że przeciwko śmigłowcom? przecież samolot tez tym zestawem zestrzelić.

  1. Wacieńka

   Można strzelać i do samolotu ale z tym gorzej bo szybki a trzeba go cały czas widzieć do momentu trafienia.

 11. qwas

  Dużo lepsze od Gromów, a RBS70 NG to już naprawdę super sprzęt.

  1. sorbi

   To system innej klasy (inny tryb naprowadzania) nż Grom, więc jak można je porównywać?

  2. ddt2

   Niby tak, ale ... groma może przenosić jeden żołnierz a saaba tak naprawdę to trzech. Cena też duuuuużo inna.

  3. Bartosz

   Patrząc na termin dostawy, może warto było powalczyć o kontrakt nowymi Piorunami?

Reklama