Reklama

Siły zbrojne

Szwedzkie myśliwce wysłane na nadzwyczajne dyżury bojowe

fot. Wikimedia
fot. Wikimedia

Z uwagi na wzmożoną aktywność w powietrzu związaną z rosyjskimi ćwiczeniami na Bałtyku Szwedzi umieścili na Gotlandii część zespołu reagowania kryzysowego w tym parę samolotów Gripen.

Strona szwedzka naciska, iż procedura jest całkowicie normalna, ponieważ umożliwia monitorowanie obszaru w czasie zwiększonej aktywności związanej z ćwiczeniami prowadzonymi przez inne państwo. Szwedzcy eksperci od bezpieczeństwa podtrzymują tą opinię.

To nie pierwsza wizyta Gripenów na Gotlandii, gdzie Szwedzi posiadają bazę gotową do przyjęcia myśliwców. W oczach ekspertów, biorąc pod uwagę sytuację na Ukrainie, jest to całkowicie racjonalne zachowanie. Göran Mårtensson, rzecznik Sił Zbrojnych Szwecji wyraził zaniepokojenie sytuacją na Krymie oraz aktywnością rosyjskich wojsk, które zostały tam skierowane. 

(JSm)

Reklama

Komentarze (3)

 1. Anty Rusek

  Piękne te gripeny :) Sobie tak czasem myślę, że szkoda, że ich nie mamy.

  1. W-SM

   Bardzo dobrze, że ich nie mamy. W czasie, gdy przeprowadzaliśmy przetarg na samoloty wielozadaniowe to były najgorsze ze zgłoszonych statków powietrznych. Silniki, które ledwo radziły sobie ze średnio uzbrojonym samolotem- o pełnym uzbrojeniu i dodatkowym paliwie można zapomnieć. Kilka lat później Szwedzi zmienili całkowicie silniki i zmodernizowali wyposażenie- ale my już mieliśmy f16, które- jak twierdzi wielu "ekspertów"- na dziś i tak są najlepiej wyposażonymi f16 w NATO i jednymi z najlepiej wyposażonych w ogóle spośród samolotów wielozadaniowych. Ile w tym prawdy- nie wiem, ale jestem pewien jednego- gdy podczas działań (nie daj Boże) bojowych przyjdzie obsługiwać samoloty bojowe poza naszymi bazami- f16 poradzą sobie w KAŻDYM miejscu na Świecie- a Gripeny poza Szwecją praktycznie nigdzie indziej.

 2. Wojtekus

  Brawo Szwecja. Szwecja wraz z Polska odpowiednio potraktowaly atak na Ukraine w przeciwienstwie do innyc krajow Europy. Po co te europejskie i NATOwskie grupy reagowania kiedy ich reakcji brak? To wszystko to jeden duzy kicz!

 3. Anonimowo z Galii

  Po kompromitacji na "Loyal Arrow 2009" przestałem Gripeny i szwedzkich pilotów traktować poważnie...

  1. MArek

   Ja o tym nie słyszałem , napisz coś więcej.

  2. qwerty

   tia, po takim komentarzu JA nie traktuję Cię poważnie

  3. Banita

   a w jaki to kokretnie sposob sie skompromitowali jesli wiedziec mozna? pozdrawiam

Reklama