Reklama

Siły zbrojne

Szwedzki transporter wielozadaniowy dostarczony Norwegii

Siły zbrojne Norwegii otrzymały od koncernu BAE Systems pierwszy wóz rodziny CV-90 w wariancie transportera wielozadaniowego (MultiC).

Według służb prasowych BAE Systems do norweskiej armii ma trafić szesnaście pojazdów tego typu. Po zakończeniu realizowanego programu zakupów i modernizacji wozów CV-90 Norwegowie będą dysponować łącznie 144 maszynami w sześciu wariantach.

Na podstawie podpisanego w 2012 kontraktu norweska armia ma otrzymać 41 nowych pojazdów rodziny CV-90, a 103 wozy zostaną zmodernizowane. Docelowo siły zbrojne Norwegii będą dysponować 74 bojowymi wozami piechoty, 16 transporterami wielozadaniowymi (MultiC), 16 wozami saperskimi, 15 pojazdami dowodzenia, 2 maszynami przeznaczonymi do szkolenia kierowców oraz 21 bojowymi wozami rozpoznawczymi. Dostawy mają zostać zakończone w 2017 roku.

We wrześniu wojska lądowe Norwegii otrzymały pierwszy wóz saperski na bazie CV-90, oznaczony Sting. W lutym dostarczono z kolei pierwszy pojazd w wariancie bojowego wozu piechoty. Norweska armia wykorzystywała operacyjnie wozy CV-90 w Afganistanie. Pododdział wyposażony w pojazdy tego typu brał również udział w ćwiczeniach na Łotwie, realizowanych w ramach działań NATO podjętych w świetle kryzysu ukraińskiego.

Reklama

Komentarze (11)

 1. realista

  co do pływania nie wiem co byś wolał 25tonowy ponton odpory co najwyżej na 12.7 czy 50 tonowego skur....na odpornego na kalibry powyżej 20 mm mobilność mobilnością gorzej jak dostajesz się w ogień krzyżowy wtedy pływanie raczej nie pomorze a 80 mm pancerza więcej po bokach i owszem obrona aktywna i pasywna nie ochroni przed serią z działka Bmp-2 trzeba umieć przewartościowywać niektóre rzeczy odnośnie tworzenia pojazdu który ma w sumie służyć przez lata nikt nie gwarantuje ze doktryna prowadzenia konfliktów nie zmieni się w przeciągu następnych 15 lat co nie

 2. kriss

  Nie lepiej kupić licencje na produkcję tego BWP i w końcu bysmy mieli coś porządnego:) A tak będą nadal robić makiety ze sklejki za grube miliony złodzieje ! :)

  1. rere

   dokładnie

  2. Marek

   W tym wypadku nie przemysł zawala sprawę, tylko nasi "kochani" decydenci. Akurat BWP mógłby zrobić, Tyle tylko, że naszym sztabowcom najwyraźniej wydaje się, że można zrobić z grosze pływającą Pumę.

 3. lechu

  Przecie to lipa ten BWP. Nie pływa i nie mieści sie do Herkulesa. My na bank za 20 lat będziemy mieli lepszy, taki co lata, pływa i sam się obroni jak będą do niego strzelać. Zobaczycie, już za kilka lat. ;-)

  1. ebenezer

   Ba, jak się konstruktorzy postarają, to i latać będzie.

 4. ktos

  Łabędy produkują podzespoły do cv-90

 5. trol

  CV-90 może być również wykorzystany jako nośnik dla wozu wsparcia ogniowego, moździerza samobieżnego, bojowego wozu piechoty.

 6. szkoda

  Patrzcie i nie pływa a taki dobry... Szwecja Norwegia Finlandia Dania Holandia oni nie potrzebuja pływających bwp tylko my POtrzebujemy bo POlska rządzona przez PO zawsze musi się wpakować w jakiś głupi POmysł - ręce opadają Dawno straciłem nadzieje że ten kraj doczeka się normalności w dziedzinie wojskowości

  1. Tyberios

   Masz chłopcze jakiś problem z literką "o"?

  2. Pytajnik???

   Hmm już któryś post znowu o tym samym, oni nie mają pływających BWP bo nie mają Wisły a mogę się założyć że strategia obronna naszego kraju opiera się właśnie w dużej mierze na linii Wisły ( tak jak za czasów PRL) i takie BWP są nam potrzebne bo można bardzo fajnie oskrzydlić przeciwnika grupującego się przy rzece ( i też całkiem fajnie się spier... znaczy się wycofuje przez rzekę w pływającym pojeździe) nie mówię już o mniejszych rzekach jak Pilica, Bug czy Warta, a i jeszcze jedno BWP to bojowy wóz PIECHOTY jego głównym zadaniem jest wsparcie piechoty po przez zapewnienie jej zwiększonej ochrony i przede wszystkim zwiększając jej MOBILNOŚCI.

  3. asd

   POlska rządzona przez PO zawsze musi się wpakować w jakiś głupi POmysł - ręce opadają jak czytam takie głupoty. Co ma PO do wymogów Wojska Polskiego? Co ma PO do, widzi mi się, generalicji mentalnie zakorzenionej w wymogach Układu Warszawskiego? Odpowiedź jest tylko jedna: NIC a nawet WSZYSTKO bo MON, przemysł i Komisja Obrony Narodowej były przeciwko wersji pływającej a właśnie wolały i promowały WWO Anders.

 7. podbipieta

  I czemu nasi zrezygnowali z tego podwozia.Zapewne zrobią lepsze..Dobry przykład Rosomaka niczego nie nauczył.Brać,polonizować,nie kombinować,bo wyjdzie jak to zwykle u nas.Wielgaśna lipa.

  1. Czytelnik

   No muszą podejść brutalnie trzeźwo i bez mitologii. Połączyć co się da dla jakości.

  2. m8ichal

   Gumowe gąsienice jak w zabawce... ciekawe jak w razie zerwania się takiej gąsienicy załoga tego bwp-a sobie poradzi ?

  3. tomicki1914

   A czego się spodziewać po ludziach moskiewskiego chowu lub po politrukach z akademi felka dzierżyńskego bo w większości oni nasze MON obsiedli. Coś z tą szarańczą musieli zrobić węc tam ich ulokowali.

 8. w

  błagam kupmy to i miejmy za sobą cały ten syf sztabowej głupoty za sobą, Anders był moim faworytem dla naszej armii i tylko wspomnienia mi pozostały :(

  1. Pytajnik???

   Nie bój nic myślisz że czemu jeszcze nie kupiliśmy licencji na CV-ki? bo jednak w armii i przemyśle anders ma tyle samo zwolenników co i tu na forum, a mogę ci zagwarantować że nowy BWP z HSW będzie oparty na andersie właśnie ;)

 9. kzet69

  Szwedzkie barachło jak wszystko co szwedzkie.

  1. Oj

   No to podaj jeszcze kilka przykładów szwedzkiego " barachło" i porównaj to z polskimi wynalazkami kmiocie.........

  2. Tyberios

   ...no, no, popsioczyliśmy a teraz do leżakowania marsz. I rączki na pościeli!

  3. BiałystokMan

   "Barachło"? Pozdrawiamy brygadę z Olgino.

 10. takitamse000

  Może się nie znam, ale podobieństwo wizualne do Andersa aż razi...

  1. ddddddd

   czyli sugerujesz ze Anders to kopia CV90 ;) ?

  2. Tyberios

   Odwrotnie, to Anders jest kalką rodziny CV90.

 11. AM84

  A my kiedy doczekamy aie czasow kiedy bedziemy mieli nowe wozy bojowe ? 2030 ? oby nie

Reklama