Reklama

Siły zbrojne

Szwedzki system maskujący dla brytyjskiego Ajaxa

Fot. J. Sabak/Defence24.pl
Fot. J. Sabak/Defence24.pl

Firmy Saab i General Dynamics UK podpisały porozumienie, na mocy którego Saab dostarczy Mobilny System Maskujący (Mobile Camouflage Systems) dla brytyjskiego pojazdu AJAX (wcześniej program Scout SV).

Zamówienie na system maskujący realizowane jest w ramach kontraktu przyznanego firmie General Dynamics UK przez brytyjskie ministerstwo obrony, który podpisano we wrześniu 2014 r. Umowa opiewa na dostawę 589 pojazdów dla armii brytyjskiej, które mają zostać przekazane użytkownikowi od 2017 do 2024 r.

Zamówienie na system maskujący dotyczy pierwszej partii pojazdów przekazywanej armii. Ma zostać zrealizowane do 2022 r.

AJAX (wcześniej Scout SV) to brytyjski gąsienicowy opancerzony wóz bojowy, dysponujący możliwościami prowadzenia działań ISTAR (rozpoznanie, nadzór, wykrycie i namierzanie celów) w każdych warunkach pogodowych, o wysokim stopniu ochrony wnętrza. Jego wprowadzenie do służby pozwoli armii brytyjskiej na łatwiejsze wykonywanie różnych zadań bojowych w operacjach sił połączonych w warunkach sieciocentryczności, we współdziałaniu z siłami innych państw. Jest następcą pojazdów z rodziny CVR(T).

Mobilny system maskujący firmy Saab to jedno z kilkunastu oferowanych przez to przedsiębiorstwo rozwiązań tego typu, przeznaczone do zmniejszania sygnatury radarowej, cieplnej i wizyjnej chronionego pojazdu. Specjalnie zaprojektowane siatki kamuflażowe chronią pojazd w ruchu i w czasie postoju, utrudniając jego namierzanie.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Krzysiek

    SAAB to z ta firmą powinniśmy współpracować: A26, Grafen do celów militarnych, wymiana SU na Gripeny jest możliwość wielu wspólnych programów a nie tylko malowanie jak to z USA

    1. Pavelsky

      Dodam tylko możliwą szerszą współpracę i transfer technologii. Możliwości są duże.

Reklama