Reklama

Siły zbrojne

Szwedzki Saab modernizuje australijskie okręty podwodne Collins

Saab zmodernizuje okrętowe systemy zarządzania i kontroli ISCMMS na pozostałych czterech australijskich okrętach podwodnych typu Collins. Fot. Saab
Saab zmodernizuje okrętowe systemy zarządzania i kontroli ISCMMS na pozostałych czterech australijskich okrętach podwodnych typu Collins. Fot. Saab

Szwedzka grupa przemysłowa Saab otrzymała kontrakt za około 19 milionów dolarów na dostawę zmodernizowanego okrętowego systemu walki dla czterech australijskich okrętach podwodnych typu Collins. Kontrakt na unowocześnienie dwóch pierwszych takich jednostek został już zrealizowany wcześniej.

Australijska grupa stoczniowa ASC (Australian Submarine Corporation) podpisała ze szwedzką grupą przemysłową Saab umowę na dostawę zmodernizowanych okrętowych systemów zarządzania i kontroli ISCMMS (integrated ship control management and monitoring system) dla czterech kolejnych okrętów podwodnych typu Collins wykorzystywanych w australijskiej marynarce wojennej. Wartość kontraktu wynosi 24,2 miliony dolarów australijskich, czyli 18,8 miliona dolarów amerykańskich.

Nowy system ma poprawić kontrolę okrętów podwodnych typu Collins podczas manewrowania i pozwala na w pełni zintegrowane zarządzanie napędem, zanurzeniem, wytwarzaniem mocy oraz obsługą jednostki. Automatycznie zwiększa to możliwości bojowe okrętów i jednocześnie poprawia bezpieczeństwo pływania. Umowa obejmuje zarówno dostawę unowocześnionego sprzętu, jak i części zamiennych.

Jest to już kolejny kontrakt tego rodzaju zawarty z Saab przez grupę przemysłową Australian Submarine Corporation, która zajmuje się wsparciem logistycznym i modernizacją australijskich okrętów podwodnych. W czasie pierwszego etapu prac Szwedzi dostarczyli do Australii zmodernizowane elementy systemu ISCMMS dla dwóch pierwszych jednostek typu Collins. Jeden z nich już został zamontowany i zintegrowany przez specjalistów ASC na okręcie HMAS „Collins”. Prace na drugiej jednostce tego typu – HMAS Waller” mają zostać przeprowadzone w bieżącym roku.

W ramach pierwszego etapu projektu Saab Australia kompleksowo zaprojektował architekturę systemu, oprogramowanie i niezbędne wyposażenie. Umowa dostawy jest potwierdzeniem sukcesu wykonanych prac, których rezultatem będzie wprowadzenie istotnych ulepszeń dla pozostałych jednostek z floty australijskich okrętów podwodnych. Prace projektowe i produkcyjne zostały wykonane w Australii przy udziale ponad 50 lokalnych pracowników i podwykonawców Saab.

Andy Keough – dyrektor Saab w Australii

Doświadczenia z dotychczasowej eksploatacji zmodernizowanego systemu były na tyle pozytywne, że zdecydowano się teraz na wykonanie podobnych prac na pozostałych czterech okrętach podwodnych typu Collins. Jak na razie plany przewidują, że firma ASC rozpocznie ich modernizację zaczynając od 2019 r. - synchronizując ją z cyklami remontowymi poszczególnych jednostek. Dla Australijczyków jest to o tyle ważne, że duża część prac jest realizowana pod okiem Szwedów w Australii z wykorzystaniem własnego przemysłu. W ten sposób modernizacja starszych okrętów utrzymuje w gotowości wyspecjalizowaną kadrę dla przyszłego programu budowy dwunastu australijskich okrętów podwodnych.

Cieszymy się z bliskiej współpracy z Saab w celu zakończenia ostatniego etapu tego ważnego programu modernizacyjnego. Jego realizacja oznacza wysoki poziom zaangażowania lokalnego przemysłu i współpracy biznesowej w zakresie niezależnego zabezpieczenia eksploatacji okrętów podwodnych MW Australii.

Stuart Whiley - dyrektor generalny ASC

Dodatkowo marynarka wojenna Australii ma cały czas do dyspozycji w pełni sprawne i gotowe do działań jednostki pływające zachowując odpowiedni poziom gotowości bojowej oraz w pełni przygotowaną i opływaną kadrę podwodników.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Wstyd i obciach.

    Polska również ma opływaną kadrę podwodniaków. Ale w polskim przypadku jest ona \"kasowana\". W Polsce najsprawniej idzie nie modernizacja a kasacja. Brawo MON.Co by tu jeszcze skasować...???

    1. Patcolo

      Najgorsze jest to że masz rację

Reklama