Reklama

Siły zbrojne

Szwecja kupuje amunicję programowalną

Firma BAE Systems otrzymała zamówienie od szwedzkiej Defence Material Administration na dostarczenie siłom zbrojnym Szwecji 9000 sztuk amunicji programowalnej 2P. 

Amunicja programowalna 2P bazuję na amunicji typu 3P. Nowa wersja została zaprojekowana po to by sprostać wymaganiom szwedzkiego użytkownika, które zostały określone na podstawie doświadczeń z misji zagranicznych. Ma ona umożliwić walkę na krótszych dystansach, przy założeniu ograniczenia strat ubocznych. Amunicja typu 2P może być programowana do wykonywania zróżnicowanych zadań zapewniając zoptymalizowany efekt przeciwko różnym rodzajom celów.

Prace nad stworzeniem tego typu uzbrojenia rozpoczęły się w styczniu 2013 roku i były prowadzone wspólnie przez BAE Systems, Defence Material Administration raportującą do Ministerstwa Obrony i siły zbrojne Szwecji. Dostawy amunicji 2P powinny rozpocząć się zgodnie z kontraktem w czerwcu  2015 roku i potrwać do lutego 2016 roku. Produkcja i montaż będzie mieć miejsce w Szwecji, w mieście Karlskoga w prowincji Värmland.

Amunicja programowalna 3P, na podstawie której opracowano wdrażany obecnie system 2P powstała między innymi z myślą o zwalczaniu celów powietrznych, w tym pocisków manewrujących czy śmigłowców poruszających się na bardzo małych wysokościach. Jest ona także zdolna do skutecznego rażenia pojazdów lekkoopancerzonych czy celów znajdujących się za przeszkodami.

(AH)

Reklama

Komentarze (2)

 1. ryszard56

  CV-90 DLA naszej Armii i z taka amunicja to jest to co nam potrzeba z 1000 sztuk

 2. puya

  kiedy pokaże sie wreście nowy bwp dla polski?

  1. GL

   Nowy BWP dla Polski już jest to ten sam z resursem wydłużonym o kolejne 40 lat.

  2. podbipieta

   ma tez być ammo programowalne na 35 i na 30 u nas.Jak się doczekamy to zamówią po 500 szt na kaliber

Reklama