Reklama

Siły zbrojne

Szwajcarzy przeciwko pozyskaniu Gripenów

W wyniku referendum Szwajcarzy odrzucili decyzję o wydzieleniu funduszu na zakup samolotów Gripen nowej generacji, co de facto oznacza rezygnację z ich pozyskania. Fot. Peter Liander/Saab/Gripenblogs.com.
W wyniku referendum Szwajcarzy odrzucili decyzję o wydzieleniu funduszu na zakup samolotów Gripen nowej generacji, co de facto oznacza rezygnację z ich pozyskania. Fot. Peter Liander/Saab/Gripenblogs.com.

Obywatele Szwajcarii niewielką większością odrzucili w referendum zakup 22 samolotów wielozadaniowych Gripen E dla szwajcarskich sił powietrznych.

Według doniesień agencyjnych, 53 % Szwajcarów opowiedziało się przeciwko uruchomieniu specjalnego funduszu w celu sfinansowania zakupu myśliwców Gripen nowej generacji dla sił powietrznych Szwajcarii. W praktyce oznacza to, że szwajcarskie siły powietrzne nie otrzymają 22 nowych Gripenów. Frekwencja wyniosła według agencji Reutera 55 %.

W odpowiedzi na wyniki głosowania szef szwajcarskiego resortu obrony, ochrony cywilnej i sportu Ueli Maurer stwierdził, że taka decyzja obywateli przyczyni się do powstania luki w systemie bezpieczeństwa Szwajcarii. Zapowiedział on jednocześnie, że rząd Szwajcarii podejmie kroki w celu jej jak najszybszego wyeliminowania. Szwajcaria zamierzała pozyskać 22 samoloty Gripen E w celu zastąpienia ponad 50 przeznaczonych do wycofania myśliwców F-5.

Komunikat szwajcarskiego departamentu obrony, ochrony cywilnej i sportu wspomina jednocześnie, że samoloty F/A-18 Hornet służące w siłach powietrznych Szwajcarii będą prawdopodobnie musiały zostać wycofane w 2025 roku. Wcześniej informowano, że odrzucenie decyzji o zakupie nowych samolotów wielozadaniowych wymusi przedwczesne wycofanie Hornetów właśnie około 2025 roku, co może postawić zdolność sił powietrznych Szwajcarii do wykonywania stawianych przed nimi zadań pod znakiem zapytania.

Co istotne, do wyników referendum odniosło się także ministerstwo obrony Szwecji. Według minister obrony Karin Enström, pozyskanie samolotów Gripen nowej generacji pozostaje „właściwą drogą” w rozbudowie zdolności szwedzkich sił powietrznych. Z uwagi na decyzję Szwajcarów o rezygnacji z zakupu Gripenów prace w ramach programu szwedzkiego myśliwca nowej generacji będą prowadzone w nowy sposób. Wcześniej przedstawiciele Saaba zapewniali, że program Gripen E dla sił powietrznych Szwecji będzie realizowany niezależnie od wyniku szwajcarskiego referendum.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Adam

  Widać nie chcą tego złomu i wybiorą nowoczesne F-35.

 2. Hades

  Widmo krąży po Europie - widmo lewactwa i glupoty...

  1. Miroo

   Widmo wygodnictwa, naiwniactwa i krótkowzroczności krąży po Europie... udziela się ono także niektórym prawicowcom - np na Węgrzech oraz tym liberalnym prawicowcom...

 3. ktos

  Kalka umysłowa. Kalka umysłowa krąży nad tobą...

Reklama