Reklama

Siły zbrojne

Szwajcarskie samoloty treningowe dla Indii

fot. Pilatus Aircraft
fot. Pilatus Aircraft

Indyjski rząd zadecydował o kupnie dodatkowych 38 samolotów treningu podstawowego Pilatus PC-7 Mk-II - prawdopodobnie w ramach aneksu do umowy z 2012 r.

Kontrakt podpisany ponad dwa lata temu przewidywał dostawę 75 samolotów PC-7 Mk-II z opcją zamówienia dodatkowych 50 na tych samych warunkach. Indyjskie siły powietrzne wprowadziły jak dotąd 59 PC-7, przy czym jak obliczono potrzebnych jest 181 tej klasy statków powietrznych.

Plany indyjskie przewidywały początkowo dostawę 90 samolotów zakupionych z zakładów szwajcarskich i 91 wykonanych w Indiach. Zamówienie „szwajcarskie” ostatecznie zmniejszono do 75, chociaż plany dotyczące własnego samolotu treningu podstawowego HTT-40 nie są realizowane terminowo. Nadal jednak przewiduje się, że indyjskie zakłady lotnicze HAL (Hindustan Aeronautic Limited) dostarczą 68 takich maszyn.

Samoloty Pilatus PC-7 MkII są typowymi maszynami szkolnymi, ale mogą być z łatwością przystosowane do przenoszenia bomb i niekierowanych rakiet. W ten sposób były wykorzystywane m.in. w Iraku.

Reklama

Komentarze (2)

 1. Jugol

  Raptem kupili 50 w 1975r i potem dokupili trochę na części, dawno wycofane. Iryda z 2 archaicznymi jednoprzepływowymi z Lima K-15 Kaszub vs. Hawk z 1 Adour. O kokpicie nie wspomnę. A gdzie Orlik wygrał??? Trochę rozsądku panowie.... To że ktoś kiedyś kupił polskie samoloty to na pewno znaczy że po kilkudziesięciu latach kupi kolejne bo polskie?

 2. xxx

  A gdzie nasz PZL Orlik ???

  1. Moshe Schwantz

   Gdzie...? w Dęblinie!!!

  2. janusz

   Heh, musiało się pojawić to pytanie:) Bo oczywiście logicznym jest kupienie Orlika w momencie gdy Hindusi używają PC-7...

Reklama