Reklama

Siły zbrojne

Szlifowanie oręża

Żołnierze kompanii manewrowej w czasie ćwiczeń - fot. chor. Rafał Mniedło
Żołnierze kompanii manewrowej w czasie ćwiczeń - fot. chor. Rafał Mniedło

W maju 2012 roku batalion manewrowy został poddany certyfikacji w ramach ćwiczenia WYZWANIE-12, niemniej jednak jego dowódca oraz żołnierze wciąż intensywnie się szkolą przygotowując do wyzwań stojących przed ich pododdziałem w ramach Grupy Bojowej Unii Europejskiej 2013 (GBUE).W cieniu przygotowań do ćwiczenia certyfikującego COMMON CHALLANGE-12, żołnierze batalionu manewrowego, którzy stanowią główną siłę GB UE intensywnie się szkolą na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie.

-Żołnierze mojego batalionu udowodnili już w pełni swoje przygotowanie – mówi dowódca batalionu, podpułkownik Rafał Miernik – Teraz naszym celem jest podtrzymanie zdolności bojowych oraz szlifowanie procedur działania w ramach operacji Unii Europejskiej.

Jednym z elementów tego szkolenia było ćwiczenie 1. kompanii manewrowej przygotowujące do strzelania w obronie bazy. Dowodzona przez porucznika Karola Frankiewicza kompania prowadziła działania z użyciem kołowych transporterów opancerzonych Rosomak oraz etatowego uzbrojenia żołnierzy piechoty. -Jest to rozbudowane zadanie ogniowe, w którym biorą udział wszyscy żołnierze pododdziału. Cele i zadania są przewidziane dla każdego rodzaju uzbrojenia jakim dysponuje moja kompania – mówił porucznik Karol Frankiewicz, zastępca dowódcy 1 kompanii manewrowej.

Podczas strzelania swoje umiejętności sprawdzali także celowniczowie ręcznych granatników przeciwpancernych RPG-7, których zadaniem było zniszczenie pojazdu-pułapki zbliżającego się do bazy. Mistrzem w swoim fachu okazał się szeregowy Marek Korecki, który podczas strzelania z granatnika trafił w cel czterokrotnie. - Od ponad pół roku szkolę się w ramach kompanii manewrowej na stanowisku celowniczego – opowiada Marek Korecki – a dzisiejsze strzelanie mogę zaliczyć do udanych.

Data 15 listopada 2012 staję się coraz bliższa. Jest to dzień, w którym dowództwo i sztab FHQ (Force Headquarter) GB UE, zostanie poddane certyfikacji w ramach międzynarodowego ćwiczenia COMMON CHALLANGE-12 (CC-12). Jest to ostatni element sprawdzenia przygotowania grupy do działania i  uzyskania przez nią miana „Oręża Unii Europejskiej”.

GBUE 2013 tworzą głównie żołnierze 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej „Czarnej Dywizji” oraz pozostałe jednostki Wojska Polskiego. Ponadto skład grupy uzupełniają wojskowi z Bundeswehry oraz Sił Zbrojnych Francji. Swój dyżur siły szybkiego reagowania Unii Europejskiej rozpoczną 1 stycznia 2013 roku.

chor. Rafał Mniedło
Reklama

Komentarze

    Reklama