Reklama

Siły zbrojne

Szkolne śmigłowce Lakota dla US Army

fot. Airbus Group Inc
fot. Airbus Group Inc

Grupa Airbus dostarczyła pierwszy, nowy śmigłowiec UH-72A Lakota dla wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych przeznaczony do szkolenia podstawowego.

Przekazany egzemplarz jest ósmym helikopterem przeznaczonym do szkolenia podstawowego pilotów, z tym, że pierwszym zbudowanym od podstaw (pozostałe siedem jedynie zmodyfikowano do wersji szkoleniowej). Helikopter został wyprodukowany w zakładach Airbus Helicopters Inc. w Columbus, w stanie Missisipi.

Śmigłowiec zostanie teraz przekazany do Fort Rucker, gdzie znajdują się pozostałe maszyny w tej wersji. Amerykańskie wojska lądowe planują docelowo wprowadzić 187 Lakot przystosowanych do szkolenia podstawowego, zarówno nowych jak i zmodernizowanych.

Przypomnijmy, że UH-72A to lekkie, dwusilnikowe śmigłowce wielozadaniowe (Light Utility Helicopter), wykorzystywane w amerykańskich wojskach lądowych i Gwardii Narodowej m.in. do działań poszukiwawczo-ratowniczych, do transportu medycznego oraz do transportu wojsk. Lakoty mają zastąpić w wykonywaniu tych zadań helikoptery UH-1 i OH-58. Są to nowoczesne śmigłowce, wyposażone m.in. w awionikę kompatybilną z goglami noktowizyjnymi.

Reklama

Komentarze

    Reklama