Reklama

Siły zbrojne

Szkolne śmigłowce Airbus dla Japonii

Fot. Airbus Helicopters
Fot. Airbus Helicopters

Koncern Airbus Helicopters dostarczył zgodnie z planem dwa ostatnie z piętnastu zamówionych śmigłowców typu TH-135, które mają być wykorzystywane do szkolenia zaawansowanego pilotów Japońskich Morskich Sił Samoobrony.

Śmigłowce TH-135 to opracowana dla Japonii wersja lekkich śmigłowców dwusilnikowych typu Airbus Helicopters H135, które są np. wykorzystywane w Polsce przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Dostawy trwały w sumie sześć lat.

Śmigłowiec TH-135 wprowadzono do służby w Japonii w 2011 r. Od tego momentu zaczęto nim zastępować dotychczas wykorzystywane przez Japońskie Morskie Sił Samoobrony do treningów jednosilnikowe helikoptery szkolne.

Specjaliści wskazują, że wpływ na wybór TH-135 miały między innymi zastosowanie dwóch silników, co zwiększa bezpieczeństwo konstrukcji oraz ocena systemu wsparcia technicznego, w tym zdolności do dostaw części zamiennych. Producent zapewnia, że sposób obsługi TH-135 pozwala na uzyskanie wysokiego stopnia gotowości.

Pomocą w eksploatacji TH-135 może być dobrze zorganizowana w Japonii sieć serwisowa, która obsługuje około 80 śmigłowców H135. Są one wykorzystywane w tym państwie do ratownictwa medycznego, zadań policyjnych, transportu VIP i podróży biznesowych. W odróżnieniu od helikopterów H135, które  mogą przewozić 7-8 pasażerów, wersja szkolna, TH-135, ma miejsce tylko dla pięciu osób.

Reklama

Komentarze

    Reklama