Reklama

Siły zbrojne

Szefem NATO zostanie Niemiec? "Sikorski jest zbyt niewygodny"

Federalny Minister Obrony Niemiec Thomas de Maizière - fot. Bundeswehra
Federalny Minister Obrony Niemiec Thomas de Maizière - fot. Bundeswehra

Jak donosi tygodnik „Der Spiegel“, faworytem na stanowisko szefa NATO jest niemiecki minister obrony Thomas de Maizière.

Zdaniem niemieckiego tygodnika minister Thomas de Maizière jest rozpatrywany przez specjalistów jako najmocniejszy kandydat na nowego szefa Sojuszu - dzieje się tak przede wszystkim ze względu na silną pozycję Niemiec w Europie. Hamburski tygodnik podkreśla, że pod względem wkładu w działania NATO stawia się ten kraj na drugim miejscu, zaraz po USA. Więcej: Sekretarz Generalny NATO: Europa musi przestać oszczędzać na zbrojeniach Pod uwagę jest też brany belgijski minister obrony Pieter De Crem, uważany za jednego z najbardziej doświadczonych polityków w kręgach NATO. Natomiast zdaniem niemieckich dziennikarzy niewielkie są szanse Radosława Sikorskiego : "Były polski minister obrony, a obecnie spraw zagranicznych Radosław Sikorski jest dla rządu Stanów Zjednoczonych zbyt niewygodny". Ten wątek nie jest jednak w żaden sposób rozwinięty. Według gazety problem ma też czwarty chętny, były włoski minister spraw zagranicznych Franco Frattini, gdyż jest powszechnie uważany za „człowieka Berlusconiego”. Od pewnego czasu nie jest on też aktywnym politykiem. Więcej: NATO wzmacnia cyberobronę „Der Spiegel“ w swoich rozważaniach powołuje się na nieoficjalne informacje od wysokiego szczebla oficerów Sojuszu. Stanowisko sekretarza generalnego NATO zwolni niebawem Anders Fogh Rasmussen. Jego kadencję przedłużono w 2012 roku o kolejny rok, gdyż chciał on dopełnić proces wycofywania wojsk Sojuszu z Afganistanu i przekazanie lokalnym władzom odpowiedzialności za bezpieczeństwo w regionie. (JS)
Reklama

Komentarze (2)

  1. AS

    Niemieckiego ministra wybierał przedstawiciel Rosji przy NATO. To najlepsza dla niego kandydatura. To tak jakby już pakt był rozwiązany.

  2. pl 68 !

    sikorski nie jest niewygodny , sikorski jest uSSraelskim agentem , i w europie o tym wiedza !

Reklama