Reklama

Siły zbrojne

Szef MON: Zmiany systemu dowodzenia armią jeszcze w tym roku

Fot. www.mon.gov.pl
Fot. www.mon.gov.pl

Jeszcze w tym roku do Sejmu trafi projekt zmiany wprowadzonego w 2014 r. systemu zarządzania armią - zapowiedział w sobotę szef MON Antoni Macierewicz. 

Zmiany w obowiązującym od początku 2014 roku systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi - który wprowadził dwa główne dowództwa w miejsce odrębnych dowództw rodzajów sił zbrojnych, a Sztab Generalny uczynił ośrodkiem planowania strategicznego, a nie dowodzenia – to jeden z priorytetów obecnego kierownictwa MON. Według ministra Macierewicza obecny system powoduje niejasności co do podziału kompetencji pomiędzy organami dowódczymi i brak jednolitości dowodzenia.

Pytany o plany dotyczące reformy w sobotnim wywiadzie z TVP, szef MON zapowiedział, że "projekt zmiany systemu dowodzenia jeszcze w tym roku znajdzie się w polskim Sejmie".

Szef MON zapewnił jednocześnie, że już dziś w polskim wojsku "decyzje płyną z jednego źródła i (...) są skutecznie realizowane". "Udało się na bieżąco koordynować to, co zostało zepsute" - mówił.

PAP - mini

Komentarze (2)

 1. Thorsten

  Tu akurat punkt dla Antoniego.

  1. viper1992

   Za co? za rozpieprzanie armii czy za to że w czasie W nikt nie dowodził bo nikt nie wie kto ma dowodzić?

  2. obserwator

   Mogę mieć negatywne opinie nt wielu działań obecnego Ministra. Zgadzam się z Tobą, że zmiana systemu dowodzenia powinna nastąpić. Jednak dopiero po zapoznaniu się z kierunkiem i sposobem wprowadzania zmian będzie można ocenić tę zmianę i poprzez nią p. min. Macierewicza.

 2. Jarema

  Ministerstwo obrony narodowej zostanie przemianowane na ministerstwo wojny. Albo Antonii zostanie hetmanem polnym, czy coś w tym rodzaju.