Reklama

Siły zbrojne

Szef MON o wojskowym wsparciu szczepień

Fot. st. szer. Wojciech Król (CO MON)
Fot. st. szer. Wojciech Król (CO MON)

Wojsko jest przygotowane do wsparcia procesu szczepień — zapewnił w środę w Sejmie szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że żołnierze będą odpowiedzialni m.in. za dystrybucję i logistykę szczepionek, będą też tworzyć mobilne zespoły szczepień.

W środę w Sejmie szef MON Mariusz Błaszczak odpowiadał na pytania posłów PiS: Anny Kwiecień, Anity Czerwińskiej i Agnieszki Górskiej o zaangażowanie i przygotowanie wojska do walki z pandemią koronawirusa oraz o udział żołnierzy w Narodowym Programie Szczepień.

Minister zadeklarował, że wojsko jest przygotowane do wsparcia procesu szczepień. Wskazał, że żołnierze będą odpowiedzialni m.in. za dystrybucję i logistykę szczepionek, będą też tworzyć mobilne zespoły szczepień. Minister poinformował również, że 13 wojskowych szpitali zostało zakwalifikowanych do Narodowego Programu Szczepień. Szef MON podkreślał, że od początku pandemii rząd podejmuje zdecydowane działania, w które zaangażowani są żołnierze Wojska Polskiego, mające ograniczyć skalę rozprzestrzeniania się Covid-19.

"W pierwszych dniach epidemii zdecydowałem, by działanie WP było podzielone na dwie operacje: +Tarcza+, za którą odpowiadało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych oraz +Odporna Wiosna+ i później +Trwała Odporność+, realizowane przez Wojska Obrony Terytorialnej" - wskazał szef MON.

Przypomniał, że wojsko strzegło bezpieczeństwa na granicach podczas ich zamknięcia, pomagało samorządom i szpitalom, a obecnie ok. 10 tys. żołnierzy zaangażowanych jest w walkę z pandemią, a kolejne 10 tys. jest w stałej gotowości do podjęcia działań.

Minister wskazał też, że żołnierze zaangażowani są również w budowę szpitali tymczasowych. Jak poinformował, wojsko wsparło budowę 17 takich placówek na terenie całego kraju oraz przygotowało samodzielnie dwa szpitale kontenerowe — na warszawskim Bemowie i we Wrocławiu.

image
Reklama

"Zbudowaliśmy już ponad 50 izolatoriów i ponad 20 polowych izb przyjęć. Przy Wojskowym Instytucie Medycznym powstaje szpital polowy na potrzeby osób zakażonych koronawirusem" - wskazywał szef MON. Zaznaczył, że wojsko wspiera prawie 700 szpitali, 173 stacje sanitarno-epidemiologiczne i 21 regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Zaznaczył, że żołnierze organizują też w swoich jednostkach akcje krwiodawstwa, oddają osocze. "Od marca żołnierze Wojska Polskiego oddali ponad 11 tysięcy litrów krwi, a 200 żołnierzy oddało osocze" - informował Błaszczak.

Zwracał też uwagę na zaangażowanie wojska w pobieranie wymazów. "Dziś Wojsko Polskie pobiera wymazy w około 300 punktach przyszpitalnych, działa także ponad 300 mobilnych zespołów. Średnio żołnierze pobierają około 55 tysięcy wymazów tygodniowo, funkcjonuje też kilkadziesiąt punktów drive-thru obsługiwanych w całości przez Wojsko Polskie" - mówił szef MON.

Zaznaczył, że żołnierze pomagają też 11 tysiącom kombatantów i osób starczych oraz wspierają 743 DPS-y. Błaszczak wskazał również na działania wojsk chemicznych. "Nasze zespoły siedem dni w tygodniu dezynfekują szpitale, DPS-y, karetki" - wyliczał. Minister poinformował, że każdego dnia ponad 2,5 tys. wojskowych medyków, pielęgniarek i ratowników medycznych dba o zdrowie chorych; pracuje też 14 wojskowych szpitali, pięć ośrodków medycyny prewencyjnej oraz Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii.

"W szpitalach wojskowych 35 procent łóżek przeznaczonych zostało dla pacjentów zakażonych koronawirusem, a siedem wojskowych laboratoriów cały czas wykonuje testy na obecność Covid-19" - zaznaczył szef resortu obrony. Poinformował również, że żołnierze WP przeszli teoretyczno-praktyczne szkolenia medyczne. Zapowiedział, że w 2021 r. podobne szkolenia przejdą także żołnierze rezerwy. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama