Reklama

Siły zbrojne

Szef MON: Chcę nadrobić zaniedbania w Wojsku Polskim

Fot. MON
Fot. MON

Bezpieczeństwo jest priorytetem dla rządu PiS, dlatego przeznaczamy duże pieniądze na modernizację Wojska Polskiego; zależy mi na tym, by wszystkie zaniedbania, które przez lata miały miejsce, zostały teraz nadrobione - mówił szef MON Mariusz Błaszczak.

Minister obrony narodowej spotkał się w niedzielę w Czartajewie koło Siemiatycz (Podlaskie) z żołnierzami 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina w ramach ćwiczeń, które odbywają na Lubelszczyźnie i w Podlaskiem.

Szef MON oglądał m.in. element ćwiczenia związany z uzupełnianiem w śmigłowcach paliwa i amunicji w doraźnie organizowanych miejscach, w których śmigłowce mogą wylądować w terenie, nie na lotnisku (tzw. FARP - Forward Arming and Refuelling Point).

MON podało, że głównym celem szkolenia poligonowego szczecińskiej brygady we wschodniej Polsce jest "sprawdzenie mobilności i gotowości bojowej we współpracy z siłami powietrznymi oraz Wojskami Obrony Terytorialnej z dala od macierzystych poligonów".

To jest cel tego ćwiczenia, żeby Wojsko Polskie było mobilne, żeby Wojsko Polskie odpowiadało swoimi umiejętnościami najwyższym standardom NATO-wskim, najwyższym standardom, które zostały stworzone przez wojska Stanów Zjednoczonych. Bardzo się cieszę z tego, co widziałem, z tej rozmowy, którą odbyłem zarówno z dowódcami, jak i z żołnierzami. To jest dowód tego, że Wojsko Polskie spełnia te najwyższe standardy.

minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak

Błaszczak podkreślił, że dla rządu PiS bezpieczeństwo jest priorytetem. "W związku z tym przeznaczamy duże pieniądze na modernizację Wojska Polskiego" - podkreślił. "W ostatni piątek spotkałem się z wiceprezydentem Lockheed Martin, z firmą, która dostarcza pociski do systemu Patriot dla Polski, która dostarcza również system HIMARS, czyli rakiety do 300 km dla Wojska Polskiego. Rozmawiałem również nt. F-35, a więc samolotów piątej generacji, które - jestem o tym przekonany - zostaną dostarczone do Wojska Polskiego w stosunkowo krótkim czasie i za dobrą cenę" - wskazywał szef MON.

Jak dodał, Wojsko Polskie dynamicznie zmienia się. "Sam włączam się w ten proces bardzo intensywnie. Zależy mi na tym, żeby te wszystkie zaniedbania, które przez lata miały miejsce, zostały teraz nadrobione, żeby Wojsko Polskie dysponowało nowym sprzętem" - zaznaczył.

"Żeby Wojsko Polskie było sprawne i spełniało najwyższe standardy, oprócz najnowszego sprzętu, musi być świetnie wyszkolone. Dziś mamy przykład szkolenia poza poligonem, które daje zdolności bojowe Wojsku Polskiemu" - oświadczył. Dodał, że Wojsko Polskie musi być skutecznie dowodzone i musi mieć skuteczny system logistyczny.

"Dzisiejsze ćwiczenia, które rozpoczęły się na początku marca, a dziś możemy jeszcze je obserwować, służą temu, żeby ten system logistyczny udoskonalić. Pierwsze wnioski, o których rozmawialiśmy z szefem Sztabu dotyczą również pewnych zmian ustawowych, których celem będzie spowodowanie, żeby możliwości bojowe Wojska Polskiego były jeszcze większe" - oświadczył. Dziękował żołnierzom za ćwiczenia.

image
Fot. MON

"Wyjście ze strefy komfortu, adaptacja, inicjatywa, prędkość, to są te słowa kluczowe, które odmieniają się na wszystkich odprawach" - powiedział o ćwiczeniach szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Rajmund T. Andrzejczak.

Generał mówił, że jest "podbudowany postawą" żołnierzy. Podkreślał również, że chce jako szef sztabu generalnego, by wprowadzane zmiany miały miejsce w jak najszybszym czasie i były realizowane w praktyce na ćwiczeniach. Ocenił, że "poprzeczka”, jaką postawiono pod tym względem przed szczecińską brygadą jest bardzo wysoka. Wskazał także, że wnioski z ćwiczeń pomogą w rozważaniach nad nowymi zmianami systemowymi, np. w kwestiach takich jak gotowość bojowa wojska czy ochrona informacji niejawnych.

Oficer prasowy 12. Brygady Zmechanizowanej por. Błażej Łukaszewski poinformował, że ćwiczenia w Podlaskiem odbywają się z I Podlaską Brygadą Obrony Terytorialnej i 18. Białostockim Pułkiem Rozpoznawczym. Przypomniał, że 12. Brygada ze Szczecina jest jedną z największych brygad w wojskach lądowych, liczy ponad 3 tys. żołnierzy, w ćwiczeniach w Podlaskiem bierze udział - jak powiedział - "znaczna" część tej brygady.

Ćwiczenia rozpoczęły się kilka tygodni temu od szybkiego przerzutu sprzętu i żołnierzy ze Szczecina na ścianę wschodnią. W tym rejonie wspólnie z innymi jednostkami m.in. 25. Brygadą Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, 1. Brygadą Pancerną z Wesołej, 21. Brygadą Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa i 1. Brygadą Lotnictwa Wojsk Lądowych z Inowrocławia, żołnierze ze Szczecina współpracowali w zakresie realizacji procedur kryzysowych, zabezpieczenia wojsk, do wspólnych działań angażowali także lokalne instytucje i służby mundurowe z regionu. Po raz pierwszy wojska operacyjne współdziałają w bezpośredniej relacji z WOT w rejonach ich odpowiedzialności. Manewry polskich żołnierzy na wschodzie zostały także zsynchronizowane z ćwiczeniami wojsk amerykańskich stacjonujących na poligonie w Drawsku Pomorskim.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (34)

 1. Rzyt

  Koncz waść...40mld na moderke mieliście zaraz będzie 50mld i co? Żarty...nic nie ma żadnego potencjału prócz jassm er i 30rakiet atacms i rakiet Pac 3 mse i MOŻE skyceptor. Leo 2 d. N. O, rosomak, który nie ma zdolności prócz walk z pasterzami, pt 91 vel jeżdżący cel, 800 jelczy vel cel kołowy, Gawron z wiatrówka vel niszczyciel kamikaze rakiet wroga, flota holownikow...4 cywilne helikoptery. Może to jest kierunek...cywilne czołgi, cywilna Wisła, cywilny Homar, cywilne wojsko...

  1. x666

   Idealnie na jakieś pierwsze poważniejsze stanowisko np. specjalistę.

  2. 27 lat służby na I linii

   Zgadzam się.

 2. CdM

  Tymczasem Inspektorat Wsparcia rozesłał do podległych jednostek info: „W dniu 20 lutego została zatwierdzona pierwsza korekta planu wydatków Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, w której dokonano zmniejszenia planu finansowego podległych dysponentów środków budżetowych”. Ograniczenia budżetowe spowodują „konieczność całkowitej lub częściowej rezygnacji z zadań o mniejszym priorytecie, a także brak możliwości odtworzenia zmniejszonego planu finansowego”. Sytuacja, w której obcina się wojsku już przydzielony budżet, zdarza się po raz pierwszy od 2008 r. Ograniczeniu ulegną zapasy, remonty, zakupy części itp. Wśród priorytetowych, nienaruszalnych funduszy wskazane zostały m.in. wydatki reprezentacyjne. Defilady ważna rzecz.

 3. hym108

  Zastwiam sie czy za PRL-u nie mielmsy lepszej armii?Wiecej samolorow, smiglowcow, okretow? A przeciez teraz mamy gospodarke kwitnaca

 4. Harry 2

  Jeżeli szef MON chce nadrobić zaniedbania w Wojsku Polskim, to rząd musi przeznaczyć dodatkowe 10miliardów zł na zakupy uzbrojenia dla armii... chociaż przez 3 lata. (razem 30miliardów zł.)

 5. matrioszka

  No ciekawe czy równie szybki byłby przerzut 12 brygady z Szczecina w przypadku panowania Rosji w powietrzu i zniszczeniu infrastruktury drogowej i kolejowej /a tak zapewne będzie / . Będzie to bardzo trudne w razie pełnoskalowego , niespodziewanego konfliktu .

  1. ooo

   Pełnoskalowe konflikty nigdy nie są niespodziewane. Mobilizacja, koncentracja wojsk etc. trochę trwa - i nie sposób jej nie zauważyć. Oczywiście nie piszę tu o polskich służbach, bo one zajmują się kręceniem lodów, a nie bezpieczeństwem państwa - ale chyba CIA by nasze władze poinformowała o takich kocich ruchach Rosji?

  2. db+

   To nie był przerzut brygady, tylko batalionów zmechanizowanych. DAS nie przyjechał. Były tylko batalionowe kompanie wsparcia.

  3. Anty-Che

   Poinformowałaby. Ale niestety uważam że ta informacja utknęła by gdzieś między resortami / ministerstwami / blondynkami po 50k i i tak bylibyśmy kompletnie zaskoczeni.

 6. Wojciech

  Zakupy w USA NIE SĄ sposobem na zaniedbania w wojsku. Tylko inwestycje we własne zdolności produkcyjne. Vide Turcja, Rosja, Ukraina, Brazylia, Indie...

 7. Asf

  O jeżu kochany przecież f35 nie ma szans z rosyjskimi samolotami. Pytam się więc kiedy kupimy prawdziwe samoloty bojowe....np F-15xf.

  1. re-asf

   nigdy, bo nas na nie nie stać.

 8. Marek1

  Najlepszym komentarzem do zapewnień kolejnego już ministra ON "modernizującego" WP jest widok polskich KTO od lat obwieszanych pociętymi workami po kartoflach w ramach "maskowania". Sprawa jest o tyle kolejnym skandalicznym zaniechaniem MON, że istnieje w Polsce firma(Miranda z gr. Lubawa) produkująca multispektralne pokrycia pojazdowe cieszące się zasłużonym uznaniem na świecie. Dyletanci z IU/MON po prostu ten fakt od lat ignorują. Dlaczego ? Tego nie wie nikt, bo nawet nikt nie pyta ...

  1. ABRAMS

   Święta racja!!

 9. Bogusław Maśliński

  Cywil który nigdy nie był w wojsku jest MON, do 1989r słyszymy oficjalnie o modernizacji. Fakty są inne, totalne rozbrojenie, ustawa pozwalająca przejąć polską broń przez obce wojska. Brawo prezydencie, pytanie jakie państwo pan reprezentuje z tzw. rządem i jakie społeczeństwo.

 10. xyz

  1 kwietnia już był. Nikt nie uwierzy w te bajki przed wyborami. Prawda jest taka, że MON przespał 4 lata nie modernizując armii. Oprócz kupna Krabów, Raków i ciężarówek Jelcz żaden inny program nie został skończony.Teraz grunt pod nogami zaczął się palić i w mediach wszystko na raz by kupili, aby tylko rządzić przez następne 4 lata.

  1. jhljkhkkh

   Są jeszcze radary, Wisła idzie pełną parą, także Baobab chyba został już ruszony, uformowała się znaczna część WOT, zaczęła się formować 4 dywizja, coś się dzieje z Grotem (choć ostatnio ucichło), poprawiono dowodzenie (bardzo ważna rzecz), poprawiono opl. bardzo bliskiego zasięgu. Największe zaniedbanie, którego nie da się wyjaśnić ograniczeniami budżetowymi to brak zakupu jednorazowych p.pance, tutaj rzeczywiście MON dało ciała na całej linii, coś takiego można bez trudu kupić w kilka miesięcy, a co dopiero w 4 lata.

  2. dave

   o Spike słyszałeś?

  3. Marek1

   a o tym, ze jest sprawnych operacyjnie ich wyrzutni(CLU) ok 250 szt na cała armię - słyszałeś ??

 11. Covax

  Jak by Mon i Rzadowi zalezało to by program Pol-HEMT po wyprodukowaniu kilku eksperentalnych tranzystorow gan ( killa sztuk o powtarzalnych parametrach) nie zakonczyl programu tylko by budował linie, i kupil by Ammono ( producent wysokiej jakosci podlozy gan) w 2015r a nie dwa miesiace temu. Jak by rzadowi zalezalo to na ORP Kaszub nie wisiał by radar z lat 70 tylko eksperymentalna Bystra-M. Jak by rządowi zalezalo to doprowadzil by "Liwce" do 'jednego standardu" i kupił by tyle ile potrzeba czyli min 40 sztuk, a nie 10-13 sztuk jak teraz, jak by rzadowi zalezalo to kormorany mialy by bystra-m a nie radary LM.

  1. Paranoid

   Ciekawe, aż poczytałem o Ammono. Sprawa pewnie jest bardziej skomplikowana, ale i tak przydałaby się jakaś publicznie dostępna rzetelna analiza takich przypadków i potencjalnie utraconych szans. Ale nie ma chętnego kto by zlecił i zapłacił za coś takiego. Wystarczy poczytać jak wyglądają ewaluacje NCBIR zawsze wszystko wychodzi super ...

 12. mip

  Kupili raptem 20 wyrzutni HIMARS z 30 rakietami o zasięgu 300 km i robią z tego wydarzenie jakbyśmy kupili jakaś bombę atomową

  1. Marek1

   Nieśmiało przypominam, że REALNIE nic jeszcze nie mamy, a jedynie mamy MIEĆ. Za kilka lat(być może). Nie mogę się nadziwić jak wiele osób daje się nabierać na tę kłamliwą narrację MON p/t - "kupiliśmy syst. Patriot, syst. Himars, zmodernizowaliśmy Leo2A/4, itp. Sprzętu NIE będzie jeszcze przez lata, a miliardy z budżetu JUŻ wypływają i TO jest jedynym realnym zjawiskiem póki co ...

 13. podstawy

  Po co 12 DZ tyle pustostanów na koszt podatnika? Nie lepiej wykorzystać to biznesowo??? Pod nadzorem, by nie odpłynęły, ale zyski dawały. Po jaki uj zamówienia publiczne w armii, skoro to dziedzina na której się życie Polski opiera,choć na codzień niewidoczna? Chcecie grzęznąc pod biurokratycznym butem unijnym? Spętane ręce i nogi zniewolonej Polski? Mamy dobry stary przedwojenny KC, tylko trzeba ludzi na poziomie do tego stosowania dobrze opłaconych etycznych patriotów wykształconych niepodatnych na wpływy. A agencje wywiadowcza Polska dla Międzymorza już utworzyła? Nie, bo po co? Byle do wyborów!

 14. ffff

  W rankingu sił zbrojnych spadliśmy o 2 oczka ...................

 15. smiley

  powinnismy stworzyc firme lotnicza. systematycznie i konsekwentnie podejsc do badan i inwestycji a nie kupowac bron z zagranicy. wybijcie gdzie sobie na czole ze tylko transfer technologii i wlasne konstrukcje.

  1. ooo

   Polski przemysł to dno i metr mułu. Nie są w stanie sklepać podwozia dla raka, a co dopiero samolot myśliwski! Wątpię, by udało nam się zbudować coś na poziomie MiG-21, a co dopiero F-16!

  2. PL

   Nie podwozia do Raka tylko podwozia do Kraba nasz przemysł nie był w stanie zrobić,znaczy robił ale pojawiały się przy strzelaniu mikropęknięcia w podwoziu i musieliśmy się ratować Koreańczykami

 16. Marko Polo

  Proponuję kolejny przegląd obronny i zlikwidowanie wywiadu wojskowego.

 17. Okręcik

  W obiecankach to ten rząd jest dobry, tylko rzeczywistość jakoś odstaje od słów. To dla dobra naszej armii uwalono Caracale? Po co nowoczesnej polskiej armii jakieś śmigłowce? Złego słowa bym nie powiedział gdyby już zamiast caracali były inne, tej lub lepszej klasy i w podobnej ilości, ale niema nic! A WOT [choć i owszem w jakimś stopniu potrzebny] jak volkssturm ruskich [czy innego wroga] nie powstrzyma. A bajdurzenie o F-35 czy bombach atomowych jaki ma sens, niby skąd weźmiecie kasę? [pomijam że atomu nikt wam nie da i nie pozwoli mieć]. Nie stać nas na Leo 2A7, a marzy się wam F-35 [ile, 3-5 szt?]. Może pora zejść na ziemię i wydawać pieniądze z głową, planowo, a nie wg mrzonek?

 18. Siostra Emaptia Od Serduszka WOŚP

  Może zacznijmy Panie Ministrze od bardziej przyziemnych zaniedbań,a mianowicie żołnierze pragną się szkolić w hełmach kompozytowych a nie w archaicznych staluchach, żołnierze pragną na czas otrzymywać mundury polowe, obuwie itp.

 19. Armia

  Rozwijać się jak naszybciej, pod każdym względem. Wydatki PKB na armie do 4% Niesty Polska zawsze musi być gotowa do wojny, takich mamy sąsiadów. W latać 1932 polska wydawała na zbrojenia 35% budżetu, oczywiście teraz to nie realne ale trzeba zwiększać nakłady i unowocześniać armir jakościowo jak i ilościowo.

  1. m p

   Ale tamte 35% nijak się ma do dzisiejszego, dlatego liczy się od PKB. W krajach gdzie rząd centralny zajmuje się tylko bezpieczeństwem i sprawiedliwością budżety mogą być bardzo małe, bo muszą wystarczyć tylko na wojsko, policję i sądy. Przecież w niewielu krajach są darmowe studia, a i w więzieniach trzeba czasem zapracować na siebie i strażnika.

 20. Ok bajdur

  Kamuflaż wielospektralny dla Rosomaków to także jeden z pilnych zakupów. Drogi sprzetyi życie żołnierzy muszą być chronione. obecnie wszystkie armie świata intensywnie inwestują w noktowizję i termowizyję. Czego Rosjanie nie pitrafili to z radością we Francji kupili i teraz w Donbasie stosują. Dlatego ten kamuflaż jest bardzo ważny.

  1. m p

   Czy o taki kamuflaż chodzi? - https://www.defence24.pl/przeglad-prasy/wtorek-z-defence24pl-dowodztwo-dywizji-wojsk-usa-i-rotacyjna-kolejna-ciezka-brygada-w-polsce-sytuacja-weteranow-misji-poza-granicami-panstwa-protesty-przeciwko-jednostronnej-decyzji-usa-o-formalnym-uznaniu-wzgorz-golan-za-terytorium-izraela

 21. Zenek

  Nawet nie czytałem bo domyślam się, że wszystko opiera się na uzbrojeniu amerykańskim, gdzie polska "zbrojeniówka" będzie mocno partycypować, czyli z tych planowanych miliardów skapnie kilka milionów. Klasyczna polityka wasala wobec swojego seniora.

 22. Christov

  Chetnie podam Panu ministrowi w punktach wszystkie najbardziej palące zaniedbania i opóźnienia, mam nadzieję, że to pomoże w rozeznaniu w sytuacji, bo w poniższym zakresie poza pustosłowiem i deklaracjami bez pokrycia nke zrobiono nic albo bardzo niewiele: - system wyposażenia osobistego Tytan - pozyskanie czołgu podstawowego nowej generacji w odpowiedniej liczbie - śmigłowce szturmowe - obrona p.lot średniego i bliskiego zasięgu - okręty podwodne z pociskami manewrującymi - cała pozostała część marynarki wojennej której obecnie nie mamy - wóz wsparcia bezpośredniego - bojowy wóz piechoty - artyleria lufowa w odpowiedniej liczbie - artyleria rakietowa w odpowiedniej liczbie - samoloty przewagi powietrznej. To tylko ogólny zaryz i bardzo proszę nie rozśmieszać mnie z F35 jako odpowiedź na ostatni punkt bo się uśmieję do łez. Informuję wszystkich zagorzałych fanów zakupu F35, że USA właśnie zamówiły pierwszą partię ze 144 nowych samolotów F15EX jako samoloty gwarantujące przewagę powietrzną, które mają współdziałać z F35 niezdolnymi do takich działań. F15EX wraz z F22 mają być gwarantem panowania w powietrzu ale zapewnę zaraz zostanę wyśmiany przez "specjalistów" którzy uważają F35 jako najlepszy na świecie samolot do wszystkiego.

  1. uiuyiuo

   F-35 jest raczej niepodważalny jako sensor. Natomiast dyskusyjna jest jego przydatnośc jako samolotu przewagi powietrznej, oraz samolotu udeżeniowego (są tu argumenty za i przeciw). Do tego jeszcze dochodzi, pytanie, czy roli samolotów przewagi powietrznej nie powinna przejąć Wisła/Narew. Tak więc dyskusja w tym temacie jest jak najbardziej zasadna.

  2. Eclipse97

   Tu nik nie powinien sie smiac, ja tez juz od dawna uwazam ze nam potrzeba mysliwca F 15 ex. Potezny udzwig , do tego szybkos i zasieg. No i co najwazniejsze , jest tanszy od F35, i chyba latwiejszy w obsludze. Ale spece z MONu, chca sie przypodobac USA, i gotowi nawet przeplacic. Byle miec te 32 F35. A jak ich znam , to pewno to przeforsuja.

  3. zeus89

   No to załatw wznowienie produkcji F-22 i to, że sprzedadzą nam ten samolot. Śmiało.

 23. Sten

  Oby tak dalej. Powodzenia.

 24. Wlkp.

  Śiwietne decyzje..niestety zaniedbania są ogromne i nie będzie łatwo to szybko odrobić.Trzymam kciuki !

  1. Ja66

   A jak te zaniedbania wzrosły przez ostatnie 4 lata! Nadrobienie tego to będzie wyzwanie!

 25. Patriota

  Zapewnilbym nowoczesna amunicje od malutkicg gromow poprzez ppanc, od zaraz po kilkaset szt amunicje do czolgow, zapalniki zblizeniowe czy czasowe do ostrzalu innych celow, amunicje do smiglowcow, zaczol bym od tanich rozw przynoszacych efekty z krajow demoludow Chin Izraela, czyli bardziej rozw technol od nas, , jakies komary czy granaty nasadkowe a chocby glupi granat ppanc bo atakuje z gory, celowniki optyczne nie kolimat. Lepsze maskowanie, modernizacje celownikow i przyzadow obserw bwp etc pojazdow chcby nokt chocby w partiach po 100 szt. Bo plakanie ze przez 50 lat nic sie nie zmienilo i nic sie sie nie oplaca trwa 50 lat. Widzialem w sieci amunicje ppanc o przebiciu ok 1000 mm na swiatlowodzie o zasiegach pow 10km tanio i artylerie o zasiegach pow 100 km, maja te ost oraz caly wachlarz taniego skutecznego uzbrojenia Ukraincy, glowice paliwa nosniki nosiciele etc, dlaczego drony ppanc latwe do zaklucenia drogie sa jednorazowe i bez podwojnej glowicy. Kupta wreszcie f15 , moga byc 2 osobowe, kupta gripeny albo rafale albo co tansze nie ultra kiche w kilku szt. Na Ukrainie niewalczyli w nocy, drony lataly z jedn strony a ponich stalowy deszcz, nie mieli czym zatrzymac czolgow. Dobry i t 72 i mig 29 jak sprawny i ma amunicje , poza tym lepszy od bwp i calej prowizorki i improwizacji, jesli jeszce widzi w nocy ...jest amunicja ppanc kumulacyjna z dwoma glowicami, moze warto zostawic cos sprzetu bo innego nie ma a propozycje stryjek kijek sa dla frajerow. Czy upgrady wraz z remontami i przegladami tyle kosztuja? Czy nie mozna jednoczesnie latac na na f15 i migach? Moze by kupic amunicje i zapalniki calej artyleri, kasetowe zblizeniowe paliwowe, szybujace, a moze pozyskac inne zest artyleryjskie o zasiegu choc 120 km, male uboty na baltyk, amunicjerakietowa do wyrzytni torped drony patrolowe..

Reklama