Reklama

Siły zbrojne

Szef BBN na Defence24 DAY: Musimy być gotowi na permanentną zmianę bezpieczeństwa Polski

Fot. Kreatyw Media/Defence24.pl.
Fot. Kreatyw Media/Defence24.pl.

Zagrożenie dla wschodnich granic Polski oraz wprowadzanie Strategii Bezpieczeństwa Narodowego - o tych kwestiach mówił podczas otwarcia Defence24 DAY szef BBN Paweł Soloch.

Minister Soloch rozpoczął swoje wystąpienie stwierdzeniem, że Defence24 Day to wyjątkowe forum, na którym można merytorycznie, profesjonalnie i bez emocji dyskutować o sprawach najważniejszych dla każdego narodu, który ma własne państwo. Bezpieczeństwo to bowiem kwestia kluczowa.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego odniósł się do dwóch spraw. Po pierwsze, w dniu dzisiejszym Prezydent RP Andrzej Duda zwróci się do Sejmu z wnioskiem o przedłużenie stanu wyjątkowego na wschodniej granicy Polski o kolejne 60 dni. Prezydent Duda ma nadzieję, że posłowie przychylą się do tego pomysłu. Jak zauważył Minister Soloch, nie mamy bowiem do czynienia z sytuacją epizodyczną, który zakończy się w ciągu najbliższych tygodni lub miesięcy. Musimy być gotowi na permanentną zmianę stanu bezpieczeństwa Polski i regionu na poziomie strategicznym. To w dużym stopniu efekt zacieśniania współpracy pomiędzy Federacją Rosyjską a Białorusią w zakresie wojskowym i bezpieczeństwa.

Minister Soloch zaapelował, aby jak najszybciej przystosować się do nowej sytuacji, która jest dynamiczna. Za kluczowe wyzwanie uznał konieczność uświadomienia sobie nowych realiów przez polskich partnerów w NATO i Unii Europejskiej. W odczuciu ministra Solocha nie wszyscy przyjęli jeszcze do wiadomości nową sytuację.

W drugiej części wypowiedzi odniesiono się do obecnej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego, która pozostaje jednym z dyskutowanych na Defence24 Day tematów. Minister przyznał, że pandemia koronawirusa wstrzymała realizację niektórych postulatów, chociażby na poziomie wymaganych zmian ustawowych. Niektóre rzeczy udaje się realizować – to chociażby projekt systemu obrony krótkiego zasięgu Narew, rezerwy strategiczne, kwestie energetyczne, czy też zmiany w systemie opieki zdrowotnej.

Minister Soloch zapewnił, że Prezydent Duda jest zdeterminowany, by zapisy tejże strategii były realizowane w formie konkretnych, podejmowanych przez rząd zmian prawnych. Defence24 Day to doskonała okazja, by zanalizować te kwestie.

 

Grafika: Katarzyna Głowacka/Defence24.pl
Grafika: Katarzyna Głowacka/Defence24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama