Reklama

Siły zbrojne

Szczątki pocisku przeciwradiolokacyjnego w Kijowie

Zdjęcie podglądowe Ch-31A
Zdjęcie podglądowe Ch-31A
Autor. Panther/WIkimedia/CC BY-SA 3.0

W pierwszych chwilach rosyjskiej inwazji na terytorium Ukrainy broni się również ukraińska stolica przed atakami. W Kijowie odnaleziono rosyjski pocisk przeciwradiolokacyjny, używany przez Siły Zbrojne FR do niszczenia ukraińskiej infrastruktury radarowej.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Informacje o odłamkach znajdujących się Kijowie podawali internauci. Na jednym z nagrań widzimy rozerwane fragmenty pocisku przeciwradiolokacyjnego Ch-31P.

Pociski przeciwradiolokacyjne służą do niszczenia systemów radarowych przeciwnika. Jednym z nich jest produkcji rosyjskiej pocisk powietrze-ziemia Ch-31P/PD. Jego zasięg wynosi od 100 do 150 kilometrów (wariant PD). W tym wypadku mógł zostać wystrzelony z samolotu Su-34, celem zniszczenia ukraińskich radarów wczesnego ostrzegania. Część komentatorów zauważa, że do tego mogło dojść z białoruskiej przestrzeni powietrznej.

Reklama

Prawdopodobnie pociski przeciwradiolokacyjne zostały wykorzystane przez Siły Powietrzno-Kosmiczne Federacji Rosyjskiej podczas niszczenia pozostałych stacji wczesnego ostrzegania, takich jak ta pod Mariupolem.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Amator

    Co jest? Nikt nie komentuje?

    1. Darek

      Co mają ruskie trole komentować jak ich technika spadła na trawnik…

Reklama