Reklama

Siły zbrojne

Systemy walki elektronicznej na bezzałogowych śmigłowcach US Navy

Bezzałogowce MQ-8C Fire Scout, które trafią na okręty US Navy, będą mogły przenosić także zasobniki z systemami WRE. Fot. Northop Grumman/NAVAIR.
Bezzałogowce MQ-8C Fire Scout, które trafią na okręty US Navy, będą mogły przenosić także zasobniki z systemami WRE. Fot. Northop Grumman/NAVAIR.

Bezzałogowe śmigłowce MQ-8C Fire Scout, bazujące na okrętach US Navy otrzymają zasobniki z systemami walki radioelektronicznej MCAP.

Departament Obrony USA ujawnił podpisanie umowy dotyczącej opracowania i wdrożenia wielozadaniowego zasobnika z systemami walki radioelektronicznej Multi Capability Pod (MCAP), który ma być przenoszony przez bezzałogowce pionowego startu i lądowania MQ-8C Fire Scout. Wartość kontraktu wynosi 10,8 mln USD, a jego wykonawcą jest firma Northop Grumman.

W ramach kontraktu dostarczone zostaną dwa zasobniki typu MCAP oraz jeden model, prawdopodobnie przeznaczony do prób w locie. Według informacji Departamentu Obrony, MCAP będzie wyposażony w różne systemy walki radioelektronicznej, dedykowane przede wszystkim do działań w obszarze wód przybrzeżnych.

Prace nad opracowaniem prototypowych systemów MCAP mają zostać ukończone do czerwca 2015 roku. Bezzałogowce pionowego startu i lądowania MQ-8C Fire Scout są oparte na konstrukcji śmigłowców Bell 407. Wykorzystują one część systemów opracowanych dla bsl MQ-8B, znajdujących się obecnie w linii, charakteryzując się przy tym zwiększonym zasięgiem i ładunkiem użytecznym. Według planów mają one osiągnąć wstępną gotowość bojową w 2015 roku.

(JP)

Reklama

Komentarze

    Reklama