Reklama

Siły zbrojne

System minowania Volcano w Polsce [WIDEO]

Fot. 11 LDKPanc (st. chor. szt. Rafał Mniedło) / Youtube
Fot. 11 LDKPanc (st. chor. szt. Rafał Mniedło) / Youtube

2 Brygadowy Zespół Bojowy przeprowadził demonstrację systemu minowania narzutowego Volcano, pozwalającego na szybkie stawianie zapór z min przeciwpancernych. Pokaz odbył się w obecności żołnierzy 10 Brygady Kawalerii Pancernej, która ma na swoim wyposażeniu polskim system minowania Kroton, na podwoziu gąsienicowym.

Ćwiczenie, pokazane na materiale wideo 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, to już kolejna demonstracja amerykańskiego Volcano, w odmianie na podwoziu samochodu ciężarowego, podczas działań amerykańskich jednostek pancernych w Polsce. Wcześniej ten sam system został użyty między innymi przez pododdziały 1 batalionu inżynieryjnego, 1 Pancernego Brygadowego Zespołu Bojowego 1 Dywizji Piechoty "Wielka Czerwona Jedynka" na poligonie w Karlikach w czerwcu 2019 roku.

Reklama

Komentarze (12)

 1. Logistyk z Jastrzębia

  Chłopaki wzięli 25mln pl na badania i KLOPS To sie mon zdenerwował i poprosił amerykanów o prezentacje z PÓŁKI Tak to jest w PGZ DZIADY

  1. Z przekąsem

   Czyżby? Od 2003 MON bajdurzy o Baobabie. A PGZ nie nadąża z realizacją kolejnych dziesiatek zmian i wymagań ze strony MON. Piszesz kompletne brednie i jakieś niedopowiedziane insynuacje. A np. opracowanych dawno Krotonów MON zakupił całe... 6 sztuk. Rozumiesz? 6??? Na całą armię!! I to nie z winy PGZ.

  2. Grredo

   Mon istnieje dla siebie nie dla Armii i na pewno nie dla kraju. podjęcie decyzji o zakupie podstawowego sprzętu jakim jest pickup 4x4 zajęło 15lat. Ile tysięcy poszło na pensje wszystkich analityków i osób. Które to prowadziły?. Myślę, że kilkadziesiąt oszczędnych i nowoczesnych pojazdów więcej trafiłoby do armii.

 2. Marzyciel

  Coś ok połowy lat 80tych były opracowywane, niestety nie u nas, systemy minowania za pomocą rakiet oraz... pocisków artyleryjskich!! Wyobraźcie sobie gdyby tak wojsko polskie dostało do Langust albo Krabow takie pociski? I taki scenariusz: dron identyfikuje ruszającą kolumnę wrogich pojazdów, i nagle z nieba zaczynają na spadać na nie... miny. Cały teren staje się zagrożeniem, pojazdy stają unieruchomione, wzywają saperów, a tu nadlatuje stado Warmate'ów, albo zaczynają spadać ppanc pociski kasetowe z Langust i granaty z Krabow. I... po kolumnie??

 3. w

  a był jeszcze u nas podobny system zamontowany ma Mi-2

 4. lajkonik

  Porównują filmik z Krotonem i Vulcano od razu widać, że w naszym już w powietrzu następuje równomierne rozproszenie min, a tym samym równiej pokryją teren. Vulcano rozrzuca w grupach , nawet po 3 szt. To słaby system ale obawiam się, że zamrozi badania nad naszym, Bo amerykański

  1. Lord Godar

   Nasz system jest lepiej dopracowany , bawili się z nim dosyć długo aby taki rezultat osiągnąć . To że MON ciągle coś wymyśla i przeciąga jego wprowadzenie , to aż capi na odległość , bo to nie jest do racjonalnego wytłumaczenia . Kilka kompanii takich systemów powinno być już w armii , w tym większość na wschód od Wisły .

  2. mick8791

   Kurcze przecież nie kupujemy Volcano - to były tylko wspólne ćwiczenia!

 5. saper

  Przecież mamy Krotona!!??

  1. Ależ tak

   Owszem całe 6 czy 7 sztuk!! Na całą armię, na całe coś tam 1600 km granic na wschodzie !

 6. Zły jest tylko jeden

  Pierwsze prace nad Baobabem, polskim odpowiedniku Volcano, podjęto już w 2003 roku. Potem MON oczywiście zażądał zmian. Przez lata zmieniano po kolei : typ podwozia z 6 na 8 kół, liczbę kaset, mechanizmy naprowadzania, itd. Dzięki temu minęło już 17 lat i ANI JEDEN gotowy Baobab nie trafił do WP. Rzecz wcale nie skomplikowana, jeśli ma się w służbie od 2005 Krotona, choć wg Wikipedii tylko..... 6 czy 7 sztuk. Nota bene pisanie, wobec tego, że mamy na wyposażeniu Krotona jest co najwyżej żartem clowna!! Tak jednak czy owak, aż od 2003 roku nie mamy żadnej sztuki. A dopiero w 2018 roku podpisano oficjalną umowę z PGZ na tzw. pracę rozwojową wraz z opracowaniem prototypu. Paranoja!!!! Ale w MON rozdawane są nagrody, awanse, promocje. No i mamy coraz więcej generałów. Ciekawe, czy Ci nowi generałowie dadzą radę zastąpić w wojsku brak Krotonow i Baobabow?? Jak myślicie??

 7. fods

  czyli przemarsz po śladach ciężkiego pojazdu wyrzucającego miny? Wygląda trochę słabo.

 8. w

  kupimy w USA i olejemy własne

 9. Davien

  Ciekawe jak wypadł w porównaniu do Krotona?

  1. Anders

   Na wysyparze jest 3razy tanszy.

  2. Lord Godar

   Najlepszym porównaniem było by porównanie w jaki sposób miny pokrywają obszar minowany . Tutaj widać , że powstają skupiska min z poszczególnych kaset i tym samym też będą obszary na których min nie będzie. , co nie zawsze jest wskazane .

  3. Davien

   Własnie o takie rzeczy mi chodzi, ciekawe jak to w Krotonie i jak sie maja miny amerykańskei do naszych MN-123?

 10. MiP

  A co z naszym systemem Baobab ?? to już własnego nie potrzebujemy tylko wszystko musi być amerykańskie.

  1. Pjoter

   Dlaczego o tym samym pomyślałem

  2. mick8791

   Przecież nie kupiliśmy Volcano więc o co Ci chodzi?

  3. Zmechu 12

   Kolega ma rację Baobab to tylko dobry w teorii Zmechu zlewa,go równo

 11. Sternik

  Volcano w porównaniu z Baobabem ma tylko jedną przewagę: JEST. Baobab też by był gdyby nie ciągły sabotaż IU.

 12. P.M.

  Co się dzieje? – Wasal USA wprowadza nowe uzbrojenie np. Kroton, to jest niedopuszczalne. Zmienić i kupować tylko w USA!

Reklama