Reklama

Siły zbrojne

Syria: ponownie zacięte walki w Aleppo

Fot. Voice of America News/Domena publiczna
Fot. Voice of America News/Domena publiczna

Zaledwie kilka godzin po zakończeniu „przerwy humanitarnej” w Aleppo na północy Syrii, w mieście ponownie wybuchły zacięte walki - poinformowało w sobotę późnym wieczorem Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. 

Trzydniowa "przerwa humanitarna" w Aleppo, ogłoszona przez wspierającą reżim w Damaszku Rosję, zakończyła się w sobotę o godz. 19 czasu miejscowego (godz. 18 w Polsce). Kilka godzin później w mieście ponownie wybuchły zacięte walki, m.in. z użyciem artylerii.

Według Obserwatorium lotnictwo sił rządowych lub rosyjskie wznowiło naloty na kontrolowaną przez rebeliantów wschodnią część miasta. Na razie nie ma informacji o ofiarach.

Przerwa w walkach miała według strony rosyjskiej umożliwić przedstawicielom ONZ i syryjskiego Czerwonego Półksiężyca ewakuację z Aleppo chorych i rannych wraz z osobami towarzyszącymi, a także ludności cywilnej.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało w sobotę, że mimo przerwania walk mieszkańcy nie odważyli się opuścić oblężonego miasta; nie przeprowadzono też ewakuacji rannych i chorych.

Władze rosyjskie i prorządowe media syryjskie oskarżyły rebeliantów o uniemożliwianie ewakuacji.

Obserwatorium ostrzegło, że z "przerwy humanitarnej" skorzystały wszystkie strony konfliktu po to, by wzmocnić i przegrupować swe siły.

PAP - mini

 

Reklama

Komentarze (5)

 1. sasza

  Przyjdzie czas refleksji - ale na razie wojska ASADA muszą powoli przy jednoczesnym ataku lotnictwa Rosyjskiego , kawałek po kawałku odzyskać Aleppo ! Innej drogi nie ma - DESH powinno być całkowicie zniszczone - to jest przekleństwo SYRII . Na rozliczenie - KTO stworzył tą organizację , kto zasilał w broń - jeszcze będzie czas , PUTIN już dużo ujawnił - a na pewno ujawni tego więcej ?

 2. tak_trzymać

  Syryjska armia i oddziały postańcze odbiły z rąk terrorystów wzgórze Bazza na południu Aleppo, poinformowały Ria Novosti, powołując się na źródło wśród powstańców. „Ofensywna zakończyła się sukcesem. Wraz z wojskowymi opanowaliśmy wzgórze Bazza, jeszcze jeden punkt i bojownicy (w kwartale) zostaną całkowicie otoczeni" - powiedział rozmówca agencji. Ze wzgórza Bazza kontrolowana jest większa część kwartału 1070 opanowanego przez terrorystów. W ramach ataku, który rozpoczął się poprzedniego dnia na południu Aleppo po trzydniowej pauzie humanitarnej, wojska rządowe planują zdobyć sąsiednie wzgórze Hekme, co pozwoli na odcięcie wszystkich dróg zaopatrzenia bojownikom w kwartale 1070.

 3. kij

  "Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało w sobotę, że mimo przerwania walk mieszkańcy nie odważyli się opuścić oblężonego miasta; nie przeprowadzono też ewakuacji rannych i chorych." -Jeżeli to prawda to Rosja nie powinna się zgadzać na takie przerwy. Żołnierze kalifatu będą używać cywilów jako tarcz. Takie przerwy humanitarne to tylko pretekst do lizania ran przez tych islamskich zbrodniarzy. "Obserwatorium ostrzegło, że z "przerwy humanitarnej" skorzystały wszystkie strony konfliktu po to, by wzmocnić i przegrupować swe siły." - Na takiej przerwie korzysta raczej tylko strona która jest oblężona. To chyba oczywiste?

  1. kamil

   oni tam nie walczą z kalifatem.

 4. yaro

  Syryjska armia przejęła całkowitą kontrolę nad jednostką wojsk obrony powietrznej na południu Aleppo – poinformowała RIA Novosti, powołując się na źródło wojskowe. Wojska al-Asada rozpoczęły ofensywę dzisiaj o świcie. Jak powiedział rozmówca agencji, jednostka została odbita po zaciętych walkach z terrorystami. Według jego słów teren jednostki jest obecnie rozminowywany.

 5. qsad

  Pytanie co USA+kraje zatoki zrobią przy dalszym pogarszaniu się sytuacji "umiarkowane " opozycji w Aleppo. Przez 3 ostatnie tygodnie siły rządowe zdobyły 20% Aleppo, jest to największy sukces w terenie zurbanizowanym w tej wojnie. Próby miękkich nacisków (informacje medialne o zbrodniach wojennych, raporty o użyciu broni chemicznej przed 1,5 rokiem, straszeni sankcjami na Rosjan nie zadziałały). Próba przełamania okrążenia bez wyłączenia lotnictwa rosyjskiego się na pewno nie uda, ofensywa opozycji na Ramouseh w sierpniu utknęła na terenie 4km2 i została zmasakrowana przez lotnictwo i artylerię, w efekcie stracono min. 2tyś ludz. Co prawda od 2-3 tygodni opozycja cofa się w Hamie, prawdopodobnie przerzucają ludzi do Aleppo jednak bez wprowadzenia zakazu lotów nad Syrią lub ataku lotnictwa USA/krajów Zatoki na siły rządowe nie liczyłbym na sukces. Rosjanie biorą pod uwagę drugi scenariusz, kwestią czasu jest gdy rozmieszczą broń jądrowa w Syrii. Pozostaje pogodzić się z upadkiem Aleppo i negocjowac ew. wydostanie "sowich" z okrążenia lub ryzykować wojnę z Rosją. Co będzie korzystniejsze przed wyborami w Stanach?

Reklama