Reklama

Siły zbrojne

Syria: Palmira odbita z rąk Daesh. Sukces sił rządowych

Fot. Syrian Arab Army
Fot. Syrian Arab Army

Wojska reżimu syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada odbiły w niedzielę z rąk dżihadystów Państwa Islamskiego (IS) Palmirę w środkowej Syrii. Zdaniem prezydenta świadczy to o sukcesie strategii walki z terroryzmem stosowanej przez jego armię. 

"Oswobodzenie dzisiaj historycznego miasta - Palmiry jest ważnym osiągnięciem i jeszcze jednym wskaźnikiem sukcesu strategii stosowanej przez armię syryjską i jej sojuszników w wojnie z terroryzmem" - powiedział prezydent, cytowany przez telewizję syryjską. 

Oswobodzenie Palmiry to najważniejsze zwycięstwo reżimu Asada nad Państwem Islamskim od początku rosyjskiej wojskowej interwencji w końcu września.

Syryjska telewizja państwowa pokazała m.in. rumowisko, jakie pozostało ze świątyni Bala i podała, że nie znaleziono jeszcze posągu królowej Zenobii, która władała w III w. Palmirą. Zaginione też są inne rzeźby ważne dla dziedzictwa kultury syryjskiej. Ocalały natomiast w większości rzymskie kolumnady.

Telewizja pokazała też wnętrze muzeum, w którym dżihadyści poważnie uszkodzili wiele obiektów, np. figurę Ateny pozbawili głowy; pokazano też hall zasłany porozbijanymi rzeźbami.

Syryjski minister kultury Isam Chalil nazwał odbicie Palmiry "zwycięstwem ludzkości i prawa nad projektami sił ciemności". Maamun Abdulkarim, dyrektor wydziału muzeów i starożytności w Damaszku powiedział, że wielka kolumnada ucierpiała w mniejszym stopniu; zapowiedział odbudowę zniszczonych przez dżihadystów zabytków.

Syryjska opozycja, obwiniająca rząd o pustoszącą kraj wojnę domową, odrzuciła oficjalną narrację. Jak powiedział uczestniczący w Genewie w negocjacjach z rządem Chaled Naser, "rząd poprzez tę operację chce zdobyć uznanie w oczach zachodnich państw; walczy z terroryzmem jednocześnie zamazując swoją odpowiedzialność za stworzenie przesłanek do szerzenia się terroru".

Mające siedzibę w Londynie Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka potwierdziło, że IS wycofało się z Palmiry. Według szefa obserwatorium Ramiego Abdel Rahmana w ciągu trzech ostatnich tygodni walk zginęło ponad 400 bojowników IS oraz 180 żołnierzy i członków wspierających ich milicji.

Z kolei rosyjskie ministerstwo obrony podało, że przed zdobyciem miasta rosyjskie samoloty w ciągu 24 godzin wykonały 24 naloty w pobliżu Palmiry, bombardując 158 celów i zabijając ponad 100 bojowników.

Dżihadyści wycofali się z miasta w kierunku swoich bastionów na północy i wschodzie Syrii.

Siły lojalne wobec reżimu w Damaszku, wspierane przez rosyjskie lotnictwo, rozpoczęły 7 marca ofensywę w celu odbicia Palmiry z rąk IS.

Położona na pustyni starożytna Palmira w rękach IS znalazła się w maju ubiegłego roku. Przewidywano, że jej odbicie będzie miało przełomowe znaczenie, otworzy bowiem drogę do opanowanej przez Państwo Islamskie wschodniej syryjskiej prowincji Dajr az-Zaur i do Rakki, będącej stolicą samozwańczego kalifatu. Palmira, słynna z antycznych zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest strategicznym punktem łączącym wschodnią i zachodnią część Syrii.

PAP - mini

 

Reklama

Komentarze (19)

 1. Tomasz Stelmach

  Rozpoczęta kilka dni temu ofensywa doprowadziła do największej klęski sił Ad-Daula al-Islamijja w Syrii od czasu rozpoczęcia rosyjskiej interwencji wojskowej. Odbito Palmyrę – miasto położone 215 km od Damaszku, stolicy Syrii. Intensywne walki sprawiły, że już w sobotę, 26 marca, pod kontrolą syryjskiej armii znajdowała się 1/3 miasta, w tym część z antyczną zabudową z czasów imperium rzymskiego. Dzień później dżihadyści wycofali się z pozostałej cześci miasta. Sukces był możliwy dzięki skutecznemu wsparciu rosyjskiego lotnictwa. Jak podało ministerstwo obrony FR, wojska lotnicze wykonały 158 lotów bojowych, atakując pozycje islamistów w mieście i okolicach. W wyniku samych tylko nalotów udało im się wyeliminować ponad 100 bojowników, zniszczyć 4 czołgi, 3 stanowiska artylerii, 4 składy amunicji i 5 innych pojazdów.

  1. szczypior

   NA YT są zdjęcia Palmiry po zajęciu jej przez alawitów - nic tam nie dymi i nie ma żadnego zniszczonego sprzętu. youtube.com/watch?v=zfep6JViSW4 youtube.com/watch?v=D1-Zha8iclU Niestety nie ma żadnych filmów z walk w Palmirze. Padłeś ofiarą rosyjskiej propagandy.

 2. REALISTA

  Wystarczyło przydusić ruskich ropą do 27$ za baryłkę, aby zaraz przestali bombardować i wynieśli się z Syrii. Rosja to słabeusz, niedługo zacznie się rozpadać na części.

  1. realny

   Możesz ich dudić jeszcze taka cena i nastepne dwa lata i nic się nie stanie ponad to, że Arapia Saudyjsca już zrobiła by w tym czasie całkowicie w portki, ropa łupkowa w usa zbankrutowała by do reszty a i europejskie firmy wydobywcze musiały by zatrzymać dalej zwolnić kolejnych pare tysięcy pracowników, rosnaca cena ropy jest wszystkim na rekę, ten kto ja obniżył cene przeliczył się w mysleniu, że zrobi duże kuku rosji , a nie zrobił ...

 3. Antoni M.

  I pamietajmy, ze Kalibry w razie czego moga uderzyc w Katar, na pola gazowe i efekt ekonomiczny bedzie. A co Zachod zrobi, nic. Syria niedlugo zrewanzuje sie za wspieranie terorystow, chocby wysylajac bron do szyitow w Bahrejnie

  1. Davien

   Wtedy zawsze DF-3 mogą spaść na pola naftowe w Baku i bazy rosyjskie., jeżeli Rosja rozpocznie wojnę z Arabami. Syria nic nie może zrobić,a wysyłanie broni da tylko dodatkowy pretekst do pozbycią się Asada raz na zawsze.

  2. fakty

   Syria jest bogata tylko w...zgliszcza i dużo minie zanim będzie mogla kogoś sponsorować.

  3. mol

   Nie tylko jak piszesz Kalibry mogą uderzyć, Rosjanie mają jeszcze coś .W artykule poniżej jest filmik z startu rosyjskiego samolotu z bazy w Syrii ,19-21 sekunda jest bardzo interesująca --------------- ---Thêm bằng chứng vũ khí hạt nhân Nga có mặt tại Syria

 4. 22:38

  Też mi sukces. Jak bez walki ją zdali, tak bez walki ją zajęli. Dwie ulice na krzyż i 5 studni.

  1. chorąży

   No tak, ale czy nie warto by było przed opublikowaniem swojego zdania, przynajmniej do wikipedii zajrzeć ( o posiadanie "papierowych" encyklopedii Szanownego nie podejrzewam) i przeczytać o tym, o czym się pisze, o czym się wypowiada ?!? A we wskazanym źródle jest napisane między innymi: " .. W 2004 roku Palmyra w Syrii liczyła ok. 51 tys. mieszkańców ..." więc trudno jest, aby co najmniej 51 tys mieszkańców mieszkało na dwóch ulicach "na krzyż" a wystarczyło im 5 studni.. Tak, to jest sukces, sukces SAA + aliantów.

 5. lis

  Pyrrusowe zwycięstwo bo świątyni już niema prawie nic nie zostało albo zniszczyli albo sprzedali złodziejom.

  1. mich

   Powiedz to ludziom ktorzy tam mieszkali albo kobietom wystawianym na sprzedaz w klatkach.

  2. Nojatotamnwm

   Walka nie toczyła się o ruiny, które teraz są tylko większymi ruinami, a o strategicznie ważne miasto. Po czasie odbudują je.

 6. Berger

  Palmyra nie została odbita, tylko zajęta. Walki toczyły się daleko na zachodzie, kiedy IS próbował odciąć zgrupowanie wojska zmierzające do miasta. Kiedy to się nie udało, jednostki ISIS wycofały się na północny-zachód. Palmyra jest to malutką miejscowością na pustyni bez jakiegokolwiek przemysły, żyjąca jedynie z turystów. Jej lokalizacja typu: "wszędzie stąd daleko" sprawia, że jej znaczenie operacyjne jest minimalne. Zajęcie tej mieściny ma aspekt wyłącznie propagandowy i w żaden sposób nie przekłada się na sytuacje militarną w Syrii.

  1. PiotrEl

   Hahaha ! Nie "odbita tylko zajęta" - "polityka histeryczna" w całej pianej krasie! Oświęcim też nie "wyzwolono" tylko "zajęto" ! El-Alamejn też jeszcze mniejsza dziura (nie 60 tys.) a następny przystanek za nią był 1300 km dalej. Rosjanie o tym wiedzą Nasi NapoleoniWieczności niby skąd... Tak że następna będzie "zajęta" El-Rakka stolica Kalifatu PI . Trzeźwości na drodze...

  2. Polymer

   Wychodzi brak wiedzy, Palmira i Al-Karjatajn to kluczowe miasta po drodzé do oswobodzenia Dajr-az-Zawr. W okolicy jest wiele zloz ropy naftowej i gazu. Sa to klucze do kontroli pustyni Syryjskiej, zloz bogaactw naturalnych i calej srodkowej Syrii. Dzieki temu, za 3-4 tygodnie ujrzymy SAA, Libaczyków, Irakijczyków, Hezbollah, Iranczyków, Afgaczyków (ogolnie Szyitow) i Rosjan u bram wspomnianego wczesniej Dajr-az-Zawr. Zajecie Palmiry i Al-Karjatajn moze byc poczatkiem konca kalifatu. PS "Aspekt wyłącznie propagandowy który w żaden sposób nie przekłada się na sytuacje militarną" to ma wspiercie przez USA, NATO i panstwa Sunnickie (Turcja, Arabia Saudyjska, Katar, Jordania) radykalnych Islamistow i Dzihadystwo w celu obalenia prezydenta al-Asada.

 7. Data1

  Niech tu nikt nie próbuje pisać, iż Assad ma poparcie większości ludności Syrii, w szczególności większości sunnickiej.

  1. panzerfaust39

   Na pewno poparcie mają terroryści

  2. Data1

   Pytanie kim są terroryści w konflikcie gdzie według ONZ zdecydowana większość ofiar cywilnych to ofiary wojsk Assada.

  3. Vvv

   Tak tak assad ma poparcie :D szczególnie ze większość kraju jest nie w jego rękach

 8. nieudaniamerykani

  A co odbiła "umiarkowana opozycja" przy współpracy USA?

  1. Vvv

   Popatrz na Kurdów co odbili dzieci usa

 9. Tomasz Stelmach

  Serio? Długo jeszcze będziecie legalny rząd Baszara el-Asada mający poparcie większości społeczeństwa i walczący przeciwko terrorystom i ludobójcom nazywać reżimem? To już nawet nie jest śmieszne.

 10. chorąży

  Może już czas zakończyć to "reżimowe"? Nawet Niemcy na "onecie" zmienili retorykę w stosunku do Rządu Al-Assada. Reżim to jest na Ukrainie, a nie w Syrii. Ale obserwując manipulację na tym forum, ten mój apel to "wołanie na puszczy" Ja rozumiem, że rusofobom/ukrofilom jest to nie w smak, ale do Syrii małymi kroczkami wraca normalność :)

  1. Davien

   Na Ukrainie masz demokratycznie wybrany rząd a w Syrii dyktatora mordującego masowo cywilów,więc skończ z tymi bzdurami. A co do twojego ostatniego zdania w poście to ciekawe, że uzywasz terminów rosyjskich trolli jak np Ukry, co do spokoju w Syrii to nie ma na to szans przy podejściu Rosji i Asada.

 11. zszokowany

  Putni wygrał podwójnie - w umysłach Rosjan i Syryjczyów. Po zestrzeleniu samolotu z Rosyjskim turystami nad Synajem - nie jeździł, nie prosił o pomoc nie błagał - tylko wydał rozkaz i wojska Federacji Rosyjskiej PERFEKCYJNIE przeprowadziły operacje - niszcząc dzień w dzień wszelakich terrotystów umiarkowanych czy nie oraz wszystkich którzy ich ukrywali, popierali. Dał wybór - albo zginiecie ich popierając albo macie być posłuszni legalnemu rządowi. Jak naród widzi takiego prezydenta - to mu ufa i go podziwia. Rosyjska telewizja perfekcyjnie przeprowadzała relację z wojny - z reporterami stojącymi za czołgami Asada, rozmawiajcymi z Syryjczykami, z pokazywaniem kwiatów wręczanych przez Syryjki, z obrazkami z pomocy humanitarnej z obrazkami gdzie rosyjski oficer przewodniczy w negocjacjach pomiędzy klanami - po prostu majstersztyk. A co zrobiła UE - po Paryżu - Holland jeździł prosząc o pomoc - a jak zdecydował się wysłać wojsko to śmiech na sali - kilka starych samolotów a lotniskowiec nie zdążył dopłynąć, Niemcy w zasadzie nabrały wody i nic nie robią ze strachu przed odwetem, po ostatnich zamachach - "król europy" nie powiedział NIC, Modherini popłakała się i nie powiedziała nic, Belgowie w zasadzie są bezbronni - coś tam wspominają o kilku samolotach w odległej przyszłości - jaki przekaz dostają ludzie - JESTEŚMY KOMPLETNIE NIEZARADNI, BEZBRONNI. Ach i cała UE prosi Turcję o rozwiązanie problemu. A jaki przekaz otrzymują mieszkańcy UE - KAŻDA TELEWIZJA ŚWIATA POKAZYWAŁA JAK ROSJANIE ATAKUJĄ DAESH z powietrza, wody, okrętów podwodnych - w każdych wiadomościach pokazano jak lecą Kalibry i Bomby na głowy terrorystów - i już nikt nie pytał o Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. I jak myślicie wg ludzi kto ma siłę? rozhisteryzowana Europa czy "upadająca" Rosja. Jak człowiek mieszkający w Niemczech ,Włoszech , Hiszpanii zobaczył te zdjęcia to co sobie może pomyśleć o sankcjach o ciągłym powtarzaniu przez media jak to Rosja już upada. - że to bzdury. Co robią Turcy po kolejnych zamachach - NIC bo nic zrobić nie mogą, są BEZSILNI - Kurdowie już oficjalnie dostali broń do Rosji, zaczyna się mówić i pisać o ich reprezentacji oficjalnej w rozmowach pokojowych dotyczących Syrii - POZAMIATANE. Ciekawe kogo wybiorą Turcy w kolejnych wyborach? To Kerry ostatnio lata do Moskwy a nie Ławrow do Ameryki. A za chwilę Rosja rozwiąże problem Korei Płn - bo ma tam wpływy, buduje im koleje, sprzedaje żywność i DUUŻO MOŻE. Ale w polityce NIC NIE MA ZA DARMO. Rosjanie swój rachunek za to sprzątanie wystawią.

  1. Marek

   Mądrze napisane, warto było czytać.

  2. Berger

   Syria to porażka Putina. Przystępując do tej wojny Putin liczył na powrót na scenę polityki globalnej, wymuszenie współpracy państw OPEC na rynku ropy, oraz zniesienie sankcji Zachodu w sektorze bankowym za wykonanie. Nie osiągnął praktycznie żadnej z tych rzeczy. Ropa jest tańsza niż przed rosyjska interwencją, stosunki z Turcją są wrogie(były wzorcowe - Turkish Stream etc) , stosunki ze światem arabskim są wrogie(były wzorcowe - jeszcze w lutym 2015 Rosja gościła delegacje skonfliktowanych stron i była rozjemcą), sankcje zachodu zostały utrzymane(i najprawdopodobniej nadal będą), problem kurdyjski pozostał nierozwiązany, wojna w Syrii się nie skończyła i będzie trwać latami, siły opozycji asadowskiej nie zostały zlikwidowane i nie są tez już bombardowane, co więcej Rosja tak naprawdę nie była wstanie wycofać się z Syrii, pomimo propagandowych deklaracji Kremla. Koszt tej wojny obciąża dziś i będzie obciążać jutro Rosję, tak jak Krym i Donbas. Liczą się fakty, a nie emocje.

  3. Davien

   Jakoś lotnictwo z deGaulle'a atakowało pozycje islamistów, to rosyjski lotniskowiec nie zdażył dopłynąć, nie wciskaj kłamstw. Putin w Syrii nic tak na prawdę poza propaganda we własnym kraju nie zyskał, a tylko sobie wrogów narobił, co gorsza utknął w Syrii na długi czas. Bomby to zrzucali na cywilów, nie na islamistów , których przez większość czasu Rosja i Asad po prostu ignorowali, zobacz co rosyjskie naloty zrobiły z Aleppo, zanim wypiszesz kolejne bzdury.

 12. tanki wpieriod

  nie ja-ram się więc tym co gada car. ogłasza wycofanie ale tak Niet całkowite. w sumie to dobrze że cała ta wataha nie wraca, nie potrzeba nam odwiedzin po 4 su-k-34 co 5 dni nad wschodnią BAŁTYCKĄ flanką. a i np. 6 sq. RAF zamiast gonić tych "braci" zmiękcza wraz z tornadami mateczniki terrorystów. od pewnego czasu

  1. baca

   Bredzisz tak jakby RAF wyslal wszystkie swoje samoloty nad Syrie. Jedno nie ma nic wspolnego z drugim a pary dyzurne ciagle lataja na spotkanie z Bearami. Nie przystoi tak łgać w swieta.

 13. Ehe

  Podkreślacie że legalny rząd w Syrii majacy ponad 70% popracie spoleczne, legitymacje.. to samo prezydent Assad majacy 80% poparcie do dyktator , a ukrainski prezydent Poroszenko majacy poparcie 15% obywateli ktory zdobyl wladze jak i jego rzad poprzez zamach stanu to demokracja tyle ze bez legitymacji spolecznej DO tego poja sie wyborow przedterminowa bo mozliwa jest tak niska frekwencja ze nie wiadomo czy je bedzie mozna uznac i czy komukolwiek dadza legitymacje do jakiegokolwiek rzadzenia hahah Naryracja propagandowa calkowicie niekonsekwentna i nielogiczna. Jakos przez gardlow wam nie przechodzi ze panstwo islamskie to zwykli bandyci i terrorysci

  1. Vvv

   Tak tak.....prezydent Ukrainy został wskazany przez USA a na wschodzie Ukrainy nie walczą ruscy najemnicy i terroryści z legalnym rządem z Kijowa. Szkoda ze nawet ruskie rozmawiają z Kijowem i uznają ich władze

 14. myslacy

  Teraz po ostatnich zamachach i informacjach o tym że dozbrajana "umiarkowana" opozycja przechodziła na stronę ISIS a później wracała jako bojownicy do Europy - UE będzie wymyślać kolejne figury i szpagaty retoryczne aby wyjaśnić czemu dają kasę i broń ludziom którzy później walczą dla ISIS, i jak tutaj teraz wycofać się ze współpracy z tą opozycją. Za chwilę Syria uszczelni granicę z Turcją - i skończy się handel bronią i ropa Erdogana z ISIS. Asad zostaje do wyborów - to już pewne. Putin przez 3 mc zrobił MAJSTERSZTYK POLITYCZNY. A teraz codziennie w Syrii lądują samoloty z pomocą humanitarną z Rosji i wojskowych ciężarówek z flagami Rosji ludności rozdają pomoc humanitarną, odbudowują wodociągi, elektrownie. A co widzą Syryjczycy w UE - zamykanie granic, druty kolczaste, przepędzanie przez Turków na wodach łodzi i nienawiść Europy do syryjczyków , afgańczyków. Rosja rozegrała UE i USA i Turcję koncertowo. MISTRZOSTWO ŚWIATA. Cały świat w TV zobaczył jak "umiarkowana opozycja" z okrzykiem Allah.... wali z TOW-a dostarczonego przez USA do czołgu "reżimu" który walczy realnie niszczy Desh. - ile dyplomaci jeszcze będą musieli kłamać i tłumaczyć niewytłumaczalne - coraz trudniej w to wszystko wierzyć.

  1. Vvv

   Piszesz bzdury. Isis nie ma tow-ów, a opozycja ma je od Saudów i opozycja to nie isis i oni walczą z assadem bo assad jest niewiele lepszy niz isis. Ruskie zabijają wszystko co sie rusza i dla nich sieci i kobiety to tez terroryści wiec wszystko jest Ok.

 15. yaro

  BRAWO BRAWO BRAWO !!! Rosjanie wykonaliście kawał dobre roboty. Wszystkie siły przeciwne Wam teraz drapią się w głowę jak zaradzić waszemu przywódcy który wystrychnął na dudka USA i całe NATO. Jeszcze raz wielki szacun, że po tylu latach kiedy z Waszej armii i systemu jej dowodzenia robiono sobie żarty pokazaliście kawał dobrze wykonanej wojskowej roboty. Obyśmy my Polacy kiedyś dorośli do takiej armii i takiego jej zarządzania jak u Was, więcej nam nie potrzeba i mogę być ruskim trollem abym tylko doczekał takiej armii i takiej organizacji nauki dla niej.

  1. Vvv

   Ze niby co? Starożytne miasto leży w gruzach i to ma być zwycięstwo? Ruska armia nie jest niczym nadzywczajnym a co oni użyli? T-90 i t-72a, wielka mi armia hahaha

 16. haha

  I co teraz? Zobaczcie rusofile na mape i sie zastanowcie gdzie jest Palmyra. A juz dawno temu rusofile sie chelpili, ze ruscy juz odbili PRAWIE cala Syrie, bo takie z nich gieroje a tu dalej walki i sa prze szczesliwi, ze udalo im sie wejsc do Palmyry odleglej zaledwie 100 km od Damaszku. To dopiero poczatek walk i smierci ruskich zolnierzy. Ale sie rusofile ucieszyli. haha

 17. tommi

  Bo tak się uprawia POLITYKĘ PRZEZ WIELKIE P. Dni tante Merkel policzone do następnych wyborów - a to ona jako jedyna z przyczyn osobistych stawała w całej UE przeciw Rosji - /jeszcze GB z Cameronem i mało znaczące w UE kraje jak Polska, Litwa,Łotwa czy Estonia/ . Kolejny rząd Niemiec będzie Rosji przyjazny - /już to widać po rozmowach przedstawiciela Bawarii - najbogatszego regionu, i po wypowiedziach innych polityków/. Popłyną pieniądze, kontrakty, umowy. UE zobaczyła kto ma siłę i z kim trzeba się układać. To już było - wystarczy trochę poczytać - gdyby nie Rosjanie /bolszewicy/ po I wojnie światowej , którzy uratowali BMW przed upadkiem kupując od nich silniki lotnicze w dużych ilościach dzisiaj nikt nie jeździłby BMW - taka to historia. Teraz powiazania biznesowe są jeszcze większe - nawet sobie nie zdajecie sprawy w ilu koncernach niemieckich czy austriackich Rosjanie mają udziały przez spółki zależne. W Londynie całe City siedzi w ich kieszeniach - to powiązania o jakich się wam nie śniło co daje możliwości i informacje. Rosjanie uczestniczą w największych naukowych projektach Europy. Zaczyna się nowe rozdanie - i to oni rozdają karty. Iran, Syria, Egipt , Korea Płn - wszędzie ich wpływy i kontakty są ogromne. A tutaj rusofobi już przewidzieli upadek Rosji, oddanie Krymu itp itd. - baje baje Rosjanie wiedzą coś czego my nie wiemy i sądzę że chodzi o problem gospodarki Chin i zawieruchę jaka po tym powstanie i się na to przygotowują - a UE pod kołderką śpi snem spokojnym. Jak się obudzi to będzie już po wszystkim.

 18. chorąży

  Chwała wyzwolicielom! Wieczna Cześć i Chwała żołnierzowi Rosyjskiemu, żołnierzowi który tam zginął, kierując na siebie ogień artylerii i lotnictwa, gdy isis Go wykryli i usiłowali okrążyć, wiedział ze się nie uratuje, zginął jako Bohater !

 19. Antonio

  NO cóż wypada tylko pogratulować .A jednak z isis też walczą

Reklama