Reklama

Siły zbrojne

Symulator Pioruna dla Błękitnej Brygady [Defence24 TV]

Fot. Maciej Szopa/Defence24
Fot. Maciej Szopa/Defence24

Wspólnie z Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia zrealizowaliśmy symulator przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego (PPZR) Piorun na potrzeby wykonania umowy dla 12 Brygady Zmechanizowanej – mówi w rozmowie z Defence24.pl Roman Haberek, Dyrektor Zarządzający Autocomp-Management Sp. z o.o.

Dyrektor Haberek podkreśla, że system odpowiada wymogom użytkownika. „Wymaganiem użytkownika było, by był to system modułowy, mobilny, który może pracować albo zintegrowany z systemem Śnieżnik, albo jako niezależny moduł, który umożliwia pracę podczas wyjazdów poligonowych” – mówi dyrektor Haberek. Mjr Paweł Hłosta z WITU dodaje, że do transportu symulatora wystarczy zwykły samochód osobowy.

Symulator umożliwia jednoczesną pracę dwóch strzelców wyrzutni przeciwlotniczych, dopełnieniem jest jedno urządzenie informatyczno-projekcyjne. Każda z wyrzutni może pracować albo z systemami w goglach (hełm 3D), albo z symulatorami celowników dziennych i termowizyjnych. Jest też możliwość pracy z celownikami mechanicznymi.

Zastosowanie tego rodzaju sprzętu daje bardzo korzystny stosunek koszt-efekt. „Symulator praktycznie zwraca się po jednym, dwóch <<strzałach>>” – podkreśla dyrektor Haberek. Opracowany przez WITU i Autocomp-Management i oparty całkowicie na polskiej myśli technicznej symulator PPZR Piorun został wyróżniony podczas MSPO 2020 nagrodą Defender.

Reklama

Komentarze

    Reklama