Reklama

Siły zbrojne

Święto Wojsk Lądowych. Kto będzie odpowiedzialny za Abramsy?

Fot. Maciej Nędzyński/CO MON
Fot. Maciej Nędzyński/CO MON

Osobą odpowiedzialną za pozyskanie czołgów Abrams będzie gen. dyw. Maciej Jabłoński, Inspektor Wojsk Lądowych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych – poinformował dziś w Poznaniu minister Mariusz Błaszczak.

W Poznaniu odbyła się dzisiaj centralna uroczystość obchodów z okazji święta Wojsk Lądowych. Obchodzone jest ono na cześć zwycięskiej odsieczy wiedeńskiej.

Podstawowym gwarantem bezpieczeństwa Polski są silne, dobrze wyposażone, wyszkolone i nowoczesne siły zbrojne. Na Wojskach Lądowych, najliczniejszych, spoczywa główny ciężar odpowiedzialności za bezpieczeństwo kraju. (…) Dziękuję za codzienną służbę związaną na przykład z usuwaniem klęsk żywiołowych, za służbę na granicy polsko-białoruskiej. To jest wyzwanie, któremu żołnierze Wojska Polskiego stawiają czoła właśnie dziś. Wspierając Straż Graniczną, odpierając atak hybrydowy, który ma miejsce na Polskę i na Unię Europejską. Dziękuję za ofiarność i zaangażowanie.

Mariusz Błaszczak
image
Fot. Maciej Nędzyński/CO MON

W swoim wystąpieniu minister przypomniał, że ogłoszona niedawno decyzja o zakupie 250 czołgów Abrams w wariancie SEPv3 pozwoli na wydatne zwiększenie potencjału Wojsk Lądowych.

Kilka tygodni temu, razem z premierem Jarosławem Kaczyńskim przedstawiłem decyzję o zakupie dla Wojsk Lądowych 250 najnowocześniejszych czołgów Abrams. Czołgi trafią właśnie do 18 Dywizji Zmechanizowanej, będą stacjonowały na wchodzie kraju, tak żeby bronić Rzeczypospolitej, żeby odstraszać ewentualnego agresora. To niezwykle ważne, żeby Wojsko Polskie dysponowało najnowocześniejszym sprzętem, i tak się dzieje.

Mariusz Błaszczak

Zgodnie z decyzją szefa MON, osobą odpowiedzialną za procedurę pozyskania czołgów Abrams będzie gen. dyw. Maciej Jabłoński, Inspektor Wojsk Lądowych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

image
Fot. Maciej Nędzyński/CO MON

Chcę podkreślić, że pan generał Maciej Jabłoński, który jest dowódcą doświadczonym i sprawnym, będzie odpowiedzialny za przeprowadzenie całego procesu kupienia czołgów Abrams na rzecz Wojska Polskiego, a następnie wdrożenie tych czołgów. Jestem przekonany, że doświadczenie pana generała zaprocentuje tym, że cały proces będzie przebiegał sprawnie, że cały proces zakończy się w stosunkowo krótkim czasie. Pan generał miał sposobność już kilkukrotnego rekonesansu w Stanach Zjednoczonych, spotykał się zarówno z użytkownikami czołgów, czyli z żołnierzami wojsk amerykańskich, jak i z producentami. Jest doskonale przygotowany, żeby wypełniać tę ważną rolę.

Mariusz Błaszczak

Podczas uroczystości minister Mariusz Błaszczak wręczył żołnierzom Wojska Polskiego wyróżnienia. Podziękował również za współpracę przedstawicielom wojsk Stanów Zjednoczonych oraz podkreślił rolę wspólnych ćwiczeń.

image
Fot. Maciej Nędzyński/CO MON

Dziękuję za to, że żołnierze Wojska Polskiego mogą korzystać ze wspólnych ćwiczeń, że żołnierze amerykańscy dzielą się swoim doświadczeniem, swoją wiedzą. Jednym z efektów tych wspólnych ćwiczeń, jest to, że zdecydowaliśmy się na kupienie czołgów Abrams.

Mariusz Błaszczak

Wojska Lądowe zostaną wkrótce wzmocnione poprzez pozyskanie czołgów Abrams w ich najnowocześniejszej konfiguracji w wersji SEPv3. Są to najnowocześniejsze, a zarazem sprawdzone w boju czołgi. Zamówienie zawiera również wozy dowodzenia, wozy wsparcia technicznego, wozy ewakuacji medycznej, cały pakiet logistyczny związany z wyposażeniem, a także symulatory i pakiet szkoleniowy.

image
Fot. Maciej Nędzyński/CO MON

Zakup nie wpłynie negatywnie na realizację innych programów modernizacyjnych dla wojska. Umowa sfinansowana będzie spoza budżetu MON, w ramach programu wieloletniego przyjętego uchwałą Rady Ministrów. Czołgi będą dyslokowane na wschodzie kraju w 18. Dywizji Zmechanizowanej. Będą na wyposażeniu 1 Brygady Pancernej oraz formowanej 19 Brygady Zmechanizowanej z siedzibą w Lublinie.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (23)

 1. say69mat

  @defence24.pl: Zgodnie z decyzją szefa MON, osobą odpowiedzialną za procedurę pozyskania czołgów Abrams będzie gen. dyw. Maciej Jabłoński, Inspektor Wojsk Lądowych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. ... Przy całym szacunku dla osoby i dorobku gen. dyw. Macieja Jabłońskiego. Zasadnicza różnica pomiędzy USA a Polską polega na tym, że o ile w Polsce za poprawność procedury pozyskania czołgów odpowiada człowiek. W USA za poprawność realizacji procedury sprzedaży czołgów odpowiada wyspecjalizowana w procedurach - w tym bezpieczeństwa - instytucja. Czyli ... Defense Security Cooperation Agency (DSCA), element struktury Departamentu Obrony. Dlaczego - pomimo szeregu szumnych zapowiedzi - Ministerstwo ON nie zdecydowało się na powołanie w ramach struktury Ministerstwa wyspecjalizowanej Agencji Uzbrojenia. Czyli instytucji koordynującej poprawność procedur eksportu i pozyskania systemów uzbrojenia w Polsce.

  1. lol

   Może dlatego, że przebudowanie całego systemu by był sprawny i skuteczny wymaga czasu i wielu analiz. Takie zwykłe zlepienie wadliwie działających agencji w jedno... nic nie zmieni.

 2. JSM

  Wojen nie wygrywa wojsko tylko przemysł a zakup Abramsów to pogrzeb tego co zostało z naszych zdolności rodukcyjnych w temacie czołgi. Kolejny krok w stronę utraty suwerenności po zrzeczeniu się prawa weta wobec budżetu unijnego. Brawo Dobra Zmiana, świetna kontynuacja ciężkiej pracy waszych poprzedników.

  1. R37

   A jakie my mieliśmy zdolności produkcyjne w temacie czołgów

  2. Murf fanem Polski

   Powiedz to talibom.

  3. lol

   Dokładnie...

 3. Czesław

  Żadnych Abramsów nie będzie. Propagandowej ściemy ciąg dalszy.

  1. Militarysta

   Będą i to nawet w docelowej przyszłości znacznie więcej :-) Brawo !

  2. Czesław

   Być będą, z pewnością tylko że nie w polskiej armii. Dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane panie Militarysto. Czy Amerykanie już zgodzili się sprzedać nam swoją najnowszą wersję czołgu? Pewnie nawet jeszcze nie zauważyli, że mało przewidywalny kraj znad Wisły wyraził chęć zakupu i przesłał LOR, he, he.

  3. lol

   @Czesław - ehmm... to w takim razie dlaczego to USA zaproponowało te maszyny? Jest program Wilk. Złożono 3 oferty: Niemiecka (podobno kijowa była), Koreańska (kusząca, ale wymaga mase czasu i pewnie będa w to szli ale trzeba czegoś na już by t--72 wywalić), Amerykańska (szybko i dużo i nowocześnie).

 4. Witkowski czołgi'94

  Widać wojska lądowe mają za mały burdel w logistyce i chcą więcej etatów logistycznych i remontowych albo cywili pozatrudniać z rodzin , rozumiem że pojazd dobry i sprawdzony ale chyba nie na nasze realia ; weszliśmy w system Leoparda i tego się trzymajmy przecież to nie tylko czołgi, to inny system szkolenia ale też dodatkowy pojazdy WZT które też potrzebują części zapasowych , tak samo łączność (radia inne) wyposażenie itp . MOn obecnie nie 'ogarnia' swoich zasobów sprzętowych nawet dobrego zaplecza dla nich nie mają ,a co dopiero zaawansowany system MTB . HSW S.A. w końcu uzyskała kompetencje i licencje do produkcji armat 120mm ; robią remonty i modernizacje Leo2pl trzeba iść w tym kierunku .

  1. dropik

   Te ich wzt to raczej tragedia. Ogólne tragedia. Osobne paliwo więc i cysterny, osobna amunicja. I to wszystko bo rzekomo bexziemy wspoldzislac z Amerykanami, którzy się wycofuha z Europy na Daleki Wschód. Za 10 lat ich tu nie bedzie lub polowe tego co teraz

  2. Witkowski czołgi'94

   zastanawiam czy Mr Ka. wie że istnieje inny system miar niż metryczny :) oraz ile zajmie obsłudze nauczenie się tego , zakup narzędzi odpowiednich śrubek itp :D , można powiedzieć że aliexpress będzie miało spore zamówienie na akcesoria :)

  3. lol

   @dropik - co ty pierniczysz? 'Osobne paliwo' - BZDURA NA RESORACH!!! Abramsy mają turbinę, która ma wielką zaletę jaką jest wielopaliwowość. Australia tankuje je dieslami. Silniki oparte na turbinach mogą wykorzystywać różne paliwa, co w przyszłości będzie mieć duże znaczenie, gdy np: będą limity dot. emisji CO2 w wojsku. U Abramsa wystarczy dolać biokomponentów i nara. U Leo2? Noooo to będzie trzeba się nieźle nagłowić by opracować i to srogo. 'Osobna amunicja' - xD i tyle. Amunicja Abramsa nie może być użyta w armacie Leo2 bo ma wyższe ciśnienie. Ale w drugą stronę... czemu nie? taki sam kaliber.

 5. Jan Podolski

  Zamiast dobrych czołgów z Korei , z przeniesieniem produkcji ,, słuszne badziewie " od nie sojusznika . Tamte dostosowane do naszych warunków drogowo-polowych i finansowych. Te nabywane , drogie i u nas nieprzydatne . Typowa decyzja . Ale jaka ? Polityczna ? Przecież oni nas nie obronią . Pokazali to w Afganistanie .

  1. lol

   @Jan Podolski - K2 w obecnej formie NIE nadają się dla Polski. K2PL - trwają rozmowy, bo i tak ten projekt zajmie wieeele lat. Dekadę lub więcej, zanim będzie gotowy do produkcji seryjnej czołg. I dopiero wtedy by zaczęto produkcję i zastąpienie wszystkich T-72, PT i Leo2 - zajęło by 20-30 lat. Serio, nie widzisz, że za ten czas jednak warto by coś mieć?!

 6. C

  Wszystko fajnie ale te wozy ewakuacji medycznej to chyba potrafimy sami sobie wystrugać, coś takiego funkcjonuje już na Rosomaku. Po jakiego grzyba ściągać to zza oceanu, tym bardziej, że zapewne będą bazowały na schyłkowej konstrukcji transportera M-113.

  1. Jerd

   Zgadza się Wozami Ewakuacji Medycznej powinny być LPG. To samo podwozie, co pod M120G Rak. Można je zakontraktować w przeciągu miesiąca, tylko trzeba chcieć kupić z Polski.

 7. zagłodzony propagandą

  To ten co salutował misiewiczowi i potem awansował 14 stopni w 2 lata. Taka wersja Przyłębskiej w mundurze. O przysiędze i konstytucji pewno nigdy nie słyszał

  1. hermanaryk

   Generałem brygady został jeszcze z nadania Komorowskiego, 1 sierpnia 2015. Za PiS-u miał tylko jeden awans. Pewnie pomyliłeś go z Marianem Janickim z BOR, awansowanym na stopnie generalskie przez Kwaśniewskiego i Komorowskiego, człowiekiem wybitnie zdolnym, który awansował od szofera do generała i wspaniale zabezpieczył wizytę prezydenta RP w Smoleńsku.

  2. Rain Harper

   Ząbki w parapet.

 8. gorszy sort

  Tusk dostaał czołgi za 1 euro, pisowcy płacą miliardy, Donku ratuj Polskę zanim będzie za późno

  1. hermanaryk

   Za 180 mln euro. Za 1 euro dostaliśmy 128 leo 2A4, gdy premierem był Leszek Miller. Notabene Niemcy musieli go zdrowo naciskać, żeby je od nich wziął :)

  2. teściowa złomiarza

   No płacą miliardy, żeby te czołgi za 1e przywrócić do użytku.

  3. ted

   no co ty, naprawdę?

 9. bc

  Należy przywrócić zlikwidowane dowództwo Wojsk Lądowych jak we wszystkich poważnych zachodnich armiach a nie jak w jakiejś milicji albo spacyfikowanej Bundeswerze. Będzie jeden gospodarz odpowiedzialny i decyzyjny.

 10. Sławek

  Zanim się ktoś zacznie ekscytować że czołg za ciężki, chcę przypomnieć że czołg waży 67 ton, ale ton amerykańskich (907 kg) 67* 0,9 60,3 t europejskich. 72 tony amerykańskie "na pełnym wypasie" to 72t * 0,9 64,8 ton europejskich. Czyli tyle co najnowszy Leopard 2a7 (64,5 t).

  1. Tani

   Ja przypomne ze Azerowie zniszczyli Ormianom 200 tankow,stracili 20. Tyle dla milosnikow broni pancernej.

  2. Kpt. Rykow

   Czy dzisiejsza młodzież musi wierzyć propagandzie stron wojujących?

  3. bc

   Dokładnie łykają wszystko co zobaczą niestety. Tak naprawdę to największe straty tam były od ognia klasycznej altymetrii kierowanej z dronów. Izraelska amunicja krążąca i Spiki też zrobiły swoje. Najwięcej ataków dronów było na nieokopaną i stłoczoną piechotę i stanowiska artylerii holowanej. Duża część ataków na czołgi to są zwykłe ucięte zbliżenia kamery z TB2 albo nieskuteczne porażenia które nie wyeliminowywały wozów.

 11. Monkey

  Będziemy teraz mieli 4 typy czołgów na stanie. Abrams najlepszy na świecie, ale mamy już Leoparda w różnych wersjach i nieśmiertelne T-72 wraz z PT-91.

  1. Tedi02

   Abrams najlepszy ,cha cha ,dobre.

  2. Kpt. Rykow

   Ciekawe, czy prawdą jest to, co wyliczył Fiszer - że za te Abramsy moglibyśmy kupić 500 Leo A7?

  3. bc

   Trzy typy a tak naprawdę to dwa. Jak wy to liczycie przecież to ile jest T72 na papierze a to ile dało się wyciągnąć z pokrzyw to są dwie różne rzeczy.

 12. Zaq

  Nie będzie Abramsow i Miecznikow to jest czysta propganda żeby odwrócić uwagę od porażek MON w pozyskiwaniu uzbrojenia np. OP ze Szwecji gawiedz ma się czym ekscytować pieniędzy na te zakupy nie ma. Chyba że NBP zacznie drukować dolary.

  1. W świecie tvn-u pewnie tak

  2. Kpt. Rykow

   Obawiam się że niestety - będą... Tylko później kasy na szkolenie już nie. I cała masa problemów z logistyką...

  3. zimny kubek

   kupią Abramsy bo tak powiedział konus, a za to oddadzą Orlen, Lot albo jakiś bank. oni pokazali, że nie mają hamulców ani żadnych zasad

 13. Tomasz

  Czy taki kraj jak nasz nie może sam budować samochody, czołgi, samoloty, okręt, dawać ludziom pracę i rozwijać technikę?

  1. MI6

   To się nazywa merkantylizm i było modne w XVII wieku, w następnych wiekach świat od takich koncepcji odszedł-no może z wyjątkiem różnej maści dyktatorków typu Putin czy Łukaszenka, którzy twierdzą, że kawior i szampana mają własne więc nie potrzebują nic kupować za granicą.

 14. RafR

  Z całym szacunkiem, ale argumentacja wyboru człowieka do zajęcia się procesem kupienia czołgów, bo jest doświadczonym dowódcą i się na nich zna jest lekko mówiąc nietrafiona. Wdrożeniem owszem, ale od negocjacji warunków zakupu mam nadzieję że mają kogoś bardziej kompetentnego w negocjacjach warunków zakupu.

  1. W

   oczywisie zakupem czolgow powinni sie zajac przede wszytskim grupy prawników. Zrzucenie tego naa zolnierzy ktorzy nie maja wiedzyna ten temat doprowadzi do sytuacji jaka byla przy zakupie F16

  2. Nico

   Zapomnij to od dobrej woli Departamentu Stanu zależy czy będziemy mieć Abramsy czy nie więc jak pogorszymy relacje z USA to o Abramsach możemy zapomnieć i dodatkowo Departament Stanu i Departament Obrony sprawdzą każdą umowę na sprzedaż broni zawartą z Polską to o zestawie Himars zapomnimy .

  3. Kpt. Rykow

   Przy zakupie F-16 decydowała polityka, a specjaliści nic nie mieli do powiedzenia. I ten stan trwa nadał...

 15. [sic!]

  FMS na Abramsy dla Polski Kongres zaakceptował, tak?

  1. rosomak pacyfista

   to jest inna para kaloszy , ale skoro wydał decyzje to wiedział że może kupić

 16. Restaw

  No, to już wiemy kto będzie kozłem ofiarnym.

 17. Nie na temat

  Nie mogę patrzeć na te berety. Nawet generałowie noszą je nie prawidłowo, każdy zagina je jak chce. Zróbcie coś z tym w innych armiach piękne tłoczone berety , tylko u nas takie dziadostwo.

  1. Murf fanem Polski

   Zgadzam się, Niewielkie pochylenie daje noszącemu pewną dumę, ale nie jest to formalna ceremonia. Generał wygląda, jakby rzucił swoją i teraz zaraz spadnie mu z głowy.

  2. kmdr

   Mam taki czarny beret. Nie są usztywniane i za cholerę nie da się ich dobrze ułożyć.

 18. word press

  i na zdjęciu zadowolony generał :)

 19. Jakub

  Ale nagłośnienie na uroczystości to słabe było, staliśmy może 60m od ministra i nie było nic słychać wyraźnie. Warto wiedzieć że o Abramsach mówił.

 20. yy

  Alkoholu nie piłem,z posłami PiSu nie rozmawiałem,bardzo tego żałuję-tlumaczyl się były minister MONu buuhaahaa.Niesamowite!

 21. Komar

  Czyli pan generał na emeryturę się wybiera. Dobrze wiedzieć :D

 22. Eee tam

  Wojska Lodowe to na zimę czy Arktykę?

  1. Rocco

   Na Eskimosów

  2. Okreslenie lodowych to od syt z Ameryka

  3. Sidematic

   Dobre :-) Szkoda, że nie przwdziwe.

 23. Wiarys

  6 rodzajów czołgów. Gdzie tu rozum. Gdzie logistyka gdzie zaopatrzenie podczas wojny. Powinien być jeden max dwa rodzaje czołgów Leopard i PT-91 który przewyższa Abramsa i Leopardy. A te po modernizacj 2a4 Pl mogą być porównywalne z rosyjkimT-90. Abramsa 1a2m i Leppard 2a4 słabeusze od ruskiej T-72. Po co nam taki szmelc lepiej zmodernizować leopardy

  1. PiotrEl

   Odezwał się , przedstawiciel "Nowego Narodu Wybranego" ! Internet maja bardziej rozpowszechniony i szybszy niż w Polsce a o cyrkach które opisujesz nie słuchać.

Reklama