Reklama

Siły zbrojne

Święto Marynarki Wojennej – okręt podwodny do zwiedzenia

Przy Skwerze Kościuszki w Gdyni będzie udostępniony do zwiedzenia jeden z naszych okrętów podwodnych typu Kobben – fot. M.Dura
Przy Skwerze Kościuszki w Gdyni będzie udostępniony do zwiedzenia jeden z naszych okrętów podwodnych typu Kobben – fot. M.Dura

W niedzielę, 29 czerwca będziemy obchodzili Święto Marynarki Wojennej. Marynarze przygotowują kilka niespodzianek dla mieszkańców wybrzeża – w tym zwiedzanie okrętu podwodnego.

Święto Marynarki Wojennej odbywa się zawsze w ostatnią niedzielę czerwca i jest finałem obchodów Dni Morza. Tego dnia, na całym świecie odbędą się uroczyste zbiórki marynarzy, a na polskich okrętach zostanie podniesiona wielka gala banderowa.

Bardzo ważnym punktem będzie udostępnienie do zwiedzania dwóch okrętów, które zacumują przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Zgodnie z komunikatem MW: „W sobotę, 28 czerwca, przy nabrzeżu skweru Kościuszki w Gdyni zacumują i zostaną udostępnione do zwiedzania dwa okręty: podwodny ORP „Kondor” (w godzinach 09:00 - 12:00 oraz 14:00 – 18:00) i hydrograficzny ORP „Arctowski” (w godzinach 14:00 – 18:00). Uwaga! Ze względów bezpieczeństwa na okręt podwodny nie będą wpuszczane dzieci poniżej 140 cm wzrostu!

W Gdyni, w Kościele Garnizonowym na Oksywiu (ul. Śmidowicza), o godzinie 09:00 w asyście honorowej odprawione zostanie nabożeństwo w intencji Marynarki Wojennej. Następnie, o godzinie 10:30, delegacje złożą wiązanki kwiatów pod pomnikiem głównym Cmentarza MW w Gdyni Oksywiu.

O godzinie 12:00 w honorowej asyście Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej odbędzie się uroczystość złożenia wieńców na Płycie Pomnika Marynarza Polskiego na skwerze Kościuszki w Gdyni. Podczas tych uroczystości z pokładu ORP „Błyskawica” zostanie oddany świąteczny salut 21 salw armatnich

O godzinie 13:45 rozpocznie się pokaz dynamiczny sił Marynarki Wojennej. Uczestniczyć w nim będą okręty: rakietowy ORP „Piorun”, rozpoznania radioelektronicznego ORP „Nawigator”, ratowniczy ORP „Lech”, trałowiec ORP „Śniardwy”, a także śmigłowiec ratowniczy Anakonda W3 RM Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz grupa do działań specjalnych z JW Formoza. Podczas pokazów zaprezentowane zostaną działania mające na celu przełamanie blokady morskiej w tym próby przejęcia i abordażu jednostki przez grupy szturmowe operujące z pokładu szybkich łodzi typu RIB. Następnie zaprezentowane zostaną działania okrętu ratowniczego w gaszeniu pożaru na innej jednostce operującej na morzu. Ostatnim elementem prezentacji możliwości jednostek Marynarki Wojennej będzie pokaz ratownictwa morskiego, w którym udział wezmą ORP „Śniardwy” i śmigłowiec ratowniczy Anakonda”.

Zapraszamy i życzymy wszystkiego najlepszego.

Reklama

Komentarze (6)

 1. pól źartem ,pól serio ale z prawej flanki

  - nie wpuszczalbym raczej na Kodora dzieci powyźej 180cm wzrostu...

  1. bsh

   Pamiętam, jeszcze z czasów mojej służby poborowej w MW, że ledwo dostałem kategorię morską, bo 185 cm wzrostu, to już ponoć za dużo.

 2. Amoroso

  Lepiej by Gawrona dokończyli i zrobili z niego w końcu porządną korwetę, tak jak było w planach.

  1. Ornitolog

   Jednak zamiast porzadnej korwety będzie Gawron w wersji motorowka Siemioniaka, bo podobno wg tzw. ekspertow mialo nie byc zadnych zagrozen. Czyli to jednak poprzednie plany opieraly się na solidnych zalozeniach. Ciekawe czy okaze sie, że decydenci w tym przypadku okaza się madrzy po szkodzie???

 3. Bohdan O. Szuprowicz

  Ale to robota przejsc przez lodz podwodna A majtki sluzbowe musza to zrobic w ciagu jednej minuty http://www.prlog.org/12339489

 4. Bohdan O. Szuprowicz

  Ale to robota przejsc przez lodz podwodna A majtki sluzbowe musza to zrobic w ciagu jednej minuty http://www.prlog.org/12339489

 5. adams

  Jeden z naszych okrętów podwodnych typu Kobben - szumnie powiedziane,Kobben to złom który już dawno powinien stać w muzeum.Wstyd!!

 6. asdsad

  Muzeum otwarte wreszcie.

Reklama