Reklama

Siły zbrojne

Święto Dowództwa Generalnego RSZ

Fot. Mirosław C. Wojtowicz
Fot. Mirosław C. Wojtowicz

Minęło osiem lat od podpisania ustawy, na bazie której 1 stycznia rozpoczęło działalność Dowództwo Generalne RSZ. Z tej okazji DG RSZ obchodzi swoje święto.

21 czerwca 2013 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę, która doprowadziła do reformy Ministerstwa Obrony Narodowej i organów kierowniczych Wojska Polskiego. Na ten dzień – 21 czerwca – decyzją Ministra Obrony Narodowej zostało ustanowione święto Dowództwa Generalnego, które swoje działanie rozpoczęło z dniem 1 stycznia 2014 roku.

Jak podaje DG RSZ, obchody Święta Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą odprawioną w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, celebrowaną przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego bp. gen. bryg. dr. Józefa Guzdka. Na ręce generała Miki, Biskup Polowy przekazał wyrazy wdzięczności i uznania za zaangażowanie i wysiłek wszystkich żołnierzy niezależnie od stopnia i zajmowanego stanowiska.

Z okazji Waszego święta dziękuję za wrażliwość Waszych serc, życzę, abyście byli apostołami jedności w służbie Naszej Ojczyźnie.

bp. gen. bryg. dr. Józef Guzdek

Przed rozpoczęciem Mszy Świętej Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Jarosław Mika złożył wiązankę kwiatów w Kaplicy Katyńskiej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

W godzinach popołudniowych, na terenie Dowództwa przeprowadzono uroczysty Apel z okazji Święta przypadającego dokładnie 21 czerwca. Dowódca Generalny RSZ generał Jarosław Mika w swoim przemówieniu podziękował następującymi słowami:

Za wysiłek i trud, w wykonywaniu codziennych obowiązków i szeregu ważnych przedsięwzięć. Święto Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych jest tym czasem, kiedy warto podsumować kilka ważnych wydarzeń, to czas składania życzeń ale również czas prezentowania dorobku wojskowego, (…) te ćwiczenia, które są za nami i przed nami dyktują nam tempo rozwoju wyznaczają nowe trendy, nowe kierunki. Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim żołnierzom i pracownikom wojska, wielokrotnie udowodniliście, że stawiacie czoła każdemu wyzwaniu (…). Dziękuję także Waszym rodzinom za wsparcie, którego udzielają abyście mogli codziennie realizować postawione zadania.

generał Jarosław Mika
image
Fot. Mirosław C. Wojtowicz
image
Fot. Mirosław C. Wojtowicz

Życzenia żołnierzom i pracownikom resortu obrony narodowej złożył dziś także Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak w liście skierowanym do uczestników uroczystych obchodów Święta Dowództwa Generalnego RSZ, podkreślając, że:

priorytetem jest zapewnienie, by Wojsko Polskie było nowoczesne, sprawne i efektywne – gotowe do realizacji obowiązku obrony niepodległości państwa. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych jest jedną z kluczowych instytucji, od których zależy możliwość realizacji tego celu” (...) „zadania, które zrealizowaliście w tym roku zaowocowały wzmocnieniem Wojska Polskiego i zwiększeniem poczucia bezpieczeństwa Polaków. (…) Dziękuję Państwu za trud i wysiłek, który włożyliście w służbę. Zapewniam, że jest on dostrzegalny i doceniany.

Mariusz Błaszczak

Uroczystość była także okazją do wyrażenia uznania za służbę i pracę. W trakcie uroczystości generał Jarosław Mika wręczył odznaczenia państwowe i resortowe nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę i Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka. Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych wyróżnił żołnierzy oraz pracowników resortu obrony narodowej dowództwa kordzikiem honorowym sił zbrojnych RP, tytułem honorowym zasłużony żołnierz RP, odznaką honorową Wojsk Lądowych i Sił Powietrznych, odznaką pamiątkową DG RSZ oraz honorową bronią białą.

Reklama
Reklama

Oprawę ceremonialną uroczystości uświetnił sztandar 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia DG RSZ oraz kompania honorowa złożona z plutonów: Kompanii Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych z Białobrzegów, Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Dęblina oraz Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej z Gdyni. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Święto Dowództwa Generalnego zostało ustanowione na 21 czerwca decyzją nr 418/MON z 27 października 2014 roku. Data nawiązuje do terminu podpisania przez Prezydenta RP ustawy z 21 czerwca 2013 roku o zmianie ustawy o urzędzie Ministra Obrony Narodowej oraz niektórych innych ustaw, w ramach procesu reformy systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych powstało 1 stycznia 2014 roku. Żołnierze DGRSZ noszą na ramionach oznakę przedstawiającą kontur Polski wypełniony pasami w czterech kolorach. Jasnoniebieski symbolizuje siły powietrzne, czarny odnosi się do wojsk specjalnych, zielony oznacza wojska lądowe, a granat – marynarkę wojenną. Od lutego 2017 roku na czele DGRSZ stoi generał Jarosław Mika.

image
Fot. Mirosław C. Wojtowicz
image
Fot. Mirosław C. Wojtowicz
image
Fot. Mirosław C. Wojtowicz
Reklama

Komentarze

    Reklama