Reklama

Siły zbrojne

Świetne wyniki "pancerniaków" w Drawsku Pomorskim

Żołnierze z 1bcz uzyskali podczas ćwiczeń średnią 95% trafień - fot. kpt. Konrad Radzik.
Żołnierze z 1bcz uzyskali podczas ćwiczeń średnią 95% trafień - fot. kpt. Konrad Radzik.

13 i 14 września br. w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko, ćwiczyła Taktyczna Grupa Bojowa (TGB) wystawiona przez 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich w ramach przygotowań do ćwiczenia pk. ANAKONDA-12.Trzon grupy wystawił 1 batalion czołgów pod dowództwem podpułkownika Rafała Kowalika. W jej skład weszli także żołnierze z 16 batalionu saperów z Niska, 21 dywizjonu artylerii przeciwlotniczej z Jarosławia, kompania zmechanizowana z 1 batalionu strzelców podhalańskich z Rzeszowa oraz 2 kompanie zmotoryzowane z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Na pasie taktycznym „Hetmańska Góra”, pododdziały 1 batalionu czołgów z Żurawicy zrealizowały ćwiczenia w kierowaniu ogniem kompanii czołgów w obronie. Ich głównym celem było sprawdzenie umiejętności dowodzenia pododdziałem w walce. 1 i 3 kompania dowodzona przez kapitana Marcina Wawro i kapitana Tomasza Motyla otrzymała zadanie rozbicia przeciwnika i zatrzymania jego natarcia.

Podczas zainscenizowanej obrony na rubieży, żołnierze uzyskali bardzo dobre wyniki w strzelaniu co świadczy o ich profesjonalizmie i wysokim stopniu opanowania umiejętności prowadzenia celnego ognia z uzbrojenia pokładowego.

Jak podkreślił dowódca 1 batalionu czołgów ppłk. Rafał Kowalik pododdziały czołgów osiągnęły najwyższą w dotychczasowym procesie szkolenia średnią trafień wynoszącą 95 procent. 

Ten dwutygodniowy okres wspólnych zajęć wytworzył pozytywne wzajemne relacje w grupie liczącej ponad 600 żołnierzy, która już w tej chwili stanowi zgrany zespół przygotowany do realizacji zadań bojowych - zauważył ppłk. Kowalik.

Były to jedne z ostatnich zadań, które przygotowują Taktyczną Grupę Bojową do udziału w ćwiczeniu ANAKONDA-12. Główny sprawdzian dla żołnierzy TGB odbędzie się w drugiej części ćwiczenia, od  20-27 września 2012 roku.

Źródło: army.mil.pl / kpt. Konrad Radzik.

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama