Siły zbrojne

Su-30SM wylądowały na Białorusi

Fot. MO Białorusi/mil.by
Fot. MO Białorusi/mil.by

W bazie lotniczej nr 61 na Białorusi wylądowały dwie pary myśliwców wielozadaniowych Su-30SM w ramach podpisanego w czerwcu 2017 roku kontraktu na dostawy tych maszyn o wartości ok. 600 mln USD.

Łącznie kontrakt opiewa według dostępnych informacji na kwotę około 600 mln USD. Dostawy mają być realizowane w latach 2019-2021, po cztery maszyny rocznie. 

Decyzja o zakupie zmodernizowanych rosyjskich myśliwców wielozadaniowych podjęto w związku z koniecznością zapewnienia osłony lotniczej dla przestrzeni powietrznej Republiki Białorusi. Alternatywą było utworzenie na terenie Białorusi bazy lotniczej dla Sił Powietrznych Federacji Rosyjskiej. Tą koncepcję białoruskie władze jednak zdecydowanie odrzuciły.

image
Fot. MO Białorusi

Obecnie Siły Powietrzne Republiki Białorusi mają na stanie około 43 myśliwców wielozadaniowych MiG-29 (a w tym 13 egzemplarzy MiG-29BM zmodernizowanych w 2004 roku) oraz do 68 szturmowych Su-25. Zakup nowych maszyn pozwoli na stopniowe zastępowanie i wycofywanie ze służby najstarszych i najbardziej wyeksploatowanych egzemplarzy MiGów-29.

image
Fot. MO Białorusi

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.