Reklama

Siły zbrojne

Stryker strzela Javelinem w Niemczech

Fot. Sgt. LaShic Patterson/2d Cavalry Regiment
Fot. Sgt. LaShic Patterson/2d Cavalry Regiment

Jak poinformował 2 Pułk Kawalerii U.S. Army, 1 i 2 szwadron wchodzący w jego skład przeprowadził strzelania poligonowe z wykorzystaniem przeciwpancernych pocisków kierowanych FGM-148 Javelin. Strzelanie odbyło się zarówno z przenośnej wyrzutni jak i zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia CROWS-J.

Pierwsze dozbrojone w ten sposób Strykery trafiły właśnie do tej jednostki piechoty zmotoryzowanej U.S. Army Europe. Pierwsze próby prototypów tego systemu przeprowadzono już w maju 2018 roku, a testującymi byli właśnie żołnierze tego pułku. Jeszcze w kwietniu br. wykonano dwa próbne strzelania z wykorzystaniem M1126 Stryker ICV zintegrowanego z CROWS-J. Pierwsze z nich wykonano w dzień do celu-czołgu w odległości 3200 metrów, a drugie odpowiednio w nocy do analogicznego celu w odległości 3500 metrów. Według producenta, koncernu Lockheed Martin, oba zakończyły się powodzeniem co umożliwia rozpoczęcie integracji wozów części Brygadowych Zespołów Brygadowych Stryker (SBCT) z tymi systemami.

Przezbrajanie Strykerów w CROWS-J jest częścią większego programu mającego na celu radykalne zwiększenie siły ognia amerykańskich pododdziałów piechoty zmotoryzowanej. W tym celu spośród obecnie eksploatowanych wozów tego typu jedna połowa ma otrzymać zmodernizowane moduły z Javelinami, a druga połowa odpowiednio wieże z armatami 30 mm. W 2 Pułku są to już wprowadzone systemy Kongsberg MCT-30, a w pozostałych modernizowanych brygadach będą to moduły Medium Caliber Weapon Systems (MCWS). Ten ostatni bazuje na konstrukcji izraelskich wież z rodziny Rafael Samson. Jego uzbrojenie stanowi armata automatyczna XM813 kal. 30 mm ze sprzężonym karabinem maszynowym kal. 7,62 mm. Dodatkowo dysponuje on zwiększoną świadomość sytuacyjną dzięki zastosowaniu stabilizowanego niezależnego celownika i kamerom dookolnym.

image
Reklama

Decyzja ta ma związek z najnowszymi analizami U.S. Army, które zostały przeprowadzone w ostatnim czasie. W przypadku Strykerów jednym z wniosków była zbyt mała samodzielna siła ognia pododdziałów uzbrojonych w bazowe kołowe transportery opancerzone M1126 Infantry Carrier Vehicle (ICV). Ich uzbrojenie stanowiły dotąd jedynie zdalnie sterowane moduły uzbrojenia Kongsberg M153 CROWS II z wielokalibrowym karabinem maszynowym M2 kal. 12,7 mm lub granatnikiem automatycznym Mk19 kal. 40 mm. W wyniku wprowadzonych zmian w perspektywie najbliższych lat Strykery będą uzbrojone zarówno w armaty automatyczne jak i wyrzutnie ppk.

FGM-148 Javelin to system przeciwpancernych pocisków kierowanych, funkcjonujący na zasadzie „odpal i zapomnij” (F&F), który może zwalczać silnie opancerzone cele zarówno z przedniej, jak i z górnej półsfery. Pociski naprowadzane są z wykorzystaniem termowizyjnej głowicy samonaprowadzającej, a maksymalny ich zasięg jest zależny od wersji i wynosi od 2,5 do ponad 4 km. Obecnie, systemy te znajdują się na wyposażeniu takich państw, jak m.in. USA, Francja, Tajwan, Jordania, Katar, Turcja, Litwa, Czechy, Indonezja, Irlandia, Nowa Zelandia, Norwegia, Oman, Ukraina, Gruzja, Australia, Estonia, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Wielka Brytania. W Polsce pociskami FGM-148F Javelin dysponują Wojska Obrony Terytorialnej. 

Reklama

Komentarze

    Reklama