Reklama

Siły zbrojne

Stratofortece otrzymają laserowe zasobniki celownicze

Samolot B-52H z celownikiem Litening TGP podwieszonym pod prawym skrzydłem. Fot. USAF
Samolot B-52H z celownikiem Litening TGP podwieszonym pod prawym skrzydłem. Fot. USAF

Bombowce strategiczne B-52 zostały przygotowane do wykorzystania laserowego zasobnika celowniczego TGP (LITENING Targeting Pod), który pozwoli im m.in. na zrzucanie klasycznych bomb naprowadzanych laserem.

Montaż zasobnika TGP oznacza, że Amerykanie rzeczywiście chcą pozbawić 30 operacyjnie wykorzystywanych bombowców strategicznych B-52H zdolności przenoszenia broni nuklearnej. W zamian za to, chcą je przystosować do wykorzystania uzbrojenia precyzyjnego dla bezpośredniego wsparcia wojsk lądowych. System TGP zwiększa dodatkowo świadomość sytuacyjną załóg B-52H, ponieważ zawiera on bardzo dokładne kamery telewizyjne i termowizyjne.

Najważniejsze są jednak trzy różnego rodzaju systemy laserowe, pozwalające na dokładne określenie współrzędnych obiektów na ziemi i na precyzyjne wyznaczenie celów ataków dla wojsk lądowych.

W tej chwili trwają badania nowo wyposażonych samolotów w 419. Dywizjonie Testowym, przeprowadzane w bazie sił powietrznych Edwards w Kalifornii. Cała modernizacja bombowców była stosunkowa łatwa, ponieważ system LITENING jest praktycznie samowystarczalny, a obraz z jego sensorów może być przekazywany cyfrowo do dowolnego systemu pokładowego. Dlatego zasobnik ten jest powszechnie stosowany na różnego typu statkach powietrznych. Problemem jest tylko blokowanie stref niebezpiecznych dla systemów laserowych, tak by wiązka światła przy przeszukiwaniu przestrzeni nie padała na samolot, pod którym TGP jest podwieszony.

Pierwsze loty testowe zaplanowano na początek 2016 r.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Kilo

    Przeciez te samoloty byly uzywane do nalotow dywanowych. Jaki jest sens ekonomiczny uzbrajac tak ogromne maszyny, z tak ogromnym udzwigiem, do atakow precyzyjnych?

    1. dropik

      taniej przewioza wiecej ładunku na wieksza odleglosc i dłuzej pozostana nad potencjalnymi celami

Reklama