Siły zbrojne

Strategia Bezpieczeństwa Narodowego już wkrótce. Jest decyzja prezydenta

Fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP
Fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP

W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się właśnie spotkanie z udziałem Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów, ministrów spraw wewnętrznych i administracji oraz obrony narodowej, a także szefów KPRM i BBN. W jego trakcie podjęto decyzję o uruchomieniu procesu zatwierdzania i publikacji nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP - poinformował BBN.

Z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy projekt Strategii został w ostatnich tygodniach poddany przeglądowi pod kątem uwzględnienia wniosków z obecnego kryzysu epidemicznego.

Strategia Bezpieczeństwa Narodowego RP jest najważniejszym dokumentem w państwie, dotyczącym bezpieczeństwa i obronności, przygotowanym we współpracy Rady Ministrów oraz Biura Bezpieczeństwa Narodowego i zatwierdzanym przez Prezydenta RP.

Komentarze (7)

 1. Tomek

  Wyborcza, kolejna już "Strategia", która? i po co? żadnej z poprzednich nawet nie zaczęliśmy wdrażać... tzn zaczęliśmy w ramach kolejnych awansów, przetasowań na stołkach, reorganizacji i ton papieru... do tego etapu dochodziła każda poprzednia "strategia"...

  1. Mateusz

   Najlepszy komentarz... nic dodać ani ująć.

  2. BUBA

   LUDZIE ... tak dalej byc nie moze

 2. rozpłaszczony

  Tak , tak aby jeszcze przed wyborami . Papier wszystko przyjmie tylko wykonanie leży . Co zrealizowano z Strategicznego Przeglądu Obronnego z lat 2016-17 ? Przyszedł następca min. Macierewicza i prawie wszystko wyrzucił do kosza . Zamiast obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej / II etap Wisły i Narew / priorytetem stał się zakup F-35 , zamiast polskiego Homara mamy nielicznego Himarsa , zamiast nowych OP z rakietami manewrującymi , starocie z Szwecji , zamiast modernizacji T-72 mamy pseudo modyfikację . Więc po co robić analizy , symulacje i gry strategiczne jak przyjdzie decydent co wie lepiej i jemu nie są one potrzebne do wydania decyzji o zakupie czy modernizacji . Podobnie może być z Strategią Bezpieczeństwa Narodowego RP o ile PAD nie wygra wyborów - pójdzie do kosza zanim druk na papierze obeschnie .

  1. Woola

   Nie ma nawet "staroci" ze Szwecji, bo to kwestia lat. "Wisła" skurczyła się do dwóch baterii, chyba dla potrzeb reprezentacyjnych 15 sierpnia. "Modyfikacja" T-72 to skandal, i ktoś za to odpowie przed sądem. Co z BWP? Co ze śmigłowcami uderzeniowymi? Za to mamy roszady na stołkach i "Strategie bezpieczeństwa" warte tyle, co ryza papieru na której je wydrukowano.

  2. BUBA

   No bo w Polsce nigdy nie ma winnych ... LUDZIE ...

 3. Si

  A po co tyle zachodu, spotkań,analiz ? Strategia to tylko jedno zdanie... USA ponad wszystko.

 4. KrzysiekS

  To powinno byc jak mapa drogowa dla MON i przemysłu Zbrojeniowego. Za tym powinny iśc długoterminowe szczegółowe umowy wiążące przemysł i wojsko terminami zobowiązaniami.

 5. BUBA

  Jak to piekie brzmi " STRATEGICZNE " i plany i kierunki i etc. przeciez to juz jest nudne, Czy ONI sie nie slysza ...

  1. X

   Oni chyba mają zamiar B-52 kupować... Stąd ta "strategiczność".

 6. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

  Jak to mówią pożyjemy zobaczymy.

 7. bc

  To teraz jeszcze na jej podstawie żołnierze muszą napisać Strategię Obronności oby tak konkretną jak ta z 2000r(do znalezienia w google) i na tej podstawie oprzeć strukturę armii i zakupy sprzętu.