Siły zbrojne

Sto F-35 w siłach powietrznych USA. „Gotowość bojowa”

Fot. Staff Sgt. Marcy Copeland/USAF
Fot. Staff Sgt. Marcy Copeland/USAF

Amerykańskie siły powietrzne otrzymały już sto myśliwców nowej generacji F-35A. Na początku sierpnia ogłoszono osiągnięcie wstępnej gotowości bojowej przez te myśliwce.

Kilka tygodni po ogłoszeniu wstępnej gotowości bojowej, amerykańskie siły powietrzne otrzymały 100. myśliwiec F-35A o numerze bocznym AF-100. Maszyna wylądowała w bazie Luke, gdzie prowadzone są prace nad programem szkoleń i taktyki dla myśliwców tego typu. Od 2014 roku w Luke rozlokowano ponad 40 myśliwców tego typu.

Czytaj więcej: F-35 nowym "koniem roboczym" NATO?

Do chwili obecnej siły zbrojne Stanów Zjednoczonych ogłosiły wstępną gotowość bojową dwóch z trzech odmian myśliwców typu F-35. Najpierw, w 2015 roku, status „Initial Operational Capability” uzyskały maszyny skróconego startu i pionowego lądowania F-35B US Marines. Następnie – na początku sierpnia tego roku - F-35A, służące w siłach powietrznych.

Osiągnięcie IOC oznacza możliwość wykonywania niektórych zadań bojowych – w tym poza granicami Stanów Zjednoczonych - przez przynajmniej jedną jednostkę (eskadrę), prowadzącą działania na danym typie samolotu. Do osiągnięcia IOC niezbędne było posiadanie 12 gotowych do działań myśliwców F-35A, wraz z personelem lotniczym i technicznym oraz zapleczem. Kolejnym krokiem będzie uzyskanie pełnej zdolności bojowej (Full Operational Capability) – umożliwiającej wykonywanie całego spektrum zadań przewidzianego dla tych myśliwców.

Z kolei F-35C, używane przez lotnictwo US Navy, będą zdolne do działań operacyjnych w 2018 lub w 2019 roku. Informacja o dostawie stu myśliwców do USAF (oprócz tego są jeszcze w innych rodzajach sił zbrojnych – US Navy i USMC) w połączeniu z ogłoszeniem gotowości przez F-35A świadczy o postępach programu.

Maszyny tego typu mogą w perspektywie trafić na Bliski Wschód, czy nawet do wzmocnienia obecności USA w Europie Środkowo-Wschodniej. Z drugiej strony, należy pamiętać że program F-35 wciąż wymaga szeregu prac, a status wstępnej gotowości posiada tylko część ze stu maszyn USAF. W niedalekiej przyszłości rozpocznie się jednak długotrwały proces zastępowania myśliwców 4. generacji w jednostkach operacyjnych USA na większą skalę.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.