Reklama

Siły zbrojne

Stingery dla koreańskich Apache

Fot. US DoD
Fot. US DoD

Koncern Raytheon podpisał wart 35 mln dolarów kontrakt na dostawy rakiet FIM-92 Stinger do Korei Południowej. Będą to pociski w wersji powietrze-powietrze przeznaczone dla koreańskich śmigłowców AH-64E Apache.

Umowę zawarto w ramach amerykańskiego systemu Foreign Military Sales (FMS), co oznacza, że bezpośrednim nabywcą jest US Army, która „odsprzeda” uzbrojenia koreańskim siłom zbrojnym. Nie podano do wiadomości liczby zamówionych pocisków, natomiast wiadomo, że dostawy mają rozpocząć się w 2017 roku.

Korea Południowa zamówiła w 2013 roku 36 śmigłowców AH-64E Apache za sumę ponad 900 mln dolarów w ramach programu ciężkiego śmigłowca uderzeniowego AH-X. Maszyny te, których dostawy mają być realizowane w latach 2016-2018, zastąpią zarówno uzbrojone w pociski TOW lekkie śmigłowce Hughes MD 500 MD Defender jak też szturmowe Bell AH-1S Cobra.

Reklama

Komentarze (4)

 1. dropik

  Na co im te stingery w apaczach?

 2. tomaszek

  trochę niska ta cena? to chyba golas?? bez pakietów uzbrojenia i szkoleń?

 3. dart34

  36 maszyn za 900 mln$, to trochę za mało- chyba ,że chodzi tylko o same śmigłowce, bez wsparcia technicznego oraz szkolnego, bez rakiet

  1. b3rs

   Chyba bez uzbrojenia. W pakiecie mieli symulator i części zamienne.

  2. ee

   bez silników.

  3. xx

   koreanczyki to dobre sojuszniki usa a u nas sie tylko wmawia w mediach ze usa to nasz sojusznik .

 4. Koks

  Koreańczycy kupili Apache za 25 mln USD za sztukę, a nam Polaczkom Amerykanie proponują Apache za 55 mln USD za sztukę...Fajnie...

  1. watwatwat

   Sam jestes polaczek. Nikt niczego nie proponuje narazie.

  2. Podbipięta

   Polaczek. to pan jesteś.Ja jestem Polakiem..Smacznego jajka

Reklama