Reklama

Siły zbrojne

Stany Zjednoczone udostępnią technologię dla tajwańskich okrętów podwodnych

Amerykanie zgodzili się na udostępnienie Tajwanowi swoich wybranych technologii okrętów podwodnych – fot. US Navy
Amerykanie zgodzili się na udostępnienie Tajwanowi swoich wybranych technologii okrętów podwodnych – fot. US Navy

Amerykanie zgodzili się pomóc Tajwanowi przy budowie uderzeniowych okrętów podwodnych o napędzie klasycznym.

Po dziesięciu latach starań Tajwanowi udało się zdobyć zobowiązanie rządu Stanów Zjednoczonych na udostępnienie wybranych technologii wykorzystywanych na amerykańskich, atomowych okrętach podwodnych.

O tym sukcesie powiadomił w parlamencie minister obrony narodowej Tajwanu Yen Ming. Wcześniej trwały negocjacje sprzedaży ośmiu gotowych, klasycznych okrętów podwodnych. Stany Zjednoczone zgodziły się na taką transakcję już w 2001 r., ale po przestawieniu amerykańskiej floty podwodnej tylko na napęd atomowy, nie było już technicznie takiej możliwości.

Dla Tajwanu obecna decyzja Waszyngtonu jest o tyle ważna, że przerywa nieformalną blokadę na technologie podwodne, jakie nałożono na ten kraj praktycznie na całym świecie pod presją Chin. Pomimo deklaracji Tajwanu o chęci zakupu okrętów podwodnych gdziekolwiek na świecie, państwa posiadające odpowiednie technologie rezygnują ze współpracy, obawiając się reakcji Pekinu. Ta presja musiała być rzeczywiście duża, ponieważ automatycznie koncerny stoczniowe rezygnowały z 13 miliardów dolarów tj. sumy jaką Tajwan zaplanował na zbudowanie ośmiu okrętów podwodnych.

Tajwan wykorzystuje obecnie dwa holenderskie okrętu podwodne typu Zwaardvis/Chien Lung (wprowadzone do służby w latach 1987/1988) oraz dwa ex-amerykańskie okręty typu Tench/Hai Shih (pochodzące jeszcze z okresu II wojny światowej).

Reklama

Komentarze (1)

  1. NAVY

    [...oraz dwa ex-amerykańskie okręty typu Tench/Hai Shih (pochodzące jeszcze z okresu II wojny światowej).[...] - a ja myślałem ,że nasze Kobbeny są stare ....więc mogą sobie popływać jeszcze z dekade :)

Reklama