Siły zbrojne

Stany Zjednoczone modernizują międzykontynentalne rakiety balistyczne

Koncern Lockheed Martin będzie modernizował system głowic jądrowych rakiet międzykontynentalnych Minuteman III– www.nationalmuseum.af.mil/
Koncern Lockheed Martin będzie modernizował system głowic jądrowych rakiet międzykontynentalnych Minuteman III– www.nationalmuseum.af.mil/

Koncern Lockheed Martin otrzymał 109 milionów dolarów na modernizację systemu głowic bojowych międzykontynentalnych rakiet balistycznych Minuteman III należących do amerykańskich sił powietrznych. Umowa ta może zostać zwiększona o kolejne 350 milionów dolarów.

Zadaniem koncernu Lockheed Martin będzie naprawa, modernizacja i przetestowanie oprogramowania oraz instalacji elektronicznych i mechanicznych systemu głowic bojowych RS-RV (reentry system-reentry vehicle) przenoszonych przez rakiety międzykontynentalne Minuteman III oraz wykonanie podobnych prac w odniesieniu do sprzętu zabezpieczającego. Umowa jest częścią programu modernizacyjnego prowadzonego przez amerykańskie siły powietrzne (ICBM Sustainment and Acquisition Construct), który ma pozwolić na wykorzystanie rakiet Minuteman III do 2030 r.

W ramach tego programu koncern Lockheeed Martin dokonał już między innymi przeglądu niezależnych głowic jądrowych (reentry vehicle) typu MK21, powiązanego z naprawą i wymianą systemów elektronicznych i mechanicznych. Sto w ten sposób naprawionych głowic zostało przekazanych w maju br. przez Lockheed Martin do US Air Force.

Zamówione prace w odniesieniu do RS-RV mają trwać przez rok, ale wszystko wskazuje na to, że zostaną one rozszerzone o kolejne 4 lata. Automatycznie zwiększy to kontrakt do 452 milionów dolarów. Prace mają być wykonane w miejscach stacjonowania silosów rakiet międzykontynentalnych w bazie sił powietrznych w Hill (stan Utah) oraz King of Prussia (stan Pensylwania).

Komentarze