Reklama

Siły zbrojne

Spór o kontrakt na modernizację 700 pojazdów opancerzonych za 10 mld dol

Australijscy wojskowi chcą zmodernizować swoje pojazdy opancerzone za około 10 miliardów dolarów – fot. ISAF
Australijscy wojskowi chcą zmodernizować swoje pojazdy opancerzone za około 10 miliardów dolarów – fot. ISAF

Australijskie wojska lądowe coraz bardziej naciskają na rząd australijski by ten zaakceptował plan modernizacji 700 bojowych wozów piechoty.

Walka idzie o ogromny wydatek rzędu 10 miliardów dolarów i ten punkt planu (określany jako Land 400) modernizacji sił zbrojnych (Defence Capability Plan) Australii uważany jest za najbardziej kontrowersyjny. Wstępnie został on zaakceptowany w kwietniu 2013 r. jednak analizy finansowe zaczęły korygować wcześniejsze zamierzenia.

Australijski szef sił zbrojnych generał David Morrison stara się uzasadnić wielomiliardowy wydatek tłumacząc, że zmodernizowane pojazdy pozwolą działać przeciwko regularnemu lub nieregularnemu przeciwnikowi. Jednak nie potrafi konkretnie odpowiedzieć na pytanie przeciwko jakiemu konkretnie przeciwnikowi i gdzie.

Tymczasem w Australii nadal większość ekspertów od obronności uważa, że najważniejsze dla zapewnienia bezpieczeństwa Australii są okręty nawodne i podwodne oraz nowoczesne myśliwce. Mniej zasadne dla nich jest wydanie po około 14 300 000 dolarów za każdy z 700 pojazdów opancerzonych, kiedy taniej można je kupić od ręki w Europie, w Stanach Zjednoczonych, a nawet za pośrednictwem firm australijskich. Ponadto jest to łatwiejsze niż kontynuowanie programu Land 400 uważanego za bardzo skomplikowany, złożony i kosztowny.

Co gorsza wielu specjalistów uważa, że modernizacja 700 pojazdów przez 18 lat nie będzie kosztowała 10 a 18 miliardów dolarów. Według planów cały program Land 400 miałoby być związany z poprawą bezpieczeństwa i zwiększeniem siły ognia na takich pojazdach jak M113, ASLAV i Bushmaster PMV.

Reklama

Komentarze (5)

 1. w

  Koszt modernizacji 2 mld+5 mld łapówki=3 mld ekstra. Tam tez ludzie muszą z czegoś żyć ;)

 2. putin

  A KTO ich zaatakuje misie koala czy aborygeni ? ŚMIESZNI SĄ

 3. putin

  a kto ich zaatakuje aborygeni z dzidami czy misie koala ? śmieszni są

 4. alibaba

  Ale chyba biorą przykład z najlepszych tj. IU MON.........)))))

 5. Mat

  Tam to mają kłopoty...

Reklama