Reklama

Siły zbrojne

Specnaz dostanie nowy system nurkowania głębokowodnego

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o opracowaniu „unikatowego kompleksu nurkowania głębinowego” dla podwodnych komandosów. W rzeczywistości chodzi prawdopodobnie o basen z dużymi głębokościami i wymuszonym przepływie wody.

Informacja o nowym systemie szkolenia dla płetwonurków bojowych pojawiła się w czasie tzw. „Dni innowacji Ministerstwa Obrony Rosyjskiej Federacji – 2015”. Autorami projektu są specjaliści z riazańskiej wyższej szkoły wojskowej wojsk powietrzno-desantowych.

Kompleks ma pomóc w przygotowaniu komandosów do wykorzystania aparatów oddechowych z obiegiem zamkniętym i półzamkniętym. Zastosowano w nim system śluz, dzięki czemu można symulować przebieg wody z różnych kierunków i z różnymi prędkościami. Kompleks ma zabezpieczyć m.in. trening nurków w strzelaniu podwodnym oraz pozwolić na wykonywanie pod wodą szkoleń z operacji minowania i rozminowania w różnych warunkach.

Głównymi elementami kompleksu treningowego jest 21-metrowa wieża do nurkowania głębokowodnego, basen o długości 50 m z głębokościami do 16 m oraz komora ciśnieniowa.

Informacja o kompleksie szkoleniowym jest o tyle ważna, że wskazuje na rozpoczęcie przez Rosjan prac nad reformą systemu szkolenia podwodnych komandosów. Okazało się bowiem, że rosyjscy płetwonurkowie działają w oparciu o stary sprzęt, starą taktykę i starą technikę. Teraz prawdopodobnie postanowiono to zmienić.

Reklama

Komentarze (5)

 1. krymak

  pytanie laika- dlaczego pianki komandosów morskich nie sa w kamuflażu? duzy czarny kształt chyba widać wyraźniej, niż "rozbitą" optycznie sylwetkę płetwonurka. wie ktoś?

 2. Marek

  Jak widać ruska Formoza lata jeszcze ze starymi karabinkami APS-DT z przed 15 lat.

  1. p

   tak i dzięki temu mogą strzelać również pod wodą

 3. Ale szydera

  Co z bzdura. Prawdą jest że to dość głęboki zbiornik jak na coś sztucznego do treningów. Ale mówienie o nurkowaniu głębokim tzn 16 - 20 m to jakiś śmiech. Każdy PADI nurek z OWD ma limit głębokości 20m czyli całkowity amator. Nurkowanie głębokie zaczyna się od 30m ale tak naprawdę głęboko to jest poza limitami rekreacyjnymi czyli poniżej 40. Autor nie wie o czym pisze ...

  1. Xyz

   Na 18 m nie występuje zjawisko narkozy azotowej i dlatego nurek z OWD może nurkować do tej głębokości. Narkoza pojawia się od 20+ m. Zależy to jednak m. in. od indywidualnych predyspozycji. Może stąd ta wieża "głębokowodna"?

 4. Bartek.J

  Ale jaja. 16 metrów głębokości ? To zwykli rekreacyjni nurkowie mają uprawnienia na OWD do 18m.

 5. gość

  a nie okazało się że nie potrafią pływać i dlatego ten basen ?

Reklama