Reklama

Siły zbrojne

Specjalistyczne szkolenie obsady dywizjonowego modułu ogniowego Regina

Fot. ppłk Przemysław Strykowski
Fot. ppłk Przemysław Strykowski

W dniach 03-21 grudnia 2018 r. żołnierze pierwszej obsady dywizjonowego modułu ogniowego REGINA uczestniczyli w szkoleniu specjalistycznym w zakładach Huty Stalowa Wola.

Zgodnie z informacją przekazaną przez ppłk. Przemysława Strykowskiego, artylerzyści 5. baterii artylerii samobieżnej zostali zapoznani z budową, przeznaczeniem oraz obsługą 155 mm sh KRAB, wozami dowodzenia, warsztatem remontu i uzbrojenia oraz wozami amunicyjnymi. Pod nadzorem instruktorów z HSW oraz WB Elektronics ćwiczyli czynności na etatowym sprzęcie. Kluczowym elementem było przygotowanie dowódców do realizacji zadań w Zautomatyzowanym Zestawie Kierowania Ogniem TOPAZ. Szkolenie przebiegało zgodnie z zakładanym programem, według którego pomyślnie zakończono I etap.

image
Fot. ppłk Przemysław Strykowski

Kolejnym wyzwaniem dla funkcyjnych 5bas jest szkolenie zespołowe, realizowane w dniach 07-18.01.19 r., podczas którego uczą się oni czynności niezbędnych do zajmowania i opuszczania stanowisk ogniowych, pracy do czasu otwarcia i prowadzenia ognia, oraz po wykonaniu zadania. Ponadto zapoznają się z zasadami obsługi technicznej, oraz utrzymania nowego sprzętu w gotowości do realizacji zadań.

image
Fot. ppłk Przemysław Strykowski
Reklama

Komentarze (6)

 1. ...

  Chociaż ten sprzęt w miarę nowoczesny w WP.

 2. Wojciech

  Dociążyli przód? Bo chyba nie do ochrony są te kawałki pancerza?

 3. Gustlik

  @Gort, nie ma amunicji precyzyjnej na takie dystanse. Albo amunicja dalekiego zasięgu albo precyzyjna do 20 km. Coś za coś. Amerykanie zrobili amunicję do dział morskich 155 mm precyzyjną o zasięgu 60-70 km ale wyszło po milionie USD za pocisk. Nawet oni tego nie udźwigną. Teraz kombinują jakby tu z amunicji kinetycznej od działa elektromagnetycznego zrobić taką do haubicy 155 mm. Wtedy byłby i zasięg i precyzja ale to dopiero melodia przyszłości.

 4. Sdr

  Czy mi się wydaje, czy farba podwozia ma inny odcień od wieży? Nie starczyło z kontraktu?

 5. Gort

  Czkam na lepszą amunicję HE - proch słowacki o niemiecki robią kilkukilometrowe różnice. Po za tym potrzebna amunicja precyzyjną, która trafia powyżej 75km

 6. autor komentarza

  ppłk Przemysław Strykowski jest dcą II dywizjonu 5 pułku artylerii, i prawdopodobnie tej jednostki dotyczy informacja.

Reklama