Reklama

Siły zbrojne

Spadochroniarze US Army są już na Litwie i Łotwie

Ceremonia powitania żołnierzy US Army na Litwie. Fot. Sgt. A.M. LaVey/173 ABN PAO/US Army.
Ceremonia powitania żołnierzy US Army na Litwie. Fot. Sgt. A.M. LaVey/173 ABN PAO/US Army.

Licząca około 150 żołnierzy kompania spadochroniarzy US Army trafiła na Litwę w celu odbycia ćwiczeń rotacyjnych, rozpoczętych w związku z kryzysem ukraińskim. 

Na Litwie odbyło się powitanie kompanii żołnierzy ze składu 173. Brygady Powietrznodesantowej US Army, stacjonującej we Włoszech. Wcześniej podobna jednostka została rozmieszczona na Łotwie. W obydwu państwach planowane są wspólne ćwiczenia z siłami zbrojnymi państw – gospodarzy, między innymi z zakresu taktyki małych pododdziałów.

Żołnierze jednostek powietrznodesantowych US Army są obecni w państwach bałtyckich w celu zademonstrowania obecności Stanów Zjednoczonych w regionie. Służby prasowe US Army podkreślają, że prowadzone ćwiczenia nie były wcześniej planowane i są częścią programu poszerzenia współpracy wojskowej z Polską i państwami bałtyckimi.

Przywódcy Stanów Zjednoczonych zdecydowali o rozmieszczeniu pododdziałów rotacyjnych US Army w krajach Europy Środkowo – Wschodniej w sile kompanii w związku z napiętą sytuacją na Ukrainie. Od 23 kwietnia pododdział 173. Brygady Powietrznodesantowej przebywa w Polsce, a podobna jednostka ma trafić także do Estonii.

(JP)

Reklama

Komentarze (1)

  1. wojtekus

    Super, w razie potrzeby znikna tak szybko jak sie pojawili pod pretekstem przegrupowania sil. To co wyprawia NATO ma przeciwny efekt, zamiast przestraszyc Putlera tylko nas kompromituje i pokazuje mu jak malo my mozemy zrobic.

    1. kamyk

      Ale o co chodzi?:-) To tylko kompania piechoty.:-)

Reklama