Siły zbrojne

Sonary przeciwminowe dla szwedzkich okrętów podwodnych

fot. US Navy
fot. US Navy

Saab zainstaluje nowe sonary przeciwminowe i echosondy koncernu Kongsberg na okrętach typu Gotland (A19). Jest to jeden z elementów modernizacji floty podwodnej marynarki wojennej Szwecji

Spółka Saab zainstaluje nowe sonary na dwóch okrętach podwodnych typu A19. Wybrano system hydroakustyczny SA9510S produkowany przez Kongsberg, który służy zarówno do unikania min jak i do prowadzenia nawigacji podwodnej. W tym samym celu norweski koncern ma również dostarczyć wielofunkcyjne echosondy EM 2040 Dual RX.

Zamontowanie nowych urządzeń ma znacząco zwiększyć bezpieczeństwo szwedzkich Gotlandach podczas pływania na wodach płytkich i na akwenach z dużą ilości przeszkód podwodnych. Sonar przeciwminowy i antykolizyjny SA9510S będzie informował załogę okrętu podwodnego o znajdującej się na drodze przeszkodzie z zapasem czasu pozwalającym na wykonanie manewru antykolizyjnego.

Echosonda wielowiązkowa EM 2040 Dual RX, wykorzystując dwa nadajniki TX i dwa odbiorniki TX będzie skanowała dno tworząc mapę powierzchni pod przepływającym okrętem, co pozwoli na określenie położenia, ale również na wyszukiwanie anomalii (np. nowych obiektów dennych).

W obu przypadkach mamy do czynienia z urządzeniami aktywnymi, jednak ich zasada pracy oraz wysoka częstotliwość mają ograniczać do minimum możliwości wykrycia okrętu podwodnego przez hydroakustyczne odbiorniki zamontowane na obcych jednostkach pływających.

Komentarze