Reklama

Siły zbrojne

Śmigłowce UH-72 Lakota dla Tajlandii

Amerykański UH-72 Lakota nad Pentagonem – fot. wikipedia.org
Amerykański UH-72 Lakota nad Pentagonem – fot. wikipedia.org

Agencja ds. współpracy wojskowej DSCA (The Defense Security Cooperation Agency) poinformowała amerykański Kongres o możliwości podpisania kontraktu na śmigłowce UH-72 Lakota wraz z infrastrukturą. Szacowana wartość transakcji to około 77 milionów dolarów.Transakcja dotyczyć będzie 6 śmigłowców UH-72A Lakota, wraz z częściami zapasowymi, wsparciem logistycznym, dokumentacją techniczną, szkoleniem załóg i personelu naziemnego, oraz wyposażeniem dodatkowym. To ostatnie obejmuje przede wszystkim nowoczesne środki łączności i stacje planowania misji (Aviation Mission Planning Station). Kontrakt będzie realizowany przez amerykańską filię paneuropejskiego koncernu EADS, która odpowiedzialna jest miedzy innymi za dostawy śmigłowców UH-72 dla armii amerykańskiej. UH-72 Lakota to wojskowa wersja śmigłowca Eurocopter EC-145, mające zastąpić w US Army wysłużone maszyny typu OH-58 i UH-1, które znajdują się również na wyposażeniu sił zbrojnych Tailandii.

Więcej: Kolejne Lakoty dla amerykańskich sił zbrojnych


Zakup UH-72 Lakota jest elementem szerszego planu modernizacji floty Tajlandzkich wiropłatów. W roku 2012 kraj ten nabył już cztery 4 Eurocoptery EC 725 do misji SAR, oraz 2 śmigłowce AgustaWestland AW139 dla wojsk lądowych. Prawdopodobnie zamawiane UH-72 mają uzupełnić ten ostatni zakup.

Więcej: Mimo protestów Amerykanie kupują rosyjskie śmigłowce dla Afganistanu

Zgodnie z oświadczeniem DSCA, transakcja jest nie tylko elementem planu modernizacyjnego tajlandzkich sił zbrojnych, ale też unifikacji i ułatwienia współpracy sił zbrojnych obu sojuszniczych krajów. Sprzedaż tych maszyn stanowi element polityki zagranicznej USA i ma na celu wzmocnienie stabilności politycznej sojuszników w Azji Południowo-Wschodniej.

(JS)
Reklama

Komentarze

    Reklama