Siły zbrojne

Śmigłowce UH-60 Black Hawk US Army w Polsce. Wesprą ćwiczenia w Europie Środkowej

 • Fot. www.rosneft.com

Do bazy w Mirosławcu trafiło pięć śmigłowców UH-60L Black Hawk, należących do lotnictwa wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych.

Zgodnie z komunikatem Departamentu Obrony, amerykańskie Black Hawki mają wesprzeć ćwiczenia sił Stanów Zjednoczonych i sojuszników w Polsce oraz w krajach bałtyckich. Wraz z pięcioma śmigłowcami US Army do Mirosławca przybyło także łącznie około 60 pilotów i członków personelu pomocniczego wojsk lądowych USA.

Maszyny typu UH-60L Black Hawk rozlokowane obecnie w Polsce należą do 12. Brygady Lotnictwa Bojowego US Army, stacjonującej na stałe w niemieckim Katterbach. Jednostki lotnictwa US Army będą w najbliższych miesiącach rotacyjnie rozmieszczane w Europie Środkowo - Wschodniej w celu wsparcia działań wojsk USA i Sojuszu Północnoatlantyckiego, rozpoczętych w związku z kryzysem ukraińskim.

W celu przewiezienia personelu i sprzętu z Katterbach do Mirosławca lotnictwo US Army wydzieliło 3 śmigłowce transportowe CH-47F Chinook, które po rozładunku powróciły do Niemiec. Śmigłowce UH-60L Black Hawk 12. Brygady Lotnictwa Bojowego wezmą między innymi udział w ćwiczeniach z żołnierzami 173. Brygady Powietrznodesantowej US Army, rozmieszczonymi w Polsce, na Litwie, na Łotwie i w Estonii.

Komentarze (10)

 1. Armin

  dzisiaj były na lotnisku w Bydgoszczy + chinook

 2. Didek

  Ubieglej nocy 5 smiglowcow lecialo jakby w kierunku miroslawca. Lecialy dosyc nisko. Ciekawe czy to black hawk ?

 3. GLD

  Tu nie chodzi o ilość tylko o reklamę to taki element marketingowej kampanii przed planowanym rozstrzygnięciem przetargu na nowy śmigłowiec dla RP. Trzeba przyznać, że w USA mają znakomitych specjalistów od pijaru.

 4. Pilot

  Ładnie Amerykańce zanęcają. Mam nadzieję, że dla dobra polskiego przemysłu zakupiony zostanie AW149 ze Świdnika.

  1. say69mat

   Czy masz, jakieś doświadczenie związane z wykorzystanie BH lub AW na polu walki??? Zapytajmy naszych żołnierzy z misji w Afganistanie, którzy mieli okazję wykorzystać BH. W warunkach konfliktu zbrojnego, o ocenę tego typu maszyny transportowej. Ciekawe co mają do powiedzenia???

  2. gregor

   Mam nadzieję że dla dobra WP zostanie zamówiony UH-60.

 5. podbipięta

  min. Sikorski miał / ma / udziały w Sikorskim ,więc będzie Sikorski choć AW to lepsze rozwiązanie

 6. Elf

  5 śmigłowców bojowych innego państwa przylatuje do Polski i robione jest z tego "wielkie halo"!

 7. Dragon1920

  I to jest bradzo dobry ruch stopniowo krok po kroku armia stanow zjednoczonych powinna jak najszybciej przerzucic rozne komponenty sil ladaowych, powietrznych i morskich lacznie z przebazowaniem i rozmieszceniem obrony antyrakietowej inaczej z federacja rosyjska sobie nie poradzimy wrazie ataku zielonych ludzikow w mundurach ze sklepow z militariam,i zadne porozumiemia z roku 1997 miedzy NATO a Rosja o ogramniczeniu rozmieszcania sil paktu polnocnoatalntyckiego juz nie obowiazuja bo zostaly przez wladze federacji rosyjskiej zlamane i wielokrotnie pogwalcone trzeba tak dzialac szybko i zdecydowanie a na ich straszak w postaci broni atomowwej tez juz sie znalazla odpowiedz, wrotce sie o tym przekonaja

 8. Skoku

  Tuż przed rozstrzygnięciem przetargu. Nie dziwi mnie ruch USA ;)

 9. xtron0

  Przetarg blisko,wypada się pokazać ;)

 10. Ron

  akcja reklamowa?