Siły zbrojne

Śmigłowce Seahawk dla indyjskiej marynarki

Fot. US Navy
Fot. US Navy

Indyjska marynarka wojenna wybrała śmigłowce S-70B Seahawk w konkursie na maszyny pokładowe. W pierwszej połowie bieżącego roku rozpoczną się negocjacje w sprawie zakupu 16 maszyn z opcją na kolejne 8 sztuk. W związku z planami indyjskich sił morskich amerykański koncern liczy na zwiększenie zamówienia nawet o kilkadziesiąt maszyn. 

Decyzja zapadła w grudniu 2014 roku, a drogę do sukcesu Amerykanom otworzyły nie tylko walory techniczne i ekonomiczne oferty, ale również eliminacja przez władze indyjskie konkurencyjnej oferty śmigłowca NH90. 

Negocjacje, które mają rozpocząć w najbliższym czasie, dotyczą partii 16 śmigłowców morskich z opcją na następne 8, ale otwierają drogę do znacznie większych zamówień. Indyjska marynarka wojenna planuje w najbliższych latach zakup co najmniej 124 wielozadaniowych śmigłowców pokładowych, posiadających opcję ZOP, maszyn wczesnego ostrzegania oraz transportowych i desantowych. Szacowana wartość to około 3 mld dolarów.

Amerykański koncern podsumowuje obecny rok jako udany dla rodziny śmigłowców S-70 Black Hawk. W lutym koncern Sikorsky Aircraft podpisał z Turcją kontrakt o wartości 3,5 mld dolarów na zakup 109 śmigłowców S70i Black Hawk z opcją na kolejnych 600. W listopadzie zawarto wartą 1,3 mld dolarów umowę na dostawy 102 śmigłowców UH-60M Black Hawk oraz MH-60S/MH-60R Sea Hawk.  

17 listopada 2014 roku amerykańska armia oraz marynarka wojenna ogłosiły zakup 102 śmigłowców produkcji Sikorsky Aircraft. Kontrakt opiewa na kwotę 1,3 mld dolarów i zakłada dostarczenie przez producenta śmigłowców typu: UH-60 i MH-60R Seahawk. Również Meksyk kupił śmigłowce UH-60M w liczbie 26 sztuk za sumę ponad 770 mln dolarów, które mają zostać dostarczone do połowy bieżącego roku. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.