Reklama

Siły zbrojne

Śmigłowce Seahawk dla indyjskiej marynarki

Fot. US Navy
Fot. US Navy

Indyjska marynarka wojenna wybrała śmigłowce S-70B Seahawk w konkursie na maszyny pokładowe. W pierwszej połowie bieżącego roku rozpoczną się negocjacje w sprawie zakupu 16 maszyn z opcją na kolejne 8 sztuk. W związku z planami indyjskich sił morskich amerykański koncern liczy na zwiększenie zamówienia nawet o kilkadziesiąt maszyn. 

Decyzja zapadła w grudniu 2014 roku, a drogę do sukcesu Amerykanom otworzyły nie tylko walory techniczne i ekonomiczne oferty, ale również eliminacja przez władze indyjskie konkurencyjnej oferty śmigłowca NH90. 

Negocjacje, które mają rozpocząć w najbliższym czasie, dotyczą partii 16 śmigłowców morskich z opcją na następne 8, ale otwierają drogę do znacznie większych zamówień. Indyjska marynarka wojenna planuje w najbliższych latach zakup co najmniej 124 wielozadaniowych śmigłowców pokładowych, posiadających opcję ZOP, maszyn wczesnego ostrzegania oraz transportowych i desantowych. Szacowana wartość to około 3 mld dolarów.

Amerykański koncern podsumowuje obecny rok jako udany dla rodziny śmigłowców S-70 Black Hawk. W lutym koncern Sikorsky Aircraft podpisał z Turcją kontrakt o wartości 3,5 mld dolarów na zakup 109 śmigłowców S70i Black Hawk z opcją na kolejnych 600. W listopadzie zawarto wartą 1,3 mld dolarów umowę na dostawy 102 śmigłowców UH-60M Black Hawk oraz MH-60S/MH-60R Sea Hawk.  

17 listopada 2014 roku amerykańska armia oraz marynarka wojenna ogłosiły zakup 102 śmigłowców produkcji Sikorsky Aircraft. Kontrakt opiewa na kwotę 1,3 mld dolarów i zakłada dostarczenie przez producenta śmigłowców typu: UH-60 i MH-60R Seahawk. Również Meksyk kupił śmigłowce UH-60M w liczbie 26 sztuk za sumę ponad 770 mln dolarów, które mają zostać dostarczone do połowy bieżącego roku. 

Reklama

Komentarze (5)

 1. marek

  skpp - sorry, nie lubie Takich tekstow - pieprzysz jak tesciowa......masz argument - napisz, chetnie podejme dyskusje, nie Masz- sam sie zezlomuj.....te osoby, ktore pisaly zalozenia do przetargu - musialy byc po ciezkiej imprezie....nie zarzucam Tobie braku inteligencji i wszystkim, nieoblatanym dokladnie w temacie proponuje kupic gazete Helikoptery Swiata (zeby nie bylo reklamy - dacie rade znalezc adres wydawnictwa) modele w skali 1:72 po 25 zeta/szt. i porownajcie sobie UH1 (jego wersje pozniejsze), Pume, AW Black Hawka, SEAHAWKA, Sokola......alternatywa za darmo jest szczegolowa analiza danych z internetu, ksiazek, gazet......filmow itd, na tym forum tez idzie zebrac calkiem fajne informacje.... przy okazji CH53 i Mi 28 sa niedostepne (modele o ktorych pisze)

 2. Jam to

  "zakup 102 śmigłowców produkcji Sikorsky Aircraft. Kontrakt opiewa na kwotę 1,3 mld dolarów i zakłada dostarczenie przez producenta śmigłowców typu: UH-60 i MH-60R Seahawk. Również Meksyk kupił śmigłowce UH-60M w liczbie 26 sztuk za sumę ponad 770 mln dolarów, które mają zostać dostarczone do połowy bieżącego roku." A później płacze i jęki, że JASSM kosztuje USA 800 tys. $ za sztukę, a nam to po ile itd. Taki jest business

  1. 3s3d

   armia amerykańśka ma kilkadziesiąt % zniżki na zakupy wobec czego powyższe wyliczenia dla meksyku są prawidłowe. zauważ że amerykanie nigdy nie ukrywają cen wszystko jest transparentne tylko w polsze wsio tajemnica

 3. skpp

  kurcze to nie tylko my jesteśmy tak głupi że chcemy kupić ten złom z lat 70tych???

 4. gazek

  Powinniśmy wziąć BH i to nie tylko jako maszynę wielozadaniową, ale także jako śmigłowiec bojowy. Jest bowiem ciekawy wariant Battlehawk łączący sprawdzoną funkcjonalność z opcją silnego uzbrojenia. Obniżyłoby to koszty utrzymania i szkolenia oraz pozwoliło wynegocjować lepszy offset z Sikorsky. Notabene, w tym aspekcie Battlehawk byłby podobny do MI-8/17. które chcemy zastąpić, przewyższając je oczywiście technologicznie.

 5. Arek

  a S-70 Black Hawk produkowane w Polsce to dla kogo ? bo jakoś nie ma chętnych na nie ! Nam chcą wcisnąć zubożałą wersję ?

  1. ss

   Mielec wyprodukowal i sprzedl w ciagu dwoch lat 30 helikopterow s70i wiec ktos je jednak kupuje,ale ekspertom lotniczym takim jak ty ciezko to sprawdzic-piszesz zeby tylko cos napisac, proponuje przejsc na pudelek.pl

  2. Chasim

   Eee a Ty widzisz że oni również kupili S-70? Tylko w wariancie morskim który u nas również będzie bo potrzebujemy również śmigłowców dla MW czyli S70B Seahawk..

  3. Grom

   Śmigłowce z mielca kupuje Kolumbia , Meksyk , Arabia Saudyjska , Brunei . produkowane sa tez u nas elementy do seahawkow

Reklama