Reklama

Siły zbrojne

Śmigłowce Royal Navy pomagają w walce z Ebolą

Należące do Royal Navy śmigłowce AgustaWestland Merlin dostarczyły materiały budowlane do centrum leczenia pacjentów  zakażonych wirusem Ebola w Kumali w Sierra Leone. Akcja realizowana na prośbę Światowego Programu Żywnościowego ONZ była częścią brytyjskiego wkładu w walkę z epidemią. 

Śmigłowce AgustaWestland Merlin HM Mk.2  należące do 820. Morskiego Dywizjonu Lotniczego Królewskiej Marynarki Wojennej przetransportowały w ramach brytyjskiego wkładu w program walki z Ebolą sześć ciężkich ładunków, które były podwieszane pod maszynami. Łączna waga przewiezionego zaopatrzenia wyniosła 5,5 tony.

Fot. royalnavy.mod.uk/Crown Copyright.

Transport realizowany był na odcinku ponad 150 km pomiędzy hubem Światowego Programu Żywnościowego ONZ w Port Loko w Sierra Leone a Kumalą w północnej części kraju. Powstaję tam obóz dla zagranicznych pracowników obok  wyposażonego w 28 łóżek i zdolnego do udzielenia pomocy dzieciom poniżej 5 roku życia centrum leczenia pacjentów zakażonych wirusem.

Ze względu na brak dróg w rejonie Kumali przewóz materiałów budowlanych i wyposażenia nie mógł zostać zrealizowany drogą lądową. Cała akcja zajęła lotnikom Fleet Air Arm pięć dni. Dzięki materiałom przewiezionym przez Merliny ośrodek będzie mógł rozpocząć pracę w ciągu tygodnia, zapewniając zakwaterowanie dla 30 pracowników WHO, UNICEF lub Oxfam pracujących w miejscu wystąpienia ogniska wirusa Ebola w północnym Sierra Leone.

Wielka Brytania przeznaczyła do tej pory 230 mln funtów na zwalczanie wirusa Ebola. Ze składu Royal Navy do wsparcia logistycznego i transportowego działań zespołów medycznych organizacji międzynarodowych w Sierra Leone wydzielono okręt szpital RFA Argus oraz 3 wiropłaty AgustaWestland Merlin. 

Andrzej Hładij

Reklama

Komentarze

    Reklama