Reklama

Siły zbrojne

Słowacja: F-16 lub Gripeny zastąpią MiGi-29

Przy planowanej modernizacji Słowackich Sił Powietrznych wybór zostanie dokonany pomiędzy amerykańskimi F-16 i szwedzkimi Gripenami - poinformowała rzeczniczka ministerstwa obrony Danka Capakova.

Słowacki resort obrony był do tej pory krytykowany przez opozycje za odwlekanie decyzji o wyborze nowych myśliwców. Obecnie jednak, w związku z planowanym wzrostem wydatków na obronę prawdopodobna jest finalizacja umowy jeszcze w tym roku. Słowacy będę się śpieszyć z decyzją także dlatego, że umowa z Rosją w sprawie serwisowania dwunastu słowackich myśliwców MiG-29 obowiązuje tylko do jesieni 2019 roku. Prawdodobnie i tak będzie musiała być przedłużona nawet jeśli decyzja o wyborze, którejś z konkurujących konstrukcji zostanie dokonana w 2018 roku ponieważ dostarczenie nowych samolotów zajmie, nie mniej niż 2 lata.  

Słowacja już za poprzedniego rządu podjęła w 2015 roku negocjacje ze Szwecją na temat wynajęcia myśliwców Gripen. Jednak obecny minister obrony Peter Gajdosz z nacjonalistycznej Słowackiej Partii Narodowej (SNS) powiedział w ubiegłym roku dziennikarzom, że rozmowy musiały być wznowione od początku, gdyż strona szwedzka nie była zainteresowana wynajmowaniem godzin przebywania samolotów w powietrzu jak jest to w przypadku Czech.  Otrzymano także ofertę dostawy F-16 od koncernu Lockheed Martin.

Jednocześnie nową koncepcję ochrony przestrzeni powietrznej państwa minister obrony zamierzał przedstawić rządowi w Bratysławie jeszcze jesienią ubiegłego roku, a nie uczynił tego do tej pory. A zależą od niej także plany zakupu nowych myśliwców. Według rzeczniczki słowackiego MON Peter Gajdosz przedstawi wspomnianą koncepcje na początku bieżącego roku. 

Obecnie Słowacja posiada dziesięć myśliwców MiG-29AS i dwa dwumiejscowe MiGi-29UBS (z 21 Migów-29 przejętych po rozpadzie Czechosławacji). W 2008 roku rosyjska farbyka MiG dostosowała je do standardów NATO poprzez m.in. instalacje systemu nawigacyjnego i komunikacji Rockwell Collins oraz identyfikatorów swój-obcy BAE Systems, a także oprzez montaż glass cockpitu i wyświetlaczy LCD.   

Według wstępnych informacji mediów słowackich oferta amerykańska jest droższa od szwedzkiej, a taże dostarczenie myśliwców z USA zajmie więcej czasu. Najprawdopodobniej zarówno Lockheed Martin, jak i Saab zaproponowały Bratysławie samoloty w najnowszych wersjach, a więc odpowiednio F-16V Block 70/72 oraz Jas-39E/F Gripen NG. Za wyborem szwedzkiej oferty może przemawiać, że Gripeny posiada już lotnictwo Republiki Czeskiej, z którą Słowacja zawarł umowę o współnej ochronie przestrzeni powietrznej w zakresie zagrożeń związanych z terroryzmem i działaniami natury niemilitarnej.

Czytaj też: Czesko-słowacka ochrona przestrzeni powietrznej

Zakupy są możliwe dzięki planowanemu zwiększeniu budżetu słowackiego MON. Do 2030 roku Bratysława ma alokować do tego resortu ok. 6,5 mld Euro. Wydatki mają wzrosnąć z 1,1% PKB w 2017 roku do 1,6% w 2020 roku i docelowo do zakładanego przez NATO poziomu 2 % w 2024 roku. 

Słowacja proawdzi już program modernizacji sił zbrojnych. Wśród najważniejszych decyzji w tym zakresie podjętych w ostatnim czasie należy wymienić zakup dziewięciu śmigłowców Black Hawk, dwóch samolotów transportowych C-27J Spartan oraz 81 kołowych transporterów opancerzonych Patria AMV. Na finalizację czeka też zamówienie 41 pojazdów opancerzonych 4x4. 

PAP/AH

Reklama

Komentarze (15)

 1. Maciek

  Mam nadzieję, że nikomu nie przyjdzie do głowy wziąć od Słowaków tego ruskiego szmelcu.

 2. Made in Poland

  No to już w naszym MON zacierają ręce,będą \"nowe\" samoloty do nabycia,tym razem ze słowackiego szrotu

 3. rED

  \" Słowackiej Partii Narodowej\"? Czyli co na Słowacji mają \"apogeum nazizmu\"?

 4. .kjglugf

  A przypadkiem nie obraziliśmy się ostatnio też na Szwedów?

  1. rED

   A Szwedzi do czego nam potrzebni?

 5. Willgraf

  info w temacie dla informacji zwolenników Lockheeda i piewców F-35 rzad Izraela, który nie narzeka na brak kasy i wysokie ceny oferowanych mu produktów z USA :) zrezygnował z zakupu kolejnych F-35 na rzecz F-15... taki to super ten myśliwiec się okazał po zdarzeniach z Newami nad Syrią ....

 6. Voodoo

  Gdyby... ale tylko gdyby.....politycy polscy byli w połowie tak przewidujący jak niemieccy czy rosyjscy.....to dziś mielibyśmy mieli linię produkcyjną Miga29 w Mielcu...i najlepszy myśliwiec przewagi powietrznej w Europie.....anologiczny MiG kładzie na łopatki elektronicznego Fefa.....co by było gdyby MiG był elektroniczny?

  1. Davien

   Tia jasne, nawet w najnowszej wersji MiG-35 nie jest lepszy w niczym od naszych kilkunastoletnich Jastrzebi a tobie kładzenie na łopatki sie marzy:) Ech ci Rosjanie:)

  2. BUBA

   Jasne Daven, w niczym poza zasięgiem systemu uzbrojenia, radiolokatorem, manewrowością, ceną, dostępnością technologii remontowej czyli serwisem, a nawet łatwiejszą i szybszą dostępnością amunicji. Oczywiście F-16 Block 52 posiada moc Yedi i nowe AIM-120 C-7 czy AIM-120D nie są mu potrzebne od ręki. Na szczęście sa jeszcze Indie które zmodernizowały około 60 MiGi-29 9.12 do postaci MiG-29 UPG by walczyły np z F-16 Block 52 Pakistanu co najmniej jak równy z równym... i nadal kupują MiGi-29.

  3. Nojatotamnwm

   Szczególnie, gdy maszyny generacji tzw. 4+ do których zalicza się MiG-35 wykrywają cel typu Jastrząb na 150-200 km. W tym czasie Jastrząb podobne cele, czyli 1 m2 nie wykrywa nawet na 100 km. Wykrycie zależy od wielu czynników, ale faktem jest to że radar tej wersji F-16 ma już ok. 20 lat. I tylko ze względu na małą liczebność 4+ jest na razie wystarczający.

 7. ergergergergerg

  brałbym Gripeny, dla nas też

  1. ja_

   A nie można dostosować Iskry? To też stary i wypróbowany samolot. W dodatku polski i jeszcze trochę ich mamy??

 8. dobre

  Rosyjska firma dostosowująca do standardów NATO

  1. Davien

   Rosjanie nawet opracowali specjalna wersje MiG-29 w standardzie NATO czyli MiG-29SD.

 9. TRZNADEL

  Słowacy wybrali już to Gripen razem z Czechami ,Węgrami a w przyszłości z Austrią Słowenią iChorwacją utworzą Środkowoeuropejską Armię lotniczą \"Wiking\" a pozatym Szwedzi cichutko sugerują nadbałtyckiej trójce (Litwa,Łotwa,Estonia) lising z zakupem wprzyszłości 6 Gripenów z podstawowym uzbrojeniem w pakiecie reklamując go jako ekonomiczny lot tańszy od f16 o 27% ląduje i startuje zkażdej drogi bez przygotowania (f16 tego nie potrafi) i jest tańszy od f16viper o 42% z ich odpowiednikiem Gripen2/3

 10. bobo

  No to jak Słowacy kupią F 16V to nasi piloci będą bardzo zazdrośni. Tym bardziej, że te słowackie migi mogą trafić do Polski.

 11. Cukiernik

  Też powinniśmy postawić na Saab a 26 i gripena e jeden dostawca większe rabaty i mała odległość.Moze starczyło by juz cukierników z USA ile można mu słodzić a wiz jak nie było tak niema .

 12. Polanski

  Wziąć i adoptować tą Słowację. Niech się nie męczą. Potem Czechy, to tacy Niemcy co mówią po polsku i gra gitara.

 13. człowiek myślący

  kupmy mig29 bedzie na czesci zamiene do naszych

 14. Lucjan3

  O! Będą Migi dla nas. Super!

 15. ciekawe

  rosyjska firma dostosowała myśliwce do standardu NATO?

Reklama