Siły zbrojne

Skurkiewicz: Wojsko Polskie dzięki leasingowi może zaoszczędzić

Fot. Sgt. Calab Franklin
Fot. Sgt. Calab Franklin

Na leasingu sprzętu wojskowego Polska mogłaby sporo zaoszczędzić i przyspieszyć modernizację uzbrojenia - ocenił wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Według niego brak takich możliwości w polskim prawie jest problemem w odchodzeniu od posowieckiego sprzętu wojskowego.

Skurkiewicz został zapytany w poniedziałek w Telewizji Republika o nowy sposób finasowania zakupów dla wojska zapowiedziany przez wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego podczas ogłaszania decyzji dotyczącej planów zakupu przez Polskę czołgów Abrams od USA.

Wiceszef MON nie odpowiedział wprost, przyznał, że chce, by "formułę nowoczesnego podejścia do finasowania wydatków obronnych, a może nie tylko obronnych, ale też innych" przedstawili wicepremier Kaczyński z premierem Mateuszem Morawieckim. "To będzie coś bardzo innowacyjnego. Jestem przekonany co do tego, bo znam zarys, a nie chciałbym zbyt wcześnie o tym mówić" - powiedział Skurkiewicz.

Zaznaczył, że sposób finasowania zakupów w innych armiach narodowych na całym świecie jest "bardzo różny". "Ja na przykład mam olbrzymi problem z tym, że niektóre kraje, nawet w ramach NATO, leasingują sprzęt wojskowy. Polskie prawo nie daje takiej możliwości, żeby nasza armia skorzystała z leasingu sprzętu wojskowego, co dla mnie jest bardzo niekorzystne i bardzo złe. Moglibyśmy na tym sporo zaoszczędzić jeśli chodzi o zakupy i moglibyśmy przyśpieszyć te działania modernizacyjne w polskiej armii i realizowania priorytetu odchodzenia od sprzętu postsowieckiego" - powiedział.

Jarosław Kaczyński prezes PiS, wicepremier i przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych oraz Mariusz Błaszczak szef MON poinformowali w połowie lipca o zakupie nowych czołgów dla naszego wojska. 250 amerykańskich czołgów ma kosztować Polskę ok. 23 mld zł.

Kaczyński poinformował wtedy ponadto, że obecnie opracowywany jest program rozbudowy i wzmocnienia polskich Sił Zbrojnych, który obejmuje także nowe rozwiązania ustawowe. "To już jest ostatnia faza (przygotowań)" - mówił. "Chcemy to przeprowadzić, wszystko jest na najlepszej drodze. Jeszcze do dopracowania są pewne szczegóły związane ze sposobami finansowania, bo ono musi być rozłożone na stosunkowo długi czas, ale sama operacja będzie przeprowadzona w stosunkowo krótkim czasie" - dodał.

Reklama
Reklama
Źródło:
PAP

Komentarze (17)

 1. Anders

  Za gotowke jest najtaniej, potem kredyt a najdroszy jest leasing. Leasing zawsze jest droższy od zakupu gotówkowego, pośrednik bierze za to prowisie. Leasing na poczontku kosztuje rocznie mniej ale w sumie po latach jest droszy od gotowki albo kredytu. Dzisiaj mozna przez leasing wiecej kupic ale po latach to bedzie wiecej kosztowac.

  1. Lewandos

   Ale co miesiąc rata nie jest niższa niż jednorazowy zakup za gotówkę/kredyt.

 2. reht

  Niegłupi pomysł, który mógłby skokowo podnieść poziom obronności ZANIM nasz przemysł zdoła w końcu się zebrać, opracować, wdrożyć i wyprodukować odpowiednią ILOŚĆ sprzętu.

 3. Matołek

  Bardzo mnie ciekawią te "szczegóły", bo jak wiadomo to leasing jest droższy od zakupu gotówkowego. Firmom się opłaca bo całość raty leasingowej odliczają od podatku. A wojsko? Czy rząd nie chce leasingować bo po prostu nie ma pieniędzy?

  1. Dgbc456

   Oto chodzi. Nie masz pieniędzy to szybko leasingujesz sprzęt za który zapłacisz 10% więcej ale okres leasingu na 4-5 lat. Czy wojsko nie jest zwolnione z odliczeń i zakupy bez vatu?

  2. Dudley

   Jest zwolnione z vatu, nie płaci tez podatku dochodowego, w związku z tym, pozyskanie sprzętu w formie leasingu jest nieopłacalne. Ale jest opłacalne z punktu widzenia kreatywnej księgowości naszych włodarzy, bo nie generuje długu publicznego. Nie ma znaczenia że po zakańczaniu leasingu sprzęt bet będzie droższy o kilka kilkanaście % jak gdyby na jego zakup państwo zaciągnęło zobowiązanie w postaci obligacji.

  3. On

   Ale duże kontrakty i tak są kupowane na kredyt od rządu USA więc może wyjść podobnie. Oczywiście nasze przedsiębiorstw nic z tego mieć niebędą.

 4. Fanklub Daviena i GB

  Co za brednie... Czy leasingodawca jest frajerem, który wynajmuje poniżej kosztów? :D

 5. Piotr ze Szwecji

  Pan Skurkiewicz, reprezentant PiS, wiceminister MON, wyraził się publicznie "zaoszczędzić na wojsku" i "wojsko może zaoszczędzić"??? Sugeruje on też, że premier Morawiecki i wicepremier Kaczyński nakładają na oczy oszczędnościowe okulary byłego ministra Klicha, pacyfisty, w imię tak zwanego "przyśpieszenia modernizacji"??? To WP nie tylko będzie składem FMS-kupowanej porcelany, lecz nawet logistyka w WP będzie sprawowana przez żołnierzy z cudzoziemskiego wojska? EU-entuzjaści z PiS najwyraźniej by Polskę z mapy świata wymazali, gdyby prawo Polski by im na to pozwoliło. W imię oszczędności oczywiście.

 6. bc

  Z leasingiem trzeba uważać tam mogą być limity np. przebiegu, ilości amunicji jakie można wystrzelać itd.

  1. X

   No i lakieru żal zarysować...

 7. Kasia

  Szybkie pytanie, czy dzięki leasingowi skorzysta tez polski przemysł?

  1. Użytkownik

   Dzięki leasingowi nie skorzysta nikt, a już najmniej polski przemysł bo to państwo Polskie musiał by

  2. Legendarny Troll Bagienny

   Na leasingu skorzysta pośrednik i polski rząd bo teoretycznie nie zwiększy zadłużenia państwa. Praktycznie wszystko będzie droższe.

 8. ciekawski

  Leasing zawsze był droższy od zakupu gotówkowego, pośrednik bierze za to kasę ... więc kto jeszcze chce być udziałowcem w tym łańcuchu dostępu do publicznych pieniędzy ?

 9. Polak

  Może na kredyt to też zaoszczędzą . Najlepiej we frankach :P

 10. kkk

  To akurat jest dobry pomysł. Czy można się spodziewać jakiegoś artykułu co można wyleasingować?

  1. Csfv346

   Wszystko. Starszy sprzęt jak również i nowy.

  2. Dr House

   Stawiam na Iskandery z głowicą atomową

 11. say69mat

  Wypracowanie procedur międzyrządowych, bodących odpowiednikiem procedury Lend-Lease z okresu IIwś. Powinno być jednym z priorytetów dyplomacji w sferze budowania politycznych relacji ze stroną amerykańską międzyatlantyckiego sojuszu dla Rządu RP. Tak na marginesie, czy 'przypadłość' znana jako lex - TVN nie odpali perspektywy korzystnych bilateralnych relacji z USA w polityczny niebyt???

 12. dekko

  no chyba nie xd

 13. Nasza szkapa

  To "trochę zaoszczędzone" raczej utonie w 23,3 mld na Abramsy. Skórka za wyprawkę...

 14. HRottem fan

  Ryzyko w leasingu jest takie, ze jak go nie spłacimy, to trzeb będzie zwrócić ten sprzęt. Proponowano MW leasing Ubotów a tak nie mamy żadnego okrętu zdolnego do skutecznego ataku na Bałtyku.

 15. Bimbo

  Lend-lease 2021

 16. NoTak

  Na jakich warunkach ten leasing? Czy obejmuje eksploatację sprzętu w warunkach bojowych i naprawy typowych dla nich uszkodzeń? Czy kolejnym krokiem będzie outsourcing stanowisk dowódczych? Nasuwają się obawy, że przedstawiona koncepcja naśladuje rozwiązania z państw, których siły zbrojne używane są do zadań o charakterze wyłącznie ekspedycyjnym...

 17. locco

  Dokładnie do tego leasing żołnierzy i dowództwa no i mamy w zasadzie nową armię.