Siły zbrojne

Skrzypczak: Rosjanie uderzą w naszą łączność [SKANER Defence24]

fot. Defence24
fot. Defence24

"Nie jesteśmy przygotowani aby odpierać uderzenia środkami radioelektronicznymi (…) Rosjanie udowodnili, że są w stanie paraliżować systemy, bo tak skuteczne zakłócanie prowadzą na Ukrainie i w Syrii. Pozwala to im prowadzić skuteczne działania wojskami lądowymi i uderzenia lotnictwa, bo zakłócanie systemów dowodzenia powoduje, że wojsko przeciwnika nie wykonuje zadań" – ocenia gen. broni w st. sp. Waldemar Skrzypczak, były Dowódca Wojsk Lądowych i podsekretarz stanu w MON.

Generał uważa, że zanim Rosjanie dokonają uderzenia wojskami pancerno-zmechanizowanymi, zaatakują droga powietrzną i przeprowadzą uderzenia radioelektroniczne. "Będą prowadzili szeroko zakrojone, powszechne wręcz zakłócenie systemów zdolnych do przeciwdziałania ich systemom walki. Głównie będą to systemy obrony powietrznej."

Rozmowa dotyczyła też doświadczeń rosyjskich zebranych w Rosji i Ukrainie.

"Wydaje się, że jeśli chodzi o konflikt syryjski, to nie ma tam masowego użycia broni pancernej przez armię rosyjską, ale na kierunku ukraińskim jest jej zdecydowanie więcej. W Syrii część pododdziałów składała się z żołnierzy rosyjskich, bo armia Asada była mocno pobita i rozproszona. Już ją odbudowano, ale był okres, że w walkach w dużej liczbie brali udział żołnierze rosyjscy.” - powiedział Skrzypczak. Ich obecne siły w Syrii ocenił na 2-3 bataliony powietrzno-desantowe i jeden piechoty morskiej.

Za główną przyczynę niepowodzeń syryjskich i tureckich wojsk pancernych wskazał użycie ich bez odpowiedniego przygotowania i masowe użycie kierowanych pocisków przeciwpancernych. Rosyjskie wojska pancerne i zmechanizowane działają jednak inaczej – korzystają z rozpoznania wsparcia, artyleryjskiego i osłony własnej piechoty. Tych metod uczy się od nich odbudowana armia syryjska.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.