Reklama

Siły zbrojne

Skrzypczak: Rosjanie uderzą w naszą łączność [SKANER Defence24]

fot. Defence24
fot. Defence24

”Nie jesteśmy przygotowani aby odpierać uderzenia środkami radioelektronicznymi (…) Rosjanie udowodnili, że są w stanie paraliżować systemy, bo tak skuteczne zakłócanie prowadzą na Ukrainie i w Syrii. Pozwala to im prowadzić skuteczne działania wojskami lądowymi i uderzenia lotnictwa, bo zakłócanie systemów dowodzenia powoduje, że wojsko przeciwnika nie wykonuje zadań” – ocenia gen. broni w st. sp. Waldemar Skrzypczak, były Dowódca Wojsk Lądowych i podsekretarz stanu w MON.

Generał uważa, że zanim Rosjanie dokonają uderzenia wojskami pancerno-zmechanizowanymi, zaatakują droga powietrzną i przeprowadzą uderzenia radioelektroniczne. "Będą prowadzili szeroko zakrojone, powszechne wręcz zakłócenie systemów zdolnych do przeciwdziałania ich systemom walki. Głównie będą to systemy obrony powietrznej."

Rozmowa dotyczyła też doświadczeń rosyjskich zebranych w Rosji i Ukrainie.

"Wydaje się, że jeśli chodzi o konflikt syryjski, to nie ma tam masowego użycia broni pancernej przez armię rosyjską, ale na kierunku ukraińskim jest jej zdecydowanie więcej. W Syrii część pododdziałów składała się z żołnierzy rosyjskich, bo armia Asada była mocno pobita i rozproszona. Już ją odbudowano, ale był okres, że w walkach w dużej liczbie brali udział żołnierze rosyjscy.” - powiedział Skrzypczak. Ich obecne siły w Syrii ocenił na 2-3 bataliony powietrzno-desantowe i jeden piechoty morskiej.

Za główną przyczynę niepowodzeń syryjskich i tureckich wojsk pancernych wskazał użycie ich bez odpowiedniego przygotowania i masowe użycie kierowanych pocisków przeciwpancernych. Rosyjskie wojska pancerne i zmechanizowane działają jednak inaczej – korzystają z rozpoznania wsparcia, artyleryjskiego i osłony własnej piechoty. Tych metod uczy się od nich odbudowana armia syryjska.

Reklama

Komentarze (28)

 1. Ptys

  A on gada, gada i nic z tego nie wynkika. Nasze nowe samoloty dostaniemy za 10 lat. Nikomu to nie przeszkadza , a facet przychodzi z informacją, że wojna jutro. Niech powie, po co oni będą atakować. Pewnie lubią i to jest odpowiedz.

 2. Gds II

  Polska dzięki wywiadowi radioelektronicznemu i dzięki zagłuszaniu wygrała Bitwę Warszawską. Nowoczesne rozwiązania takie jak Bsl, rozpoznanie radarami, uniwersalne wskaźniki celu dla Amunicji Precyzyjnego Rażenia dla systemów :Krab, Rak, Homar, Langusta, Otokar Brzoza, to priorytet. Bez odpowiednio zabezpieczonej łączności, systemu wskazywania celów i rozwiniętej obserwacji podpietej PRAWIDŁOWO do Topaza siła naszej armii mimo wydatków będzie zbyt mała by zniechęcić agresora.

 3. MAZU

  Jeżeli Rosja nas zaatakuje, to zacznie od użycia 100-200 Iskanderów, kasując nimi magazyny ze sprzętem (amunicja, rakiety), lotniska (samoloty), elektrownie (brak prądu), stacje pomp (woda pitna), magazyny gazu ziemnego (wybuchy termobaryczne wielkiej mocy) oraz centra dowodzenia (dowódcy i rząd). Przy braku (de facto) skutecznej OPL/OPR będzie pozamiatane w godzinę. WRE będzie miało raczej marginalne znaczenie, zatem Panie Generale, niech Pan napisze o potrzebie budowania silnych wojsk rakietowych w Polsce. Niestety rosyjska agentura w MON pilnuje, żeby Polska nie miała własnych nowoczesnych rakiet. M

  1. Luki

   Czemu dwa razy piszesz to samo?

 4. TTT

  TAP, przewód pkl, chorągiewki - w co tu uderzać?

 5. yaro

  Już następnego dnia 21 lutego kolejne 5 samolotów C-17A przybyły z Ramstein w Niemczech do bazy Incirlik. Źródła News Magazine z bazy lotniczej Incirlik potwierdzają, że przybycie dodatkowych 5 amerykańskich samolotów transportowych związane jest z ewakuacją do Niemiec, Polski i jednego z krajów bałtyckich całego arsenału amerykańskich bomb nuklearnych przechowywanych w tureckiej bazie Incirlik, w związku z pogorszeniem sytuacji w Syrii. Według strony tureckiej, 5 bomb nuklearnych B61 zostaną dostarczone do Polski i do jednego z krajów bałtyckich, a pozostałe bomby do Niemiec. ---- Las Vegas News

 6. gnago

  jarzysz różnicę miedzy wersjami tego samolotu? To czemu okazujesz niewiedzę publicznie?

 7. Ks

  Polska nie ma żadnej możliwości obrony poza partyzancką dywersją po wkroczeniu obcych wojska. Reszta F16 i czołgów ucieka za linię Odry. Taki scenariusz będzie póki nie będziemy mieli silnej armii jak np. Turcja. Nasza głębia strategiczna nazywa się ucieczka do Niemiec. Amen.

  1. dropik

   Tak , w poważnym starciu 1:1 z Rosją, Polska nie ma żadnych szans. Nawet jakbyśmy do walki mogli rzucić 1000 leopardów i 200 F16.

  2. gnago

   Partyzanckie żywe cele dla ćwiczeń. Masz mundury maskujące w pełnym spektrum, a maskowanie sprzętu . Owszem dostępne Lubawa oferuje . Ale MOn olewa i za dekadę znowu jakiś godny następca Dąb Biernackiego bedzie plótł dyrdymały co to trzeba

 8. gnago

  teraz wie jako cywil, a co robił aby temu zaradzić . Wszystkie kraje obok nas prowadza prace od dekad . A nasi g.decydenci dopiero zlecili analizy. Tam na górze w monie i sztabie decymacji trzeba. Zostawić dopiero od porucznika w dół. A to co w górze demokrację zaprowadzać osobiście w Mali . W końcu Sarkozy prosił

 9. myśl

  Po co? Uderzą od północy, tam kilkaset km nie bronionych granic..

 10. Narew powinna być nasza

  PPK Moskit i PPK Pirat ----- Przeciwlotniczy Grom/Piorun i Piorun 2 powinny być uznane jako broń strategiczna w naszych warunkach geopolitycznych a aby nasze siły lądowe stanowiąca największą siłe z pośród wszystkich posiadanych sił nie traciły bardzo szybko na potęcjale powinny posiadac bardzo szczelną obrone przed środkami napadu powietrznego i przedewszystkim powinna ta obrona byc suwerenną i w pełni niezależną Narew powinna być w pełni POLSKA zakupić licencję na efektor i po pełnym transferze technologi do kraju analogicznie jak Rosomaki produkować w kraju. Dla bezpieczeństwa wybierając efektor dla Narwi brac pod uwagę dywersyfikacje technologi nie wszystko z USA wybrac efektor o jak największych ramionach zasięgu CAMM-ER był by chyba najlepszym rozwiązaniem i to on powinien zstać wybrany jako podstawa dla licznych systemów Narwi

 11. Palmel

  Szkoda że tylko gen. Skrzypczak ma takie zdanie bo te wojska podczas defilady wyglądają nijako a naszym wodzom tylko w głowach lufy bo ładnie wyglądają podczas defilad a istniejące nasze jednostki WRE po 90 roku zostały zniszczone rozformowane i przeformowane

  1. Tyle w temacie

   Szkoda, że mogąc coś zrobić, brał kasę i milczał. Temu Panu już dziękujemy. Miał swoje 5 minut, teraz jest po prostu niewiarygodny.

 12. Fuj

  Liczba "mądrych poszkodzie" rośnie wraz ze wzrostem zmian kadrowych. Gdzie był ten mądralo gdy MON podejmował dziesiątki szkodliwych bezmyślnych decyzji? T e r a z jest taki mądry, przewidujący, rozsądny?? Kpina!!

 13. Andrettoni

  Wielokrotnie o tym wspominałem, ale jako "rosyjska onuca" piszę przecież głupoty. Wszelkie formy "rozszerzonej wizualizacji", "cyfryzacji", "zarządzania polem walki" są dobre, ale są też wystawione na nowe formy ataku. Dlatego uważam, że drony to ślepa uliczka, bo możemy im dać olbrzymie możliwości, ale mogą zostać unieszkodliwione lub nawet przejęte przez wroga (terrorystów). Naszym wrogiem może nie być Rosja tylko potężna organizacja jak np. Kościół Scjentologów. Fundusze, dostęp do technologii i możliwość infiltracji elit - jak zbudujemy SkyNet jak ten z Terminatora, to ktoś może go odpalić i użyć w stosunku do dowolnego kraju - włącznie z własnym.

 14. Troll i to wredny

  Ja to widzę inaczej. W sytuacji eskalacji konfliktu na Ukrainie do Polski może trafić 20 000 000 uchodźców i problem łączności nie zmieści się w pierwszej setce priorytetów. Gdy wirus z Chin trafi do Rosji, lub Europy, to problem łączności ... Gdy Polskę , po bezśnieżnej zimie, nawiedzi gigantyczna susza... albo gdy przyjdzie zima podobna do tej z przełomu 1978/79 r.... Łączność jest atakowana codziennie - PRISM, Eshelon itd.

 15. dropik

  Jak tam nasza łączność w bwp-1 ? Pewnie analogowa z czasów UW w związku z powyższym musimy zbudować 4 dywizję bo nie mamy innych niezbędnych wydatków :P

 16. Polak

  Przypomnę że to PO sprzedało w prywatne francuskie ręce droga "prywatyzacji" naszą Tepsę, która jako firma państwowa była odpowiedzialna za techniczne utrzymanie wojskowych łączy. "Patrioci" z PO wyprzedawali za grosze oddziały cywilnej produkcji firm zbrojeniowych doprowadzając te firmy do błyskawicznego upadku. A potem ministrowie ON z PO prowadzili "bezkosztową" modernizację, likwidując jednostki wojskowe, kanibalizujac sprzęt, wstrzymując zakupy lub wpedzali firmy w koszty po dziesięcio kroć zmieniając wymagania. Przykładem Baobab "realizowany" od 2003 roku z ponad 20-o ma zmianami kluczowymi dla tej konstrukcji. Do dziś nie ma ostatecznego projektu opartego na aktualnych wymaganiach MON. Łączność, WRE, rozpoznanie?? To były najostatniejsze priorytety tych pseudo-ministrów, pseudo - patriotów, pseudo-obywatelskich, pseudo-Polaków na garnuszku Niemiec i ich "przyjaciół" z Moskwy.

  1. Analityk inż. MAZUR

   Sprzedał Buzek Tepsę, i co dziś było by z TP S.A.? Widisz człowieku te centrale na korbę i telefony na korbę i te wybieraki w centralach i te panie z obsługi były by do dziś. Zamiast sieci G5 co wprowadza Orange, miał byś w domu telefon na korbę a z G5 było by 5 korb na korbę w TP S.A. Powtarzam to wysoka technologia decyduje, a w Polsce z wysokich technologii obecnie jest Polska Syrenka, na francuskim silniku od francuskie motopompy strażackiej. A COP Kwiatkowskiego zlikwidowano.

  2. gnago

   Pitolicie Hipolicie w chwili sprzedaży ręcznych centrali międzymiastowych zwyczajnie nie było. U mnie na dzielnicy była kontenerowa centrala elektroniczna szczyt polskiej techniki

  3. kj1981

   Skoro to PO tak sabotowało Baobaba od 2003 r., to czemu tego projektu nie skończono w ciągu ostatnich 5 lat najlepszej zmiany (najprawdziwszych patriotów, a nie jakichś podrabiańców)? Napisz też koniecznie, kto rządził w Polsce w latach 2005-2007 i jak szła wtedy modernizacja armii... I dlaczego tak słabo jak obecnie? A przecież według ciebie ten rząd nie jest na garnuszku ani Niemiec, ani Moskwy...

 17. Coddybancks20

  Ruskie chcą rządzić nie tylko całym Światem , ale też Europą ! A jak nie rządzić to straszyć i destabilizować ! Jak można z nimi handlować jak tu też mieszają ! Wykluczyć ich z handlu z Europą , damy sobie radę ! Ale D i F chce z nimi układać się ponad PL i innymi krajami i kasę dla siebie zgarnąć !!! Nie ma solidarności !!!

  1. fifi

   Bełkot. A wystarczy w miejsce Rosji wstawić USA.

  2. Wawiak

   Pytanie w jakim świecie wolisz żyć: rządzonym przez USA, czy przez Rosję z całym jej skorumpowanym i złodziejskim bagnem? OC USA nie jest bez wad (delikatnie mówiąc), ale jest racjonalne i kieruje się logicznymi zasadami, a nie tylko wolą Cara.

  3. gnago

   TA sowieci prowadzili badania na więźniach ( owszem politycznych) . Jankesi na własnych obywatelach , Francuzach czy żydowskich dzieciach . Bez ich zgody. A dziś jarzysz FEMA i ich gotowe obozy koncentracyjne?

 18. Rhotax

  Każdy Gen. powinien raz w roku być wywalany z hukiem na miesiąc i udzielać wywiadów -- wtedy nagle zaczynałby dostrzegać potrzeby Armii i zaniedbania oraz opóźnienia . Potem można by Go przywracać z zastrzeżeniem że wypełni to co głosił jako opozycjonista ....i na poważnie zajmie się obronnością .

  1. Idol

   Akurat Skrzypczak ma sie czym pochwalic. To dzieki niemu dzis w WP sa Leopa5dy A4.

  2. vcxvcvcxb

   He, He dobre.

  3. mc.

   Zamiast A6, bo takie też mogliśmy kupić. Tylko "ktoś" chciał przyoszczedzic. Pan Minister S.......

 19. MAZU

  Jeżeli Rosja nas zaatakuje, to zacznie od użycia 100-200 Iskanderów, kasując nimi magazyny ze sprzętem (amunicja, rakiety), lotniska (samoloty), elektrownie (brak prądu), stacje pomp (woda pitna), magazyny gazu ziemnego (wybuchy termobaryczne wielkiej mocy) oraz centra dowodzenia (dowódcy i rząd). Przy braku (de facto) skutecznej OPL/OPR będzie pozamiatane w godzinę. WRE będzie miało raczej marginalne znaczenie, zatem Panie Generale, niech Pan napisze o potrzebie budowania silnych wojsk rakietowych w Polsce. M

  1. say69mat

   Zasadnicze pytanie, czy rosyjskie systemy wre są w stanie efektywnie zakłócać pracę systemów radiolokacyjnych oraz systemów naprowadzania efektorów opl/opr??? Jeżeli tak, to mamy problem. Ponieważ jak podkreślają amerykanie, których AC130U i EC130H miały przyjemność zapoznać się z praktyką rosyjskiej wre nad Syrią. Rosjanie są w stanie wygenerować najbardziej zabójcze środowisko wre na naszej planecie.

  2. Andrzej

   Niestety są w stanie,co udowodnili wyłączając wszystkie systemy elektroniczne na Amerykańskim niszczycielu klasy Arleigh Burke,który to jest ich szczytem techniki. I to za pomocą podwieszonego zasobnika pod SU-24. Czy się to komuś podoba czy nie tak się własnie stało.

  3. Czy się to komuś podoba czy nie? Nic takiego nie miało miejsca! O czym ty człowieku piszesz?

 20. Wacek

  Cóż za odkrycie ...

  1. Wawiak

   W sytuacji, gdy skoordynowany przepływ informacji świadomość sytuacyjna są kluczowe - a obie rzeczy zapewnia łączność, jest to dość oczywiste.

 21. Lutek z Widzewa

  Jakby Pan Generał sie na tym znał, to by nie używał starych i dano nieaktualnych sformułowania typu "uderzenie radioelektroniczne", ponieważ działania te od dawna przeszły na wyższy poziom techniczny i obenie noszą nazwę "walka elektroniczna", po angielsku "Electronic Warfare - EW". Widać do straszenia własnego narodu to niepotrzebne, bo zwrot "radioelektroniczne" brzmi bardziej dosadnie. Cóż Panie Generale - go back to school.

  1. Zenek

   Lutek, a co to zmienia? To jak polemika między autem a samochodem.

  2. Reaper

   To o czym mówisz to atak elektroniczny, ie. Electronic Attack (EA), który jest częścią EW. Lutek, idź sam do szkoły, nim sam zaczniesz pouczać starszych i mądrzejszych od siebie. To nie kompania i z taką wiedzą tu nie pobrylujesz.

  3. Lutek z Widzewa

   No niezupełnie Zenku, walka radielektroniczna miała zastosowanie w środowisku analogowym. Natomiast EW to juz zupełnie inny zakres i inne narzędzia. Kiedyś (w czasach jedynie słusznych) na ćwiczeniach chciałm podsłuchać korespondencję radiową jednostek radzieckich przy pomocy właśnie urządzeń analogowych, bo tylko takie mieliśmy wtedy w wojsku. Wynik namierzania wstrząsający - zero. Oni już wtedy używali systemów cyfrowych i to jeszcze pracujących w trybie „frequency hopping”, stąd wynik namiaru był taki jaki był. Potraktuj to jako drobny szczegół. Pozdrawiam.

 22. mc.

  W niektórych komentarzach: Przecież Rosja na Polskę nie napadnie, bo po co to Rosji, albo Zabiorą tylko "przesmyk suwalski". ............. To czy na nas napadną zależy tylko od nas. Jeżeli będziemy "SŁABI" - wejdą nam z pomocą... Dla Rosjan jesteśmy wrogiem PODSTAWOWYM w UE. Bo ciągle zwracamy uwagę UE na to co robi Rosja. Niektórzy myślą że lepiej z Rosją współpracować (Francja) bez względu na to co robi Rosja. Dla takich osób mam propozycję - po co inwestujesz w alarmy i ochronę, nie lepiej podać publicznie numer do konta i hasła. Wtedy zaoszczędzisz na ochronie i alarmach.............. Po co Rosja miałaby "wchodzić" do któregoś kraju UE, Ukrainy, Gruzji,itd ? Bo Rosji zależy na destabilizacji. Rosja nie potrafi się rozwijać normalnie, dzięki postępowi. Rosja musi ZDOBYWAĆ postęp. Ja ich nazywam KLINGONAMI - wiecznie pijani, kłótliwi, wszczynający awantury i biegający z bronią.

  1. Sidematic

   Tak przy okazji. Przesmyk Suwalski to najdroższy kawałek ziemi w Europie. Całe Zagłębie Donbasu to pikuś przy tym co leży pod Suwałkami.

  2. cuprum

   To są legendy. Przytocz wiarygodne dane na temat tych bogactw. Bo ja wiem, ze odkryto złoza rud żelaza, niestety mozliwe do pozyskania metodami głebinowymi podczas gdy jeszcze długo będą dostępne złoza odkrywkowe. Jest tam trochę tytanu i są w tym wszystkim śladowe ilości pierwiastków ziem rzadkich- na dzień dzisiejszy nieekonomiczne. A takich bajek o bogactwach to mieliśmy juz wiele, i Karlino miało zostać Kuwejtem i Dolny Śląsk leżący na tonach złota. Doradzam troche lektury raportów geologocznych a mniej wsłuchiwania sie w opinie znawców spod sklepu.

  3. Olo

   A Rosja sobie poczeka aż powyzdychamy i nie będzie musiała się spinać. Im zapasy mamony rosną a nam rośnie dług. Może się i tak zdarzyć że wykupią nasze zobowiązania i zaczną pociągać za sznurki. A wtedy oddamy co nasze za długi. I bez wojny.

 23. ito

  No prawda, panie generale. A za pana czasów to konkretnie co zostało zrobione żeby takiemu zagrożeniu przeciwdziałać?

  1. say69mat

   ... ??? Mówi ci coś akronim CKnA??? Cywilna Kontrola nad Armią??? W Polsce to politycy wzięli się za dowodzenie generałami. przejęli się swoją rolą i realizują swoje ambicje całkiem skutecznie. Stąd, proces dowodzenia sprowadza się do realizacji poleceń urzędników - depozytariuszy - politycznych elit. Doszło wręcz do paradoksu, gdzie oficerowie sił zbrojnych, ze szlifami generalskimi i praktyką w warunkach bojowych. Mają wysokie emerytury i całkowity ban na politykę i ... przemysł obronny.

 24. obiektywnie

  Jakie to odkrywcze.. Szkoda, że szanowny Pan generał choćby dzień przed uzyskaniem pełnej wysługi nie wspominał o wielu niuansach.

 25. Lekomin

  Jasne, że tak. Dlatego z łącznością trzeba zejść pod ziemię. I teraz pytanie, ile kilometrów własnej sieci światłowodowej ma MON? Własnej, czyli nie dzierżawionej, nie kupionych ciemnych włókien, które kończą się w cywilnym centrum kolokacji.

  1. czepialski

   Rozwijanie własnej infrastruktury szkieletowej jak najbardziej, ale ograniczenia takiej sieci powinny skłaniać do refleksji i poszukiwania alternatywy. Na przykład już istniejących osiągnięć w transmisji laserowej FSO to jedna z alternatyw a i tak powinno być zabezpieczone nadmiarowo. Zejście pod ziemie zabezpieczyć może główne węzły łączność lokalną i tak jakoś trzeba będzie zrealizować po za radiem, kablem (miedź, szkło) na tym polega nadmiarowe (redundantne) zabezpieczenie potrzeb.

  2. NuPagadii

   Wracajac do lat upadajacej "komuny" koniec 80'tych, w oparciu o inna firme owczas panstwowa, centralna siec swiatlowodowa w calej Polsce istniala. Dzis jednak moze byc calkiem inaczej. Az dziwie sie, ze nie byla wykozystywana przez jakas z firm telekom.-internetowa.

  3. Fanklub Daviena

   Jak używamy systemów USA, a pewnie tak, które klucze kryptograficzne generują na podstawie sygnałów czasu z GPS, to nawet przez podziemny światłowód się nie dogadamy przy rosyjskim WRE...

Reklama