Reklama

Siły zbrojne

Singapur chce więcej samolotów F-15SG

Singapur zwiększa liczbę sowich samolotów F-15 z 24 do 40 – fot. USAF
Singapur zwiększa liczbę sowich samolotów F-15 z 24 do 40 – fot. USAF

Korzystając z problemów koncernu Boeing ze zbywaniem samolotów myśliwskich Singapur prawdopodobnie powiększy swoją flotę F-15SG kupując dodatkowych 16 takich statków powietrznych.

W ten sposób liczba wykorzystywanych przez Singapur samolotów F-15SG może wzrosnąć z 24 do 40. Część z 24 posiadanych samolotów F-15SG stacjonuje w bazie amerykańskich sił powietrznych Mountain (stan Idaho) w Stanach Zjednoczonych wchodząc w skład 428 eskadry myśliwskiej singapurskich sił powietrznych. Pozostałe działają na terytorium Singapuru w ramach 149 eskadry.

Nie ma jak dotąd potwierdzenia zakupu 16 nowych samolotów, co wywołuje zdziwienie u wielu specjalistów. Singapur zawsze był uważany za jedno z najsilniej uzbrojonych państwa Azji Południowo – Wschodniej i jak dotąd nie ukrywał swojego stanu posiadania.

Utrzymanie tajemnicy jest jednak stosunkowo proste, ponieważ z powodu niewielkiej przestrzeni powietrznej singapurskie lotnictwo trenuje swoje samoloty w innych państwach, m.in. w Stanach Zjednoczonych (F-15 i F-16), Australii (PC-21) i Francji (M-346). W przypadku bezpośredniego zagrożenia dla Singapuru wszystkie te statki powietrzne mają bardzo szybko być przerzucone do docelowych baz w Azji.

Reklama

Komentarze (8)

 1. mat87

  Nie ma sensu kupowac nowych samolotow .....Lepiej rozwinac system przeciwlotniczy

 2. olek

  O czym wy tu piszecie z Rosja nie mamy żadnych szans .Flota 600 samolotów .Jaka się przed tym obronisz .Nie mówiąc o pociskach manewrujących itp .

 3. Andrew

  Polsce jest potrzebna przewaga powietrzna, nawet z Rosją jest to możliwe ale tylko na własnym terytorium. Uwzględniając obronę plot i około 30 samolotów klasy EF można by coś zdziałać. Nie ma co się łudzić że będziemy mieli więcej . Dziwi mnie jedynie postawa europejskich polityków w tym naszych. Myślałem że w obliczu tak agresywnej polityki Rosji zakupimy szybko chociaż kilka baterii plot średniego zasięgu np typu Aster 30 i do tego ze 20 EF. Obym się mylił co do zagrożenia ze strony Rosji, ale to że wejdą dalej na Ukrainę też obstawiałem. Analizując profil psychologiczny Putina nie trzeba być specjalistą z dziedziny psychologii i biegłym analitykiem żeby wywnioskować że jest to człowiek który nie ma w zwyczaju się zatrzymywać. Zachodowi łatwiej tłumaczyć sobie że to nie jest otwarty konflikt , tym czasem jest jak jest. Mamy ruski sprzęt wojskowy na Ukrainie a w nim ruskich żołnierzy, dla mnie to otwarty konflikt, wojna i tyle. Nikt nie chce tego głośno mówić,ale od mniejszych incydentów wybuchały wojny światowe. "Mądry władca nigdy nie dąży do wojny ale jest zawsze nań przygotowany"

  1. Adam

   Co nagle to po diable. EF jest nieopłacalny, bo do tej pory nie został zintegrowany z pociskami manewrującymi (Storm Shadow, Taurus) przeciwpancernymi (Brimestone) ani przeciwokrętowymi (Exocet, Harpoon czy Marte). Dwa razy tańsze F-16 mają znacznie większe możliwości bojowe, bo mogą przenosić rakiety JASSM, Maverick i Harpoon. Francuskie Rafale z kolei mają na uzbrojeniu Apache, SCALP, AASM-Hammer i Exocet.

  2. Chasim

   I wgl jak by było 45 F15 to już byśmy nic nie zdziałali?

 4. bubu

  no ja też nie wiem czy zakup samolotów to dobry pomysł ? na ukrainie wszystko pospadało ,może lepiej zainwestować w rakiety do niszczenia samolotów wroga z ziemi ,taką tarczę z ogniem krzyżowym zbudować

 5. wargamer

  myślę że POLSKIE SIŁY POWIETRZNE winny nabyć co najmniej jedna eskadrę F-15SG... raczej nie będzie nas stać na F-35 zbyt szybko... a agresja Rosji jest bardzo zaawansowana na Ukrainie... F-15SG ma dużo większy potencjał i zasięg niż F-16

  1. Dragon

   Popieram zdecydowanie udana konstrukcja, ale uważam że do zapewnienia realnej walki o przestrzeń powietrzną potrzebujemy ze 4 takie eskadry, jeszcze bardziej niż szturmowych samolotów bo te bez wsparcia AWACS, przy zaawansowaniu technicznym przeciwnika będą spadać jak na Ukrainie

  2. Adam

   Nie stać nas na zakup ani utrzymanie F-15. Zresztą nie są nam potrzebne.

  3. Andrzej Derlatka

   Zgadzam się całkowicie

 6. j100dulski

  Powierzchnia Singapuru jest mniejsza niż Berlina. Jak - w efektywny sposób - siły powietrzne zamierzają wykorzystać swój potencjał bojowy, biorąc pod uwagę możliwości techniczne posiadanego sprzętu ?

  1. Adam

   To wyspa otoczona morzem, a bazy potencjalnych agresorów są w dużej odległości.

  2. zielony ludek

   chcac podlizac sie ameryce wysla je na misje do afganistanu

 7. olke

  Na co ci Samoloty .Zobacz jak Ukraina utraciła wszystkie w krótkim czasie .

  1. Jacek

   Widziałem. I co z tego? Jest samolot i samolot. Jest wojsko i wojsko. Lotnictwo i lotnictwo. Singapur wie co robi.

 8. qwerty

  Polska też!

Reklama