Reklama

Siły zbrojne

Siły szybkiego reagowania państw Zatoki Perskiej

Fot. Wikipedia/PV2 Andrew W. McGalliard
Fot. Wikipedia/PV2 Andrew W. McGalliard

Państwa Rady Współpracy Zatoki Perskiej zamierzają sformować międzynarodowe siły szybkiego reagowania, wzorowane na strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Połączone dowództwo sił zbrojnych Rady Współpracy Zatoki Perskiej (Gulf Cooperation Council, GCC) ma zostać sformowane na szczycie organizacji, rozpoczynającym się 9 listopada. National Public Radio podaje, że będzie to jednostka wzorowana na siłach szybkiego reagowania NATO. W jej skład wejdą elementy sił morskich, lądowych i powietrznych wydzielone przez sześć państw Rady.

Działania w celu stworzenia sił reagowania jest powiązywana z zagrożeniami dla państw Rady, w tym ze strony Iranu oraz organizacji terrorystycznych, jak na przykład Państwo Islamskie. Cytowany przez serwis Gulf News ekspert ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich określił sformowanie połączonego dowództwa jako jeden z najważniejszych punktów rozpoczynającego się szczytu.

Komentatorzy zwracają uwagę, że do rozszerzenia współpracy wojskowej państwa Rady Współpracy Zatoki Perskiej skłoniły przede wszystkim działania organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie, które mogą w perspektywie bezpośrednio zagrozić krajom członkowskim organizacji.

Kroki podejmowane w celu rozszerzenia współpracy militarnej państw Zatoki Perskiej są popierane przez Stany Zjednoczone. Wcześniej kraje Rady zdecydowały o stworzeniu wspólnego, zintegrowanego systemu obrony przeciwrakietowej, przede wszystkim z myślą o przeciwdziałaniu ewentualnemu atakowi pociskami balistycznymi ze strony Iranu.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama